8305112055
historia
piotrex

Operacja "Falaise" była finalnym aktem bitwy w Normandii, pierwszej wielkiej bitwy na zachodnim teatrze działań wojennych, toczonej od 8 do 21 sierpnia 1944 r. przez siły zbrojne aliantów przeciwko niemieckiej grupie Armii ""B". Z operacyjnego i taktycznego punktu widzenia wybitną rolę w tych walkach odegrała 1 Dywizja Pancerna. Najbardziej godna pamięci jest trzecia faza operacji. Do ostatecznego zamknięcia drogi odwrotu niemieckiego wyznaczono pierwotnie aż dwa korpusy Sprzymierzonych. W rezultacie pomiędzy Falaise o Argenton miała stanąć zapora zbudowana z ośmiu dywizji oraz wojsk korpuśnych. A tymczasem operacyjną rolę owej zamierzonej zapory odegrała ostatecznie pojedyncza dywizja polska. Zamiast dwóch korpusów!

Ignac | 2018-01-27
Ghostwriter | 2016-10-20