O pocieszeniu, jakie daje filozofia

Seria: BIBLIOTEKA EUROPEJSKA
Wydawnictwo: Wydawnictwo Marek Derewiecki
De consolatione philosophiae
filozofia i etyka
emm

Życie i dzieło Boecjusza zaciekawiało i intrygowało późniejsze pokolenia. Późnośredniowieczny kalendarz z Pawii 23 października wspomina Boecjusza pod imieniem świętego Seweryna jako męczennika. Już w wieku IX Ado z Wenecji pisze w swojej kronice o Boecjuszu i Symmachu jako o tych, którzy oddali życie „za katolicką wiarę”. Dopiero w czasach późniejszych uczonych zaczął intrygować fakt, dlaczego Boecjusz, filozof i teolog, chrześcijanin, w ostatnim swoim dziele, stojąc w obliczu śmierci, szuka pocieszenia w filozofii. Usiłowano doszukać się w O pocieszeniu mniej lub bardziej wyraźnych aluzji do chrześcijaństwa. Wydaje się jednak, że dużo racji ma wybitny znawca Boecjusza, Henry Chadwick, gdy pisze, że O pocieszeniu, jakie daje filozofia to wyznanie wiary platonika, który ma za plecami dzieła św. Augustyna oraz Pismo święte.
Jako dzieło wybitnego platonika O pocieszeniu było czytane i komentowane zarówno przez uczonych karolińskich, jak i przez myślicieli szkoły w Chartres, przez Jeana z Meun, Chaucera i Christine de Pizan. Każda epoka musi – jak widać – przełożyć i odczytać dzieło Boecjusza w języku swego czasu. Jestem przekonana, że to nowe polskie tłumaczenie tekstu O pocieszeniu, jakie daje filozofia znajdzie i dzisiaj swoich gorliwych czytelników.

(Z Wprowadzenia Agnieszki Kijewskiej)

źródło opisu: Wydawnictwo Antyk

źródło okładki: www.derewiecki.pl

Andrzej | 2014-03-16
Przeczytana: 16 marca 2014

Ostatni Rzymianin prozą i wierszem rozmawia z piękną kobietą, Panią Filozofią. Rozmawiają o Fortunie, zmiennym losie, życiu, pragnieniu szczęścia i dobra, istocie człowieczeństwa, prawdziwej wolności...
To krótkie dzieło można by nazwać Summą Filozofii Starożytnej. Boecjusz odwołuje się tu bowiem do przedstawicieli wszystkich głównych "szkół" starożytności, do myślicieli greckich i rzymskich, z Platonem, Arystotelesem, Cyceronem i Seneką na czele tworząc niezwykłą syntezę etyki, antropologii i metafizyki starożytnej. A to wszystko w pięknym, literackim stylu.
W przeczuciu zbliżającej się śmierci, w więzieniu, filozof, ulegający zwątpieniu, na nowo odkrywa (lub raczej przypomina sobie) naczelną wartość Filozofii - jest ona nauczycielką dobrego, mądrego życia, dążenia do realizacji pełni człowieczeństwa. Co więcej, Boecjusz pokazuje tu dobitnie, że ideał życia moralnego, dążącego do dobra i prawdy, nie jest wyłącznie składnikiem tradycji judeochrzescijańskiej, często łagodniejszej...

watchyouback | 2015-03-28

Dzieło literackie najwyższych lotów, jeszcze długo będę pod jego wpływem i na pewno nie raz powrócę do tej pozycji. Boecjusz pomimo sytuacji w której się znalazł wykazał się niezwykłą siłą ducha pisząc to dzieło. Ecce Homo.

Gra_ce | 2017-01-07
Przeczytana: lipiec 2016

Czytałam zadając sobie pytanie "W czym teraz my, ludzie współcześni szukamy pocieszenia w chwilach granicznych, próby?"
Pewnie każdy wtedy staje przed pytaniami z ogrodu Filozofii. Jak pisał Jaspers, przeżycie sytuacji granicznej to jeden z powodów, który może nas skłonić do filozofowania. Często ten ulotny moment poszukiwania jednak nie wytrzymuje konfrontacji i poddaje się sile wąskiego, moało-kwestionowanego, nurtu namysłu, który na tym polu zdaje się ma pozycję jeśli nie monopolistyczną, to przygniatającą:Na imię mu pragmatyzm, utylitaryzm. Przed tym królem współczesności szybko odchodzimy od źródła by sięgnąć po jakiś wysoko-słodzony, nafaszerowany obietnicami produkt intelektualny, który obiecuje szybkie endorfiny.

Gdzie tam szukać pociech. Rozwiązań! Skutecznych. Nawet jeśli nierealnych ;-)

Będę wracać do tej książki.

Filinka | 2011-12-02

tytuł mówi sam za siebie...
filozof pisał te słowa w więzieniu... można porównać do Pawłowych Flp 4,4 ;D

Konrad | 2016-09-06

Polecam wszystkim, którzy spieszą się, chcą wciąż więcej i wyżej. Wprawdzie styl dość trudny, ale obawiam się, że więcej trudności mieliby ze zrozumieniem treści.

Ego_Sum | 2016-12-23
Na półkach: Filozofia, Przeczytane, Posiadam