Bogom nocy równi

Wydawnictwo: LTW
978-83-7565-027-3
przygodowa

Inne wydania

Bogom nocy równi jest kontynuacją "Piątego etapu". Powieść ta napisana i wydana w rok po opuszczeniu więzienia przez Piaseckiego (1938) opowiada o przygodach pracowników i współpracowników polskiego wywiadu. Jej akcja rozgrywa się na pograniczu polsko-sowieckim i w Rosji sowieckiej w latach dwudziestych. Przebywając na emigracji autor wydał skróconą wersję książki (1950), łącząc niektóre wątki Piątego etapu i Bogom nocy równi w jeden tom. Edycja niniejsza jest oparta na ostatnim pełnym wydaniu książkowym z 1938 roku.

| 2014-09-21
Przeczytana: 21 września 2014

Piasecki miał tak barwne życie, że aż trudno sobie wyobrazić. Wszystko, co opisuje w swoich książkach, to prawdziwe przygody. Znał życie przemytnika, tu czytamy, że znał życie szpiega. Ale to nie szpieg salonowy, to szpieg terenowy. Bolszewia była terenem działań. To tam zobaczył czym jest "wspaniały ustrój", jaki "dostatek" panuje w zwykłych rodzinach, jak "szczęśliwi" są zwykli obywatele. Bardzo chciał choć trochę naprawić ten świat. Był wtedy młody i porywczy. Nie myślał o tym jak bardzo się naraża. Nie dbał o życie, choć kochał namiętnie.
Swoją działalność podsumował pewnym zdaniem zapisanym w dzienniku szpiega: "...gramy z diabłem w karty, a ze śmiercią w warcaby!" I takie było całe jego życie.
Książka jak zawsze wciągająca, niesamowita, barwna, napisana prosto i zrozumiale. Trafia do głowy i wywołuje refleksje. To po prostu Mistrz Piasecki.

grafzero | 2013-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2013

Ach, cóż to za książka! Niech się schowają Fleming czy Mac Alister! Jeden chyba tylko Forsyth może się równać z Piaseckim.
Przedzierałem się niezdarnie przez przyciężkawy "Kontrapunkt" Huxleya i zmęczony wynurzeniami o brytyjskiej bohemie, zapragnąłem czegoś "lżejszego". We wstępie autor pisze, że jego książka będzie ukazaniem prawdziwego życia szpiega - innego od tego jakie znamy np. z filmów. Spodziewałem się zatem powieści o żmudnej, ciężkiej i nudnej wręcz pracy agenta. Było odwrotnie - jeszcze bardziej filmowo i jeszcze bardziej męsko. I kopnęła mnie ta książka niczym działka kokainy czy szklanka samogonu. Czegóż tu nie ma? Strzelaniny, narkotyki, szpiedzy, piękne lecz zdradliwe kobiety, męska przyjaźń, nagany, browningi i granaty. Jest i zabawa formą i egzystencjalne rozważania nad ludzkim losem. A wszystko okraszone porażającą wizją nowego wspaniałego ładu, który niosą Sowieci.
Trafia się czasem Piaseckiemu, mniej udane zdanie, czasem popada w nadmierną egzaltację, czasem...

Dominik Socha | 2013-11-02
Przeczytana: 02 czerwca 2011

Jak dla mnie rewelacja, świetnie napisane, interesujące postaci, wciągająca akcja.

archiwista_cyklista | 2014-03-15
Na półkach: Przeczytane, II RP
Przeczytana: 15 marca 2011

O życiu agenta Dwójki na kresach II RP. Tyle w niej wódki, że aż starach, ale cóż. Zapewne tak wyglądało wtedy życie Piaseckiego. Kolejna powieść - pamiętnik.

Zbigv | 2014-11-20

Jedna z tych pozycji, która przypadkowo trafiła w moje ręce, a które wywarła na mnie piorunujące wrażenie.
Gorąco polecam.

Radek Kozłowski | 2016-08-01

Najogólniej rzecz ujmując - totalna masakra. Nie sposób się oderwać - zatopione w czasach II rzeczpospolitej przygody nie do wyobrażenia, przesiąknięte gorzkim realizmem, odarte z wszelkiego romantyzmu.

Pazaak | 2016-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2016

Treść: 6
Forma: 7

Frederik | 2014-04-03
Przeczytana: 28 marca 2014

I znow ten Piasecki. Trudno sie oderwac. Chociaz mozna dostac depresji od od samego czytania.

Marcin Białasek | 2013-09-09

Pierwsza książka Piaseckiego jaką przeczytałem i jedna z moich ulubionych

m4thew | 2012-12-18
Przeczytana: 2012 rok