Pierwsza krucjata 1096-99. Zbrojna wyprawa do Ziemi Świętej

Okładka książki Pierwsza krucjata 1096-99. Zbrojna wyprawa do Ziemi Świętej David Nicolle
Okładka książki Pierwsza krucjata 1096-99. Zbrojna wyprawa do Ziemi Świętej
2009-01-01
2009-01-01
Natalia Łajszczak
historia średniowiecze krzyżowcy Ziemia Święta

Bardzo zmęczyłem się czytając tą pozycję. To książka sucha, w swojej narracji zbliżona niemalże do encyklopedii, czy jakiegoś tomu historii powszechnej. Oprócz sposobu prezentacji tych wydarzeń, który mi nie odpowiadał, na minus jest dla mnie również: całkowity brak informacji nt. uzbrojenia, taktyki, pominięcie tematu Clermont, informacji nt. motywacji krzyżowców, całej drogi do Konstantynopola (stąd zupełny brak Pustelnika i krucjaty "ludowej"). Poza tym nie podobało mi się przytaczanie dawnych kronikarzy bez krytycznego/analitycznego komentarza, co powoduje kreowanie obrazu krzyżowców jako żądnych krwi barbarzyńców, krzyżowców wycinających w pień zdobywane miasta (w tym Jerozolimę). Brakuje tutaj ustosunkowania się Autora do tych cytatów, zwrócenie jednak uwagi, że taki sposób postępowania charakteryzował każdą ze stron konfliktu, a zwyczajem było pokazowe ukaranie miasta, które nie chciało się poddać. Po książce T. Maddena nieco inaczej patrzę na krucjaty i taka narracja mnie nieco drażni, bo nie pokazuje całej prawdy. Autor pomija wiele intersujących i ważnych wątków, a nieraz koncentruje się na opisach walk arabskich watażków między sobą o jakieś małe miasteczko. Zupełnie nie wiem po co to robi bo ranga tych wydarzeń w świetle tej krucjaty jest znikoma, a forma serii "Wielkie Bitwy Historii" wymusza pewną skrótowość i koncentrację na kwestiach kluczowych. Podsumowując, jest wiele lepszych opracowań dot. pierwszej krucjaty. Ta pozycja nic nowego nie wnosi, jest obcięta z wielu epizodów i ciężkostrawna.

Książka typowo historyczna, dobra, w dodatku wydawnictwo i autor postarali się o rzetelną oprawę i przekaz faktów. Co do poruszonego tematu, dobrze poznać kawałek historii, także i tej. O krucjatach niejeden słyszał i to nie zbyt pochlebne opinie a w rzeczywistości nic o nich nie wie. Tak było ze mną. Jeżeli ktoś potrafi się wczuć w atmosferę tamtych czasów, wyobrazić sobie problemy ówczesnych ludzi i spróbuje pojąć ich mentalność a w międzyczasie skończy czytać o tym wycinku czasu na tamtych ziemiach będzie miał nieodłączne wrażenie kamienia ciążącego na sercu.

• Osprey
  • 2017
  • Średniowiecze
  • historia
  • Historyczne bitwy (MON/Bellona),Pola bitew (Inforteditions),Wielkie bitwy historii (Osprey) i inne takie
  • Na mym regale

Dodaj cytat z książki Pierwsza krucjata 1096-99. Zbrojna wyprawa do Ziemi Świętej