Druga Wojna Światowa. Tom I. Księga 1

Okładka książki Druga Wojna Światowa. Tom I. Księga 1 Winston Churchill
Okładka książki Druga Wojna Światowa. Tom I. Księga 1
Winston Churchill Wydawnictwo: Phantom Press Cykl: Druga wojna światowa (tom 1.1) historia
historia
Druga wojna światowa (tom 1.1)
The Second World War - Gathering Storm
Phantom Press
1994-01-01
1994-01-01
2010-06-30
Krzysztof Filip Rudolf
historia druga wojna światowa Churchill

Któż dzisiaj wie, że Sir Winston S. Churchill otrzymał Nagrodę Nobla z dziedziny literatury pięknej?

Tak, otrzymał, i to - w moim skromnym odczuciu - zasłużenie.

Churchill pisze zajmująco, z elegancją i polotem, nierzadko też pojawia się humor i ta jego duma, która sprawia, że ten typ literatury, zwykle oschłej i nudnej, staje się niezwykle intrygujący.

Tak, otrzymał, i to - w moim skromnym odczuciu - zasłużenie.

Szczegółowa i osobista relacja z wczesnych lat II wojny światowej, napisana przez jedną z najwybitniejszych postaci tamtych czasów. Książka obejmuje okres od wybuchu wojny we wrześniu 1939 r. do końca czerwca 1941 r., w tym upadek Polski, bitwę o Francję i bitwę o Anglię.

Churchill wykorzystuje swoje rozległe doświadczenie jako dowódcy wojennego oraz dostęp do poufnych dokumentów i raportów wywiadowczych, aby przedstawić wszechstronną i wnikliwą analizę wydarzeń i decyzji, które ukształtowały przebieg konfliktu.

Książka jest napisana żywym i wciągającym stylem, dzięki czemu jest przystępna zarówno dla entuzjastów historii, jak i zwykłych czytelników, którzy chcą dowiedzieć się więcej o tym kluczowym okresie w historii świata.

Przeczytałem w końcu wszystkie 6 tomów/12 ksiąg. Zajęło mi to pół roku ale było warto :)
W wielkim skrócie mówiąc: nie jest to książka stricte o działaniach wojennych. Raczej jest to książka o dyplomacji. O polityce. Oczywiście są ogólne opisy działań wojskowych, a nawet poszczególnych ważnych bitew, ale nie to jest sednem - sednem jest dialog i współpraca dyplomatyczna - oficjalne i zakulisowe rozmowy i ustalenia jak pokonać państwa osi.
Całość oparta została o niezliczoną ilość telegramów wymienianych między Churchillem i różnymi ważnymi osobami - Rooseveltem, Stalinem, dowódcami armii, ministrami. Daje to żywy obraz tego co się działo w danej chwili, bez filtra wspomnień i kreacji literackiej. Choć oczywiście jest też sporo komentarzy i wspomnień pisanych z perspektywy powojennej.
Ogólnie nobel zasłużony.

Nie znam na świecie tak wspaniałej książki jak właśnie ta. Nie bez powodu Nobel doszedł.

Nie jestem historykiem, lecz jak dla mnie książka była bardzo interesująca i wiele wyjaśniła z sytuacji politycznej dwudziestolecia międzywojennego - Europa jest głupia jak była, jedynie atakujący może się zmieniać...

• Historyczne
  • 100 książek wg Newsweek