Filozofia jako ćwiczenie duchowe

Tłumaczenie: Piotr Domański
Wydawnictwo: Fundacja Aletheia
Exercices spirituels et philosophie antique
83-89372-08-8
filozofia, ćwiczenie duchowe
filozofia i etyka

W studiach składających się na niniejszy tom autor patrzy na starożytne pojęcie filozofii w sposób oryginalny. Biorąc pod uwagę głównie etyczne składniki pojęcia, tłumaczy w sposób odmienny od ogólnie przyjętego, że warto poświęcić im chwilę refleksji. Ogromną większość prac historyków filozofii wypełnia relacjonowanie i wyjaśnianie materialnych treści poglądów i doktryn, czyli odpowiedzi...

Ogromną większość prac historyków filozofii wypełnia relacjonowanie i wyjaśnianie materialnych treści poglądów i doktryn, czyli odpowiedzi filozofów na stawiane przez nich samych lub przez innych filozofów pytania. Rzadziej dochodzi do głosu zainteresowanie tym, co filozofowie mówili o naturze i celach uprawianych przez nich dociekań, przy okazji zaś i o sobie, zainteresowanie więc samym pojęciem filozofii. A pojęcie to niesie w sobie treści ważne i ciekawe, zmieniające się w ciągu swoich długich dziejów. W studiach składających się na niniejszy tom Pierre Hadot patrzy na starożytne pojęcie filozofii w sposób oryginalny. Biorąc pod uwagę nie tyle poznawcze, ile przede wszystkim etyczne składniki pojęcia, eksplikuje w sposób tak swoisty i odmienny od przyjętego, że warto może - po lekturze jego książki - poświęcić jeszcze chwilę refleksji właśnie niezwykłości i oryginalności tego, co przynosi. Wprowadzona przez Hadota kategoria ćwiczeń duchowych kieruje nas zasadniczo ku innym niż poznawcze treściom pojęcia filozofii. Jako jego treść istotną ukazuje życie wewnętrzne filozofa w wymiarach nieidentycznych z tymi, jakie mają wysiłek poznawczy, badanie, dociekanie materialnej prawdy. "Uczenie się życia" i "uczenie się dialogu", "uczenie się śmierci" i "uczenie się czytania", "konwersja" i "metanoja" - oto istotne składniki owego specificum. - Juliusz Domański

Antoni Leśniak | 2013-04-19
Przeczytana: 13 grudnia 2012

Czy można filozofię potraktować jako lekarstwo? Nie tylko można ale nawet trzeba. Jej podstawowe pytania i przedmiot pozwalają osiągnąć taki stan umysłu, który gwarantuje spokój i pełne odprężenie, zbliżamy się bowiem wtedy do tajemnicy Bytu. Musimy jednak na filozofię spojrzeć z półki wyżej.
W ramach refleksji metafilozoficznej (metafilozofia – to rozważania filozoficzne o samej filozofii, metafilozofia docieka natury filozofii, a zwłaszcza sposobów argumentacji filozoficznej, stałym problem metafilozoficznym jest stosunek filozofii do nauk szczegółowych), która należy również do filozofii, podaje się różne typy źródeł filozofowania. Najczęściej wymieniane są następujące źródła filozofii:
1. Zdziwienie: „Dzięki bowiem dziwieniu się ludzie obecni, jak i pierwsi myśliciele zaczęli filozofować (..) Kto jest bezradny i dziwi się, uznaje swoją niewiedzę” Arystoteles
2. Wątpienie , którego rezultatem jest kwestionowanie wszelkich zastanych form i rezultatów poznawczych, zdaniem...

Michel | 2012-04-15

Obowiązkowa dla zainteresowanych filozofią, ale również dla osób, które zostały zrażone do starożytnej tradycji jakimś nudnym wykładem kursowym na studiach o Talesie, który myślał, że wszystko jest z wody (widocznie nigdy nie jadł sucharków!) i o Heraklicie, który prawił: "wszystko płynie", aż w końcu sam się rozpłynął w jakimś błocie lecząc puchlinę... To wszystko nie tak! Filozofia od początku była poszukiwaniem sensu życia, czymś poważnym w najgłębszym znaczeniu tego słowa. O tym własnie chce nam przypomnieć Hadot w swojej napisanej potoczystym stylem, ale i znakomicie udokumentowanej interpretacji starożytnej filozofii - zwłaszcza epoki hellenistycznej.

gorzka | 2012-08-12
Przeczytana: sierpień 2012

Myślę, że dzięki książce P. Hadot'a czytelnicy mogą odczuć, o co naprawdę chodzi w filozofii. Wciąż spotykam wiele osób, które studia filozoficzne traktują z ironicznym uśmieszkiem a wartość edukacji mierzą jedynie według kryterium szans na przyszłą karierę. No cóż, wartość tej nauki nie ogranicza się wyłącznie do przyswojenia z grubsza zawartości 3 tomów Tatarkiewicza:). Po lekturze szkiców P. Hadot'a, być może niektórzy spojrzą z innej perspektywy na filozofię, uważaną nie bez powodu za królową nauk. Książkę polecam wszystkim: laikom warto spróbować poczytać o czymś innym niż do tej pory, sympatykom filozofii lektura sprawi niekłamaną przyjemność.

Schweigenimwalde | 2012-07-13

Znakomita pozycja, sprawnie rozprawiająca się z mitem o filozofii jako działalności teoretycznej. Przyda się również każdemu, kto został intelektualnie skrzywdzony przez idiotyczne wykłady akademickie, które przedstawiają poglądy filozofów greckich jako stek bzdur i bajek. Bo w istocie zupełnie nie o bajki im chodziło.

| 2011-02-15
Na półkach: Filozofia, Przeczytane
Przeczytana: 15 lutego 2011

Książka bardzo ciekawa i napisana w bardzo dobrym stylu - polecam ją zarówno wtajemniczonym w filozofię jak i tym, którzy dopiero wyruszają w głąb niej :)

kareena | 2011-03-26

Nie przeczytalam całej. Nie mój klimat, a posiadam ją w zasadzie przez przypadek :]

Immanuel_Thrawn | 2017-04-09
Przeczytana: październik 2016