Wielka Armada 1588. Wyprawa przeciw Anglii

Wydawnictwo: Amercom
Armada 1588. The Great Enterprise against England
historia
piotrex

Przyjęło się pisać o niepowodzeniu wyprawy hiszpańskiej Armady jako triumfie małego, choć obeznanego z morzem narodu nad potężnym światowym imperium. Podkreśla się także wagę odniesionego przez Anglików zwycięstwa. Uważane jest bowiem za początek elżbietańskiego złotego wieku odkryć geograficznych, morskiej potęgi i zamorskiej kolonizacji. Porażka Hiszpanów umocniła reformację protestancką w Anglii, nadała temu krajowi status głównej siły na morzach i nadkruszyła bastion Światowej potęgi Hiszpanii.

źródło opisu: http://amercom.com.pl

źródło okładki: http://amercom.com.pl

Bardzo szczegółowa praca, jak na tak małą objętość. Obejmuje w zasadzie wszystkie aspekty wyprawy: biografie wodzów (wraz z autorską oceną ich talentu), wykaz biorących w wyprawie udział okrętów (z tonażem, liczbą dział i liczebnościami załóg), plany obu stron, a nawet pogody. Starcia opisano bardzo szczegółowo, opisano praktycznie każde spotkanie walczących flotylli. Każdą potyczkę uzupełniono mapą, co jest ogromną zaletą. Warto również zwrócić uwagę na bardzo dużą liczbą ilustracji. Jedyną wadą książki jest mała ilość tekstu, przez co informacje są przedstawione bardzo pobieżnie, żeby nie powiedzieć sucho.

luk3Z | 2016-12-12

Przyjemnie i szybko się czyta jeśli ktoś lubi historię tak jak ja :)

Flagelum | 2015-08-26
Przeczytana: 2009 rok