Zakazana retoryka. Podręcznik manipulacji

978-83-246-0794-5
Ewa Klej
nlp marketing manipulacja

🕵️‍♂️🔥 Zakazana retoryka - odkryj sztukę manipulacji! 🔍🎭

Niech inni myślą, że są sprytniejsi od Ciebie. Niech wierzą, że wygrywają i panują nad Tobą. W rzeczywistości, to Ty będziesz pisać scenariusz ich działań. Manipulacja to potężne narzędzie, które pozwoli Ci przejąć kontrolę nad otaczającym światem. Pamiętaj, że umiejętność manipulacji może być bronią, ale również odpowiedzialnością. Korzystaj z niej mądrze i etycznie. #RozwójOsobisty #KontrolaNadŻyciem #Samoświadomość #NieetyczniPrzeciwnicy #Odpowiedzialność #MądraManipulacja #BądźMistrzemSwojegoŻycia #CzytajIKształtujSiebie

🕵️‍♂️🔥 Zakazana retoryka - odkryj sztukę manipulacji! 🔍🎭

Bardzo systematycznie, wręcz podręcznikowo przedstawione techniki manipulacji. Układ przejrzysty z regularną strukturą rozdziałów, ale przez to nieco "suchy" styl.
Tak, jak było napisane we wstępie książki, jej treść dodała głębi postrzegania rzeczywistości i teraz w sytuacjach świadomej refleksji nad nie zawsze świadomymi próbami wpływu łapię się na podawaniu książkowej klasyfikacji sposobów manipulacji. Świat już nie jest dla mnie taki, jak był!

Poradnik podzielony jest na rozdziały, które skupiają się na poszczególnych technikach. Dostajemy informacje, na czym polega dana sztuczka, jak ją wdrożyć w życie i jakie przynosi korzyści. Wszystko przedstawiono bardzo czytelnie i przejrzyście.

Z punktu merytorycznego nie ma się do czego przyczepić. Działanie przedstawionych mechanizmów zostało już wielokrotnie udowodnione w różnych badaniach.

Niespecjalnie podoba mi się przedstawienie technik w kolejności alfabetycznej. Wiele z tych sztuczek funkcjonuje w podobnym kontekście i opiera się na tych samych mechanizmach. Z tego powodu ich współwystępowanie obok siebie będzie wychodziło bardzo naturalnie, nie trzeba się o to starać. Moim zdaniem książkę czytałoby się o wiele lepiej, gdyby techniki zostały pogrupowane według osiąganych korzyści w danym kontekście, tak jak to zrobiono we wstępie.

Dodatkowo nie przekonało mnie przedstawianie celów w postaci listy na początku rozdziału. Jaki sens ma omówienie celów danej manipulacji, skoro czytelnik jeszcze nie wie na czym ona polega? Poza tym, z racji tego, że te podpunkty wielokrotnie się powtarzały przy różnych technikach, zaczęłam w którymś momencie po prostu pomijać te strony.

Mimo ciekawej tematyki, czytanie tego poradnika po dłuższym czasie mnie nużyło. Miałam wrażenie, że w kółko czytam to samo, a całość jest strasznie przegadana. Jestem rozczarowana, że mimo zastosowania prostego schematu, który dobrze porządkuje informacje w poradniku, całość wypadła bardzo topornie w moim odczuciu.

Podsumowując, moim zdaniem bardzo przeciętna pozycja. Bez żalu pozbędę się jej ze swojej biblioteczki.

“Zakazana retoryka. Podręcznik manipulacji” to poradnik autorstwa Glorii Beck. Autorka obiecuje wprowadzić czytelnika do świata technik manipulacyjnych, które odpowiednio użyte, dają możliwość wykorzystania innych ludzi do własnych celów. Z kolei osobom mającym wątpliwości etyczne, Pani Beck proponuje zapoznanie się ze swoją książką w celu obrony przed tego typu sztuczkami....

Na książkę natknąłem się przypadkiem, gdy zamawiałem w internecie Sztukę Wojny Sun Tzu. Tematyka związana z manipulacją mnie zaciekawiła, więc postanowiłem tę pozycję przeczytać. Jak mówi sam autor, to nie jest książka dla osób mających jakiekolwiek skrupuły czy kręgosłup moralny, gdyż metody w niej opisywane służą egoistycznym celom, nierzadko krzywdzącym i wykorzystującym innych ludzi. Ale ci, którzy uważają, że życie polega na wiecznej walce, w której najwyższą wartością jest nasze własne dobro, na pewno uznają "Zakazaną retorykę" za swego rodzaju Biblię. Wszystkie metody w swoim podsumowaniu zawierają skalę określającą jak bardzo ich zastosowanie jest nieetyczne, dlatego można w książce znaleźć też metody stosunkowo niegroźne, ale przydatne w życiu każdego z nas. Jedynym minusem wg mnie jest to, że autor podając przykłady zastosowania wspomnianych metod, odnosi się w 90% do środowiska i pracy w korporacji. Niemniej jednak pozycja jest dosyć ciekawa.

O wiele więcej spodziewałam się po tej książce. Niestety większość umiejętności do nauczenia się została podana na obszarze dotyczącym pracy. A jak ktoś nie pracuje? I to w dodatku jeszcze nie w biurze? Przekichane. Niestety z tego powodu zostałam zmuszona napisać, iż książkę "zmęczyłam"

Cudownie nieetyczna "biblia zła" ;)

Nikt nie lubi być manipulowany, lecz sama wiedza na ten temat... może być przydatna ;) Książka pełna jest praktycznych przykładów tego jak, komu i kiedy to robić - i osiągnąć przez to własne cele. Nieetyczne? Niemoralne? O, tak... :) Ale przez to również ciekawe. I pouczające, na niektórych przykładach bowiem można świetnie pojąć pewne schematy ludzkich zachowań, a do tego (być może) zrozumieć, że my też nieraz byliśmy (jesteśmy?) manipulowani. To chyba godne uwagi, prawda?

Znajdą się bez wątpienia tacy, którzy z miejsca odrzucą tę książkę jako amoralny przykład ludzkiego zachowania, do którego autorka tylko czytającego zachęca. Nie ma się bowiem co czarować - skrupuły są w tej lekturze na ostatnim miejscu. A tak naprawdę nie ma ich tutaj wcale. Ja jednak skupiłbym się na tym, co napisano jeszcze we wstępie i w opisie - co bowiem jeśli trafimy kiedyś na kogoś, kto nami manipuluje i tego mechanizmu nie rozpoznamy? Albo jeśli trafimy na kogoś, kto jest w tej materii lepszy od nas i wywiedzie nas w pole? Warto nad tym pomyśleć. I może jednak przeczytać te nieco ponad 300 stron. Może się czegoś nauczymy - oczywiście tylko teoretycznie i w celach czysto defensywnych [ ;) ].

Nie omijałbym pochopnie tej książki - z czysto życiowego punktu widzenia może okazać się (kiedyś?) przydatna. A poza wszystkim wciąga i jest cholernie pouczająca. I nikt przecież nie mówi, że ma być od razu przełożona na nasze zachowania w rzeczywistości, prawda? No więc właśnie :)

Polecam.

Dziękuję Wydawnictwu Sensus za egzemplarz recenzencki.

Recenzja znajduje się także na moim blogu:

Cudownie nieetyczna "biblia zła" ;)

"Zakazaną retorykę" należy bardzo uważnie przeczytać (a przede wszystkim zrozumieć),aby w pełni korzystać z dobrodziejstw, jakie oferuje nam ta książka.
Jest naprawdę bardzo przydatna - zarówno w kwestii manipulowania osobą, jak i wykrycia, że ktoś próbuje tego na nas.
Książka ciekawie napisana, forma niebanalna. Ogólnie na plus jako wstępny "minikurs manipulacji".
Polecam każdemu, kto interesuje się tego typu zagadnieniami. Jednakże, powtórzę ostrzeżenie z początku książki: manipulacja nie na każdą sytuację i nie na każdej osobie!

Polecam...

Pierwsze 100 stron wciągnąłem jak Tony Montana koks, ale potem jakoś poczułem się oszukany... Nie wiem, może to ja sam uległem manipulacji czytając negatywne opinie innych na temat tej książki?
To prawda, że autorka porusza oczywiste zagadnienia, ale są one ułożone i posegregowane w taki sposób, że można to sobie dobrze poukładać w głowie i wykorzystać.
Razi mnie jednak fakt, że w ciągły sposób lektura zachęca nas do bycia zimnym sku*wysynem, który wyciągnie z drugiego człowiek wszystko co najlepsze i zostawi go na pastwę losu.
Jednak po przeczytaniu książki widzę wszystkie te zachowania i schematy, które podświadomie wykorzystują na mnie inni ludzie i o wiele lepiej i racjonalniej mogę działać. Jest to moja pierwsza książka o manipulacji, którą przeczytałem i nie mogę porównać, ale na tę chwilę polecam!

Razi mnie jednak...

Warto się zapoznać, choćby po to, żeby wiedzieć jak się bronić przed różnymi paskudnymi technikami manipulacyjnymi. Generalnie książka trochę za bardzo zachęca do bycia wrednym skurczybykiem, ale wiadomo, że to już od nas zależy jak wykorzystamy zawartą w niej wiedzę.
Obcinam gwiazdki za język i informacje - myślę, że mogłaby być napisana bardziej wciągająco i zawierać więcej danych na temat poszczególnej techniki. Zatem ogólnie podsumuję ją jako dobrą.

Przeczytane jako ciekawostka, nie urzekło, nie zachęciło, nie bedzie w żaden sposób wykorzystane

• Psychologia
  • Biznes