Kaizen: klucz do konkurencyjnego sukcesu Japonii

Tłumaczenie: Konrad Pawłowski
Wydawnictwo: MT Biznes
Kaizen ( Ky'zen): The Key to Japan's Competitive Success
978-83-61040-00-2
biznes, finanse
green_tea

KAIZEN: klucz do konkurencyjnego sukcesu Japonii to pierwsza na świecie książka przybliżająca zachodnim menedżerom kaizen – japońską filozofię zarządzania opartą na ciągłym doskonaleniu. Premiera tej książki była kamieniem milowym teorii zarządzania, szczególnie systemów jakości. Dla autora natomiast był to początek misji popularyzowania i adaptowania kaizen w firmach zachodnich. Misji, dla...

Premiera tej książki była kamieniem milowym teorii zarządzania, szczególnie systemów jakości. Dla autora natomiast był to początek misji popularyzowania i adaptowania kaizen w firmach zachodnich. Misji, dla której wyzwaniem były różnice mentalności Japonii i Zachodu. Czytamy w przedmowie: „(…) zachodni menedżerowie preferują nagłe zmiany, oparte na technologiach i znacznych inwestycjach, Japończycy wolą małymi krokami nieustannie doskonalić procesy, opierając się na zdrowym rozsądku i zaangażowaniu pracowników. (…) Te dwa różne podejścia autor nazywa innowacyjnością i kaizen. Wyzwaniem, jakie stawia przed menedżerami, jest zaadoptowanie ich obu. Bowiem jedynie synergia innowacyjności i kaizen warunkuje osiągnięcie trwałego sukcesu.
Kaizen nie można zgłębić poprzez studiowanie ksiąg. Prawdziwa nauka płynie z codziennego praktykowania tej dziedziny. Czytelnik, zanim wejdzie na drogę kaizen, ma okazję poznać tę praktyczną stronę zarządzania w systemie ciągłego doskonalenia poprzez liczne analizy przypadków wdrożeń i funkcjonowania kaizen w firmach japońskich.

Brejn | 2014-03-18
Przeczytana: 01 grudnia 2007

Pozycja dla pasjonatów kultury Japonii i aspektu pracy w wymiarze zarządczym.

Pracy, która jest starannie ułożona i stanowi system wartości - nie tylko w aspekcie finansowym.

Uważam że:
To pozycja dobrze napisana,
Jest źródłem wielu praktycznych przykładów,
Szybko się czyta,

Tę książkę i jej poszczególne rozdziały warto czytać co pewien czas - po wtóre. Za każdym razem czytam i widzę w tekstach więcej i szerzej. Z pewnością jest to wypadkowa gromadzonych przeze mnie doświadczeń zawodowych.

gosia | 2016-01-30
Aleksander Wachelka | 2015-04-01