Moskwa 1941. Pierwsza porażka Hitlera.

Okładka książki Moskwa 1941. Pierwsza porażka Hitlera. Robert Forczyk
Okładka książki Moskwa 1941. Pierwsza porażka Hitlera.
Robert Forczyk Wydawnictwo: Egis historia
historia
Egis
2008-01-01
2008-01-01
Anna Moskała
Moskwa Hitler

Bdb książka, zawiera świetną analizę niemieckiego planu i jego realnych szans powodzenia - Operacji Tajfun.

Nie ma za wiele stron ale dobrze dobrane argumenty, sprawiają, że ta książka bezlitośnie rozprawia się z niemiecką propagandą pisaną po wojnie.

Bardzo ciekawe opracowanie, jedno z lepszych jakie miałem w ręce jeżeli chodzi o serię Osprey. Na plus strona graficzna (choć ciągle uważam, że mapki przestrzenne dużo mniej są czytelne niż zwykłe, bajer z którego mogliby zrezygnować),klarowna treść co do której jak na taki format pracy na prawdę trudno mieć zastrzeżenia (mamy uzbrojenie, genezę, najważniejszych dowódców, opis poszczególnych faz batalii moskiewskiej). Na plus także narracja i sama postać Autora, gdyż R. Forczyk to doktor który studiował historię i emerytowany wojskowy. Opis batalii jest bardzo klarowny, a co ciekawe Forczyk stara się trochę trzeźwiej oceniać m. in. wpływ rasputicy i zimy na działania Wehrmachtu i znaczenie oddziałów syberyjskich w obronie Moskwy. Autor podkreśla, że te wydarzenia były ważne, ale nie były najistotniejsze dla wyników tej batalii i są często przeceniane. Wg. Autora o wiele istotniejsze było zaopatrzenie (paliwo, amunicja) w armii niemieckiej, które okazało się znacząco niewystarczające i błędy w dowodzeniu. Jak ważne jest zaopatrzenie dla walczącej armii pokazuje on na przykładzie 1 Verbrauchssatz (1 V.S.),czyli podstawowej jednostki paliwa, która pozwalała wszystkim pojazdom w jednostce pancernej przemieścić się na odległość 100 km. 1 V.S. to 125 m3 paliwa, a 1m3 to 1000 litrów. Praca warta przeczytania.
Na koniec cytat:
"Wnioski. Głównymi powodami klęski operacji "Tajfun" były poważne błędy operacyjne Niemców w połączeniu z niewydolnym systemem logistycznym (...) (1) zaniechania Hitlera i OKH w kierowaniu głównego wysiłku na zajęcie Moskwy, spowodowane prowadzeniem jednoczesnych działań ofensywnych przez dwie pozostałe grupy armii, co pozbawiło Grupę Armii "Środek" niezbędnych posiłków i zaopatrzenia, (2) to, że Guderianowi nie udało się domknąć kotłów briańskiego i trubczewskiego, co pozwoliło tysiącom żołnierzy sowieckich uciec do Tuły, (3) osłabienie przez OKH głównych działań w wyniku skierowania 9A i części 3APanc na północ w stronę Kalinina, a 2A w stronę Kurska, (4) rozmyśle nieposłuszeństwo von Klugego we wsparciu drugiej fazy operacji "Tajfun", (5) usunięcie przez von Bocka praktycznie wszystkich dywizji piechoty z 3APanc, po to by wzmocnić bezużyteczne walki w rejonie Kalinina, (6) niepowodzenie Reinhardta w utrzymaniu wystarczającej mobilnej rezerwy, by ochronić swoją zagrożoną lewą flankę, (7) skierowanie sił Luftwaffe na inne fronty właśnie wtedy, gdy operacja "Tajfun" była blisko sukcesu, pozbawiając Grupę Armii "Środek" niezbędnego bliskiego wsparcia lotniczego i (8) nieuwzględnienie przez von Bocka w planie operacyjnym (...) czynników takich jak brak paliwa, odległość i teren walk oraz ograniczenia pogodowe. W gruncie rzeczy operacja "Tajfun" była wadliwie zaplanowania, nieporadnie przeprowadzona, a udana tylko początkowo - ze względu na rażącą nieudolność Armii Czerwonej". 01.12.1941 r. niemiecki patrol dotarł do stacji kolejowej Chimki, skąd odległość do Kremla wynosiła jedynie 19 km.

• II wojna - ogółem
  • 1
  • 2017
  • historia
  • Ex libris

Dodaj cytat z książki Moskwa 1941. Pierwsza porażka Hitlera.