Harry Potter. Filozoficzny czarodziej

Wydawnictwo: Czarna Owca
Harry Potter - en philosofisk trollmenn
Harry Potter
Barbara

Jorgen Gaare, Oystein Sjaastad, Harry Potter. Filozoficzny czarodziej, 2007 r. : Podczas wizyty autorów w mieszkaniu Astrid Lindgren, jej córka, Karin Nyman, spytała: "Dlaczego nie napiszecie książki o Harrym Potterze?". Napisali, i podobnie, jak w ich poprzednich książkach, trudne i zawiłe tematy stają się zabawne i ciekawe. Tę książkę czyta się przez okulary filozoficzne, bardzo podobne do okularów Harry'ego.

Co się wydarzy w ostatniej części? Czy Dumbledore naprawdę umarł, czy może jego pozorna śmierć jest tylko sprytną dezinformacją, uknutą, aby zmylić ciemną stronę? Ta kwestia, istotna dla każdego fana Harrego Pottera, powoduje dylematy etyczne (czy osiągnięcie wyższego celu jest usprawiedliwieniem do oszukiwania, zarówno wrogów, jak i przyjaciół?).

Opowieść o Harrym Potterze jest mocno zakorzeniona w mitologii i tradycji magicznej, lecz jej filozoficzne podłoże czeka jeszcze na odkrycie, bo np. Tiara Przydziału, Mapa Huncwotów oraz Myślodsiewnia są uosobieniem myśli wyrażonych przez Platona, Kanta i Hume'a, a w postawionym na głowie świecie Mugoli i czarodziejów, autorzy tłumaczą, pozbawiony lepkiej poprawności politycznej przekaz o tolerancji i antyrasizmie. Jorgen Gaare i Oystein Sjaastad pytają dlaczego ta opowieść zdobywa tak różnorodne grupy czytelników, niezależnie od kultury i wieku? ... I odpowiadają: prawdopodobnie dlatego, że sięga głęboko w naszą ludzką egzystencję, grając na emocjach i ambicjach, naszych nadziejach i obawach, pojęciach i przekonaniach. Gdybyście kiedyś wątpili: Harry Potter zabiera nas prosto do filozofii!

Jest to konieczna lektura dla tych wszystkich, którzy mienią się prawdziwymi fanami Harrego Pottera, choć oczywiście mogę się spodziewać, że nie znajdzie ona dobrego u nich odbioru, bo choć jest to książka o Harrym Potterze, to Harrego Pottera aż tak wiele tam nie znajdziemy, ale znajdziemy coś, co pozwala nam zrozumieć fenomen Harrego, a zwłaszcza pozwoli nam zrozumieć zawarte we wszystkich tomach idee i przemyślenia, które są jak się okazuje wspólnym bogactwem kultury światowej już od wielu wieków, a zostały one tylko barwnie i interesująco wykorzystane przez autorkę i świetnie wkomponowane w przygody i dzieje naszego bohatera. Dla wszystkich naiwnych, którzy myślą, ze Harry Potter to niewinna bajka dla dzieci i młodzieży, to ta książka, nie napisana przez żadnych ciemnogrodzian ani słuchaczy Radia Maryja, jest racjonalnym głosem w dyskusji, bo w rzeczowy i kompetentny sposób śledzi i prezentuje zawarte w tych opowieściach treści, które ubrane w piękną szatę i połączone ciekawą...

Karolina | 2015-02-06
Przeczytana: 05 lutego 2015

Miałam się dziś zabierać za napisanie paru słów o skończonej wczoraj Księdze cmentarnej, jednak tej czytelniczej katastrofy pominąć nie mogę i od razu po skończonej lekturze dorwałam się do pisania o porażce, jaką jest Harry Potter. Filozoficzny czarodziej.

Szczerze mówiąc, nawet nie wiem, od czego zacząć. Jest tego tyle, że ciężko mi wszystko uporządkować. Od początku lektury tej książki wypunktowywałam sobie uwagi, jakie potem zawrę w opinii o niej. Rzadko zdarza mi się coś takiego, chyba że coś konkretnie tłucze mi się po głowie (zazwyczaj są to pojedyncze myśli do poszczególnych książek). Tym razem z czasem jak strony upływały, tworzył się wręcz wypunktowany plan z uwagami na temat Filozoficznego czarodzieja. Chyba nie pozostaje mi nic innego jak zwyczajnie je wymienić i krótko rozwinąć.

Gaare i Sjaastad stworzyli książkę o filozofii w Harrym Potterze. Taki był pierwotny zamysł. Rezultatem jednak jest miałki podręcznik do nauki filozofii – to zwyczajny przekrój przez epoki,...

Lorendil | 2013-08-13
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

Książkę pożyczono mi z zastrzeżeniem, że może nie przypaść mi do gustu. I racja. Jak dla mnie to wszystko jest mocno naciągane, teorie specjalnie dopasowane do książki. A sam Potter chowa się gdzieś za tymi wszystkimi filozoficznymi rozważaniami. Udało mi się przeczytać tę książkę tylko dzięki nudnej podróży autobusem.

Mateusz Górka | 2015-10-26
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 25 października 2015

Podejście autorów do tematu ciekawe, nie powiem. Ale książka powstała przed zakończeniem sagi więc jest trochę niepełna. Niemniej polecam wszystkim, którym całe życie się wmawia że czytając szeroko pojętą fantastykę, marnują czas. Ta pozycja jest dowodem koronnym na to, że jest dokładnie odwrotnie.

Gosia | 2012-06-27
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam

Jest raczej nie w moim typie. Uwielbiam Harrego Pottera, dlatego po tę księżkę sięgnęłam, ale jest dla mnie w niej za mało z świata Harrego, a więcej filozofii i rozmyśleń. Po to ta książka została zresztą napisana - jak mówi sam tytuł, po prostu nie mój gust :)

rasilio | 2015-10-01
Przeczytana: sierpień 2015

"Niestety" nie jest to książka odsłaniająca tajemnice boskiego natchnienia p. Rowling. Nie odkrywa też utajonego przesłania.
Opisuje za to lekko i miejscami dowcipnie bogate poglądy filozoficzne i nawiązania do tradycji i kultury, których można się dopatrzyć w mądrym dziele p. Rowling. Ciekawa popularyzacja filozofii zwłaszcza dla młodzieży. Pozwala na zmianę spojrzenia na niektóre wątki i postacie.
Jeden minus to pochwała marksizmu leninizmu. Widać że autorzy nie znają go z autopsji.

shadow | 2011-06-18
Przeczytana: 2009 rok

kiepsko napisane, tzw. lanie wody. Nie wnosi nic ciekawego do naszej wiedzy filozoficznej czy potterowskiej.

izkalysa | 2012-08-12
Przeczytana: 05 sierpnia 2012

Autorzy momentami chyba zapominali, że piszą książkę również o Potterze, a nie o swoistej filozofii.

Madallenam | 2010-12-04
Przeczytana: 2010 rok

Zapewne napisana dla zysku, choć znalazło się kilka fajnych ciekawostek.

marysia | 2012-10-02

Niezbyt mi się podobała. Mało w niej Pottera, więcej samej filozofii.