Kukułcze jajo

1990-01-01
8371206623
Tomasz Hornowski
informatyka hacking

Trochę momentami za bardzo techniczna (dla osób nietechnicnzych moze to być nużące, dla mnie było ciekawe ale że słuchałem w formie audiobooka to listingi z terminala unixowego czytane przez lektora nie były zbyt pasjonujące) i powoli się rozkręca ale ogólnie ciekawa. Pozycja obowiazkowa dla kogoś kto interesuje się bądź zajmuje bezpieczeństwem komputerowym, a w szczególności informatyką śledzą i analizą powłamaniową.

Książka, przynajmniej w światku bezpieczeństwa komputerowego, obrosła trochę legendą. Na moim wydaniu jest zachęcający tekst od Toma Clancy'ego. Jednak ani przez chwilę nie trzymała mnie w napięciu. A wielokrotnie nużyła.

Warto przeczytać, żeby się dowiedzieć, bądź sobie przypomnieć, jak kiedyś wyglądały komputery i sieci. Ale jak kogoś nie interesuje taka tematyka, to niech lepiej unika. Nic tu nie znajdzie. Gdyby autor się streszczał i zrobił połowę objętości, to może byłoby lepiej. Ale jest niestety pełno powtórek i ogólnie nudno.

Wiele jest wstawek typu wpis na bloga. Wypadają przeciętnie. Kilka razy autor sili się na żarty, nie bardzo mu wychodzi. Ogólnie przydałby się do tego jakiś ghost writer albo przynajmniej lepszy redaktor.

Daję zawyżoną ocenę z sentymentu, bo literacko słaba.

Ksiażka napisana przez naukowca który zajął się administracją systemów. Bardzo techniczna, pełno szczegółów, lecz przez to, że napisana przez naukowca w przytępnej formie i trzymającej w napięciu. Super opis jak działał internet w latach 80. Bardzo ciekawa lektura

Fenomenalna podróż w czasie, do "przedsionka" rozwoju internetu, jaki znamy obecnie. Clifford Stoll to postać nietuzinkowa (z tego miejsca polecam jego wystąpienie w ramach TedX),astronom utrzymujący się ze sprzedaży butelek Kleina, a zarazem prawdopodobnie pierwszy "łowca hakerów" i to w czasach, gdy ich tropienie nie ograniczało się do śledzenia poprzez ekran monitora. Mimo upływu lat od jej wydania, książkę czyta się świetnie, nie jest przeładowana technicznym żargonem - jednocześnie tam, gdzie trzeba było wprowadzić pewne pojęcia dla zrozumienia szerszego kontekstu, autor przedstawia je w przystępny sposób. Trzeba mieć na uwadze, że książka jest niestety trudno dostępna w naszym kraju (jedynie aukcje),ale zdecydowanie warto ją odszukać, by dać porwać się ekscentrycznemu astrono-administratorowi z Lawrence Berkeley Lab.

Główną zaletą książki jest słodkość i urok Clifforda Stolla <3

Główną zaletą książki jest słodkość i urok Clifforda Stolla <3

Z wielkim sentymentem podchodzę do tej książki. Przypomina mi ona pierwsze lata spędzone w internecie. Tak to wtedy faktycznie wszystko wyglądało...
Polecam ją wszystkim komputerowo-internetowym maniakom, a naukowe podejście autora do rozwiązania zagadki jest godne podziwu.
Jeszcze goręcej zachęcam do poszukania filmów na youtube z Cliffem - najlepiej szukać wg słów: "clifford stoll numberphile".

Sprawnie napisana i kompetentna, ale pełna dłużyzn i powtórzeń opowieść o łapaniu hakera. To już klasyka dla każdego, kto interesuje się bezpieczeństwem w sieci, a czytanie tego dziś może pokazać, gdzie internet się zmienił, a gdzie się mało różni. Gdyby to było o połowę krótsze, to czytałoby się lepiej, ale rozumiem, że oddaje żmudny trud śledzenia włamywacza.

Fascynujący świat raczkującej sieci, kiedy dzisiejszy internet był w sferze fantazji. Trzymająca w napięciu pogoń za hakerem wykradającym amerykańskie tajemnice wojskowe i technologiczne dla Związku Radzieckiego.

Rewelacyjna książka którą powinni przeczytać "komputerowcy". Róniez laicy zrozumieją przesłanie autora. Chociaż czasy zupełnie się zmieniły to wartości podstawowe głoszone przez autora są jak najbardziej aktualne.

przepis na ciasteczka...

przepis na ciasteczka...