Prawdziwa księga południowego kwiatu

filozofia, etyka
2009-01-01
Marcin Jacoby
zhuangzi tao taoizm czuang tsi chiny filozofia filozofia chińska

Książka bardzo filozoficzna i dotykająca wielu ważnych dla ówczesnych ludzi spraw. Trudno się czyta, ale na pewno jest to wartościowa lektura.

Książka jest niezwykle trudna w odbiorze. Być może przez przestarzałe tłumaczenie, być może przez ujmowanie podobnych myśli na wiele sposobów. Pomimo sinologicznego wykształcenia nastręczyła mi wiele problemów. Zawiera ciekawe przypowieści o bohaterach historycznych, mitycznych i fikcyjnych, ale jako klasyka taoizmu do najłatwiejszych nie należy.

Klasyki nie oceniam - dla mnie, pomimo napisania specyficznym językiem, rewelacyjna.

W odległych i dawnych Chinach, filozof Zhuangzi spisał starożytny traktat filozoficzny, który obok Daodejing jest kolejnym wybitnym dziełem filozofii taoistycznej. Tekst ceniony za walory literackie jak i kulturowe stał się sławny i rozpoznawalny, aż po dziś dzień. Księga Zhuangzi nosi swą nazwę od imienia autora, który żył w latach 369–298 p.n.e, jest także znana jako Nan...

Klasyka pierwotnego taoizmu. Polecam każdemu, kto chce odmienić swoje życie w pozytywny sposób!

• Filozofia
  • Chiny