Prawdziwa księga południowego kwiatu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
莊子 南華真經 / Zhuangzi. Nanhua zhenjing
filozofia i etyka
Siasia

Chyba żadne inne dzieło spoza kanonu konfucjańskiego nie było tak chętnie studiowane przez pokolenia chińskich erudytów i tak szeroko znane jak "Zhuangzi" - prawdziwa księga chińskiej filozofii i literatury starożytnej. (...) Jego tekst wpłynął na kształt chińskiej filozofii, światopoglądu, estetyki, stał się podstawą myśli taoistycznej i zarazem umożliwił narodziny w Chinach buddyzmu "chan" (jap. "zen"), który przejawia silne związki z filozofią "Zhuangzi".

Triskel | 2016-09-22

W odległych i dawnych Chinach, filozof Zhuangzi spisał starożytny traktat filozoficzny, który obok Daodejing jest kolejnym wybitnym dziełem filozofii taoistycznej. Tekst ceniony za walory literackie jak i kulturowe stał się sławny i rozpoznawalny, aż po dziś dzień. Księga Zhuangzi nosi swą nazwę od imienia autora, który żył w latach 369–298 p.n.e, jest także znana jako Nan hua zhen jing, co oznacza Prawdziwa księga południowego kwiatu. Autor był myślicielem i pisarzem, którego alegorie odnoszą się niejednokrotnie do nauk Laozi. Zhuangzi wymienia się obok największych mistrzów taoizmu.

Niniejsza pozycja jest wybitnym dziełem chińskiej filozofii i literatury starożytnej. Księga spoza kanonu konfucjańskiego zyskała sporą popularność i rozgłos, wywarła mocny wpływ na kształt chińskiej filozofii oraz sposobu myślenia ówczesnych ludzi. Myśl taoistyczna umożliwiła powstanie w Chinach buddyzmu chan, który łączy się nierozerwalnie z filozofią i światopoglądem Zhuangzi. Łącząc idee taoizmu...

Pawelau | 2014-10-24

Klasyka pierwotnego taoizmu. Polecam każdemu, kto chce odmienić swoje życie w pozytywny sposób!

| 2016-09-21
Varyesha | 2016-03-07