Gra na wielu bębenkach. 19 opowiadań

Okładka książki Gra na wielu bębenkach. 19 opowiadań
Olga Tokarczuk Wydawnictwo: Ruta literatura piękna
344 str. 5 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Ruta
Data wydania:
2001-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
344
Czas czytania
5 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
83-912865-9-2
Tagi:
opowiadania literatura polska
Inne
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 7,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Notatnik Literacki Nr 1 (1) / 2023 Zuzanna Bartoszek, Joanna Bednarek, Ewa Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Weronika Gogola, Irek Grin, Ewa Jarocka, Tymoteusz Karpowicz, Emilia Konwerska, Patryk Kosenda, Dorota Kotas, Dawid Kujawa, Karolina Macios, Paweł Mackiewicz, Filip Matwiejczuk, Oskar Meller, Łukasz Musiał, Joanna Oparek, Emil Pasierski, Jacek Paśnik, Redakcja pisma Notatnik Literacki, Maciej Robert, Barbara Sadurska, Jakub Skurtys, Paweł Sołtys, Olga Tokarczuk, Agnieszka Waligóra, Rafał Wawrzyńczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało
Ocena 8,0
Notatnik Liter... Zuzanna Bartoszek, ...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
115 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
580
195

Na półkach: , , ,

Do zapoznania się z twórczością Olgi Tokarczuk zachęcało mnie wiele osób. Swoją przygodę z autorką rozpoczęłam od książki "Bieguni".
Natomiast "Gra na wielu bębenkach " jest zupełnie inna przede wszystkim ze względu na formę literacką . To nie powieść lecz zbiór 19 opowiadań podzielony na 3 grupy tematyczne.
Część pierwsza , którą rozpoczyna opowiadanie"Otwórz oczy, już nie żyjesz" poświęcona została temu co w literaturze liczy się najbardziej i jaka jest jej istota. Według Tokarczuk pisanie i czytanie książek można traktować też jako pewną zabawę. Czytelnik zawsze ma możliwość zawarcia pewnego "układu z autorem".
Pakt ten ma na celu zachęcić do tego by czasami potraktować literaturę trochę z przymrużeniem oka.
Kolejne opowiadania są próbą ukazania siły ludzkiej wyobraźni. Autorka powraca do mitów, toposów i fascynacji. ( ludzka potrzeba mitologizacji.) . Tokarczuk w drugiej części pragnie nauczyć czytelnika patrzeć na świat nieco inaczej .Chce też przekonać go to tego , że :
Jeśli umie marzyć i dostrzegać pozytywy nawet w szarej codzienności będzie kiedyś mógł stworzyć coś wartościowego.
Jest jeszcze część trzecia i moim zdaniem najistotniejsza. Tutaj poznajemy historię osób , które w swoim życiu doświadczyły czegoś z czym nie potrafią sobie poradzić. Nikt nie jest w stanie im tego w jakikolwiek sposób wytłumaczyć. Jedni zmagają się z problemami inni tworzą własną wizję rzeczywistości.
Problematyka opowiadań jest różna. Ich bohaterowie pochodzą z innych środowisk żyją w odmiennych realiach nie są równolatkami. Plusem utworu są także otwarte zakończenia. Tokarczuk nie opowiada wszystkiego. Dzięki temu my czytelnicy a w zasadzie nasza wyobraźnia ma ogromne pole do popisu.
Tytuł utworu mówi właściwie wszystko. Odnosi się do podejmowanej tematyki. Pani Olga próbuje zagrać jednocześnie kilka melodii i odpowiedzieć sobie na pytanie, która z nich jest tą właściwą .
W ostatnim tekście z ust bohaterki padają słowa :
"Jestem ani wysoka, ani niska, nie za tęga, ani nie za szczupła, moje włosy nie są ani jasne, ani ciemne. Mam nieokreślony kolor oczu..."Określenie kogo, kryje się za tym opisem? Dowiesz się gdy przeczytasz.
Często kluczem do zrozumienia istoty i przesłania danej książki, opowiadania czy jakiejkolwiek innej formy literackiej można szukać w całej publikacji lub jej fragmentach. Moim zdaniem w przypadku dzieła Tokarczuk szczególną uwagę należy zwrócić na dwa opowiadania, "Gra na wielu bębenkach ", oraz
"Profesor Andrews w Warszawie". Teksty te przekonują czytelnika , że najważniejsze w życiu jest to aby czerpać z niego radość i dostrzegać jak najwięcej pozytywów. Jeśli uda nam się "odszukać siebie" poznać kim jesteśmy będziemy mogli poczuć się szczęśliwi. Gdy w końcu każdy poprawnie zagra swoją melodię poczucie wewnętrznego zagubienia zniknie. Moim zdaniem to właśnie Olga Tokarczuk pragnęła powiedzieć oddając w nasze ręce opowiadania. "Gra na wielu bębenkach" jest zbiorem przemyśleń i kopalnią cytatów , której zasoby się nie kończą. To świadectwo, że pisarka potrafi poruszać różne tematy i zgodnie z tytułem grać dużo rozmaitych melodii na wielu bębenkach. Książkę polecam każdemu bo ze względu na różnorodność obecną w tym dziele każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Jeśli jeszcze nie czytaliście żadnej książki tej autorki , to najpierw zapoznajcie się z jakąś jej powieścią a dopiero potem przeczytajcie opowiadania. Pozwoli Wam to lepiej je zrozumieć.
.

Do zapoznania się z twórczością Olgi Tokarczuk zachęcało mnie wiele osób. Swoją przygodę z autorką rozpoczęłam od książki "Bieguni".
Natomiast "Gra na wielu bębenkach " jest zupełnie inna przede wszystkim ze względu na formę literacką . To nie powieść lecz zbiór 19 opowiadań podzielony na 3 grupy tematyczne.
Część pierwsza , którą rozpoczyna opowiadanie"Otwórz oczy,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 446
  • Chcę przeczytać
    1 214
  • Posiadam
    471
  • Teraz czytam
    63
  • Ulubione
    58
  • Literatura polska
    45
  • Chcę w prezencie
    23
  • 2021
    15
  • 2020
    13
  • 2019
    13

Cytaty

Więcej
Olga Tokarczuk Gra na wielu bębenkach Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Gra na wielu bębenkach Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Gra na wielu bębenkach Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także