Hitler i Watykan. Tajne akta

Der Vatikan und Hitler. Die geheimen Archive
Watykan, Hitler
historia
Pistacia

Od 1990 r. toczy się proces beatyfikacyjny Piusa XII. Od lat trwa gorąca dyskusja, w której jedni nazywają go ?wielkim sługą pokoju?, inni papieżem Hitlera, biernym wobec hitlerowskich zbrodni i w obliczu zagłady Żydów. Dyskusja ta nie jest wolna od uproszczeń, nieprawdziwych wnioskowań, nieudokumentowanych hipotez, fałszywych oskarżeń. Profesor uniwersytecki Peter Godman oparł swą książkę ?Tajne akta. Hitler i Watykan? na dokumentach z lat 30. i 40. watykańskiego Sekretariatu Stanu oraz Najwyższej Kongregacji Świętego Officium, niedawno udostępnionych historykom. W przejrzysty, przystępny sposób przedstawia politykę Kościoła wobec III Rzeszy oraz jej uwarunkowania, stosunek do hitleryzmu papieża Piusa XI, sekretarza stanu kardynała Pacellego (późniejszego Piusa XII), episkopatu Niemiec, członków kurii rzymskiej, pracowników watykańskiej dyplomacji, Świętego Oficjum i jezuitów, którym papież zlecił analizę ideologii nazistowskiej. Autor zagląda za kulisy polityki Watykanu, analizuje motywy, wybory i działania poszczególnych osób dramatu w skomplikowanej sytuacji politycznej, społecznej i wewnątrzkościelnej. Książka nie przynosi jednoznacznej odpowiedzi. Nie oskarża i nie gloryfikuje. Zmusza do zastanowienia.

ewulac | 2013-09-08

Bardzo interesująca książka popierającą się na watykańskich aktach. Ciekawy wątek Aliosa Hudala i jego relacji z nazistami. Niestety książka kończy się na etapie początku wybuchu wojny, tak wiec wątku ukrywania nazistów po upadku rzeszy nie ma wcale. Podobnie z informacją o stosunku Watykanu do eksterminacji w trakcie wojny. Niemniej jednak książka jest doskonałym wstępem do analizy braku reakcji Watykanu na holokaust. Polecam

Hoshi062 | 2015-01-16
Na półkach: Historia, Przeczytane