Pierwsza krucjata 1096-99. Zbrojna wyprawa do Ziemi Świętej

Wydawnictwo: Amercom
The First Crusade 1096-99. Conquest of the Holy Land
historia
piotrex

W roku 1094 cesarz bizantyjski Aleksy I doszedł do wniosku, że działania wojskowe i zabiegi dyplomatyczne Bizancjum, mające na celu odzyskanie utraconych ziem w Anatolii, nie przynoszą spodziewanych rezultatów. Zdecydował się prosić o pomoc chrześcijańskie kraje Europy Zachodniej i zrobił to w następnym roku. Można doszukiwać się w tym genezy pierwszej krucjaty. Nie miała ona naczelnego dowódcy. Podobnie jej muzułmańscy przeciwnicy. Tylko cesarstwo bizantyjskie posiadało podlegający cesarzowi ujednolicony system dowodzenia.
Do książki dołączona jest płyta DVD z filmem "Wyprawy Krzyżowe - Pierwsza krucjata"

Getos | 2016-03-13
Przeczytana: 13 marca 2016

Bardzo zmęczyłem się czytając tą pozycję. To książka sucha, w swojej narracji zbliżona niemalże do encyklopedii, czy jakiegoś tomu historii powszechnej. Oprócz sposobu prezentacji tych wydarzeń, który mi nie odpowiadał, na minus jest dla mnie również: całkowity brak informacji nt. uzbrojenia, taktyki, pominięcie tematu Clermont, informacji nt. motywacji krzyżowców, całej drogi do Konstantynopola (stąd zupełny brak Pustelnika i krucjaty "ludowej"). Poza tym nie podobało mi się przytaczanie dawnych kronikarzy bez krytycznego/analitycznego komentarza, co powoduje kreowanie obrazu krzyżowców jako żądnych krwi barbarzyńców, krzyżowców wycinających w pień zdobywane miasta (w tym Jerozolimę). Brakuje tutaj ustosunkowania się Autora do tych cytatów, zwrócenie jednak uwagi, że taki sposób postępowania charakteryzował każdą ze stron konfliktu, a zwyczajem było pokazowe ukaranie miasta, które nie chciało się poddać. Po książce T. Maddena nieco inaczej patrzę na krucjaty i taka narracja mnie...

Rafał | 2014-01-11
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Książka typowo historyczna, dobra, w dodatku wydawnictwo i autor postarali się o rzetelną oprawę i przekaz faktów. Co do poruszonego tematu, dobrze poznać kawałek historii, także i tej. O krucjatach niejeden słyszał i to nie zbyt pochlebne opinie a w rzeczywistości nic o nich nie wie. Tak było ze mną. Jeżeli ktoś potrafi się wczuć w atmosferę tamtych czasów, wyobrazić sobie problemy ówczesnych ludzi i spróbuje pojąć ich mentalność a w międzyczasie skończy czytać o tym wycinku czasu na tamtych ziemiach będzie miał nieodłączne wrażenie kamienia ciążącego na sercu.

luk3Z | 2016-03-24
Adamoo | 2015-04-28