Bratobójcza Wojna

Tłumaczenie: Jerzy Marcinkowski
Cykl: Cykl Artefaktów (tom 1)
Wydawnictwo: ISA
The Brothers' War
Bastete

Legendy Dominarii opowiadają o wielkim konflikcie, zasnutym mgłą dziejów. O konflikcie pomiędzy braćmi Urzą i Mishrą o rządy nad kontynentem Terisiare. O potężnych maszynach, które zraniły i wypaczyły samą planetę. O walnej bitwie pogrążającej lądy w odmętach oceanu i wstrząsającej niebem. Epicka saga o Bratobójczej Wojnie. Opowieść o Mishrze i Urzy jest bodaj najbardziej znaną historią...

Epicka saga o Bratobójczej Wojnie.
Opowieść o Mishrze i Urzy jest bodaj najbardziej znaną historią Terisiare, którą zaniesiono do wszystkich zakątków Dominarii. Trudno jednak stwierdzić, czy jest kompletna i dopowiedziana, gdyż z biegiem lat powstało kilka jej wersji, odpowiadających czasom, kiedy ją opowiadano. W okresie znanym jako Mrok, Urza i Mishra przedstawiani byli jako złe charaktery o czarnych sercach, odpowiedzialni za upadek świata, który zostawili. Podczas długiego Wieku Lodu uznawano ich za potencjalnych zbawców, świętych patronów dawno pogrzebanych technologii, mogących jeszcze ocalić świat. Obecnie uważa się ich jednocześnie za bohaterów i łotrów, uczonych i głupców, wynosi pod niebiosa i odsyła do ognistych czeluści Phyrexii. W tej opowieści przedstawiono ich takimi, jakimi byli, ludźmi żyjącymi w swoich czasach, na których wpływał ? i którzy wpływali ? na otaczający ich świat.
Trzymana przez Was w dłoniach wersja ? jak niemal wszystkie znane warianty ? opiera się przede wszystkim na Wojnach antycznych, epickim poemacie Kayli bin-Kroog. To jedno z niewielu kompletnych wydań, które przetrwały epokę Bratobójczej Wojny. Co więcej, autor skrupulatnie zbadał inne ocalałe źródła, a także dalsze edycje, usuwając z nich fragmenty ewidentnie nieprawdziwe lub wypaczone życzeniami i pragnieniami późniejszych pisarzy.
Rezultatem jest najpełniejszy i uwspółcześniony zapis poczynań Urzy i Mishry oraz konfliktu, który wciągnął ich i cały świat. To interpretacja klasycznej opowieści przystosowana do dzisiejszych potrzeb. Czytelnik powinien uwierzyć w nią i w żadną inną.
Jeff Grubb jest współtwórcą świata Forgotten Realms i autorem wielu powieści osadzonych w Zapomnianych Krainach

Lunatyczka | 2016-01-15

Książki osadzone w światach znanych z gier zwykle, delikatnie mówiąc, nie należą do udanych. Na tym tle "Bratobójcza wojna" wyróżnia się in plus, napisana jest bowiem niezłym stylem i z dbałością o szczegóły. Legendarni bohaterowie świata Magic: The Gathering są pełnowymiarowymi postaciami a ich psychologiczne portrety wiarygodnie przedstawione. Z historii obu braci zdecydowanie lepiej wypadła ewolucja Urzy, niż upadek Mishry - w przypadku tego drugiego zabrakło głębszego wejrzenia w jego motywy, przez co jego przemiana w czarny charakter wydaje się zbyt nagła i nieuzasadniona. W bardzo ciekawy sposób przedstawione jest za to dzieciństwo i młodość braci oraz ich droga ku wiedzy i wielkiemu przeznaczeniu.
Skąd zatem tak niska ocena? Ano stąd, że mniej więcej od połowy powieści poziom zdecydowanie spada. Kolejne wątki są wprowadzane i rozwijane zbyt pospiesznie albo nie rozwijane wcale (w tym na przykład wątek magów z wieży) a wcześniejszym wątkom brak stosownego zakończenia. Z kolei...

Marek Bednarczuk | 2012-09-15
Przeczytana: 01 czerwca 2012

Bratobójcza wojna to książka przedstawiająca chyba najbardziej znaną legendę Dominarii – historię wojny dwóch braci. Opowiada ona o losach Urzy i Mishry od czasu ich dzieciństwa po kres dni, jednocześnie odsłaniając karty historii ich ojczyzny oraz państw ościennych. Poznajemy również zewnętrznego wroga Dominarii – Phyrexian. Rasę wywodzącą się z Dominarii i pragnącą powrócić na nią, lecz nie jako dawni mieszkańcy, a jako zdobywcy.
Wartka akcja przeplatana odrobiną polityki i mistycyzmu, barwni bohaterowie oraz refleksje jakie wzbudza książka po przeczytaniu sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem i z niecierpliwością czeka na moment, w którym zagłębić się można w kolejną część cyklu.

Aries | 2013-09-19

Kiedy to raz pierwszy sięgałem po ten tytuł byłem jeszcze uczniakiem grającym w MtG, byłem bardziej ciekaw świata ulubionej karcianki niż samej książki, jednak kiedy już skończyłem ów tytuł zacząłem sięgać po kolejne tomy tej serii.
Mam naprawdę duży sentyment do tego tytułu i zawsze chętnie do niego wrócę, by raz jeszcze zagłębić się w historię wojny pomiędzy braćmi którzy chcąc spełnić własne ambicje pozostawili za sobą zgliszcza kontynentu, rodziny, oraz jak to było w przypadku Mishry, człowieczeństwa....

Mateusz Koch | 2013-09-17

Książka pierwsza z serii i pierwsza z cyklu. Ona nam wytłumaczy jak powstał Urza wędrowiec. Dla niewtajemniczonych w grę karcianą może wydać się nudna choć fabuła jest wyjątkowa i bardzo nietypowy świat przedstawiony. Wszystkim którzy poszukują czegoś nowego polecam tę książkę jak i cały cykl artefaktów

Watcher | 2016-07-31
Na półkach: Fantasy, Posiadam, Przeczytane