Ocevi i oci

86-07-00109-4
powieść serbska
shpinac

Powieść z elementami epistolarnymi. Początek XX wieku. Młody Serb Stevan Medaković trafia do Oksfordu na studia prawnicze. Poznaje środowisko londyńskie i tamtejszych ludzi. Miasto i okolice pokazuje mu najpierw wspołlokator - Robert(Anglik). Gdy okazuje się, że jego serdeczność spowodowana jest raczej zainteresowanie seksualnym niż przyjaźnią. Stevan zrywa z nim kontakty. Poznaje za to uroczą...

Miasto i okolice pokazuje mu najpierw wspołlokator - Robert(Anglik). Gdy okazuje się, że jego serdeczność spowodowana jest raczej zainteresowanie seksualnym niż przyjaźnią. Stevan zrywa z nim kontakty. Poznaje za to uroczą Angielkę - Elisabeth, z którą szybko zaczyna wiązać daleko idące plany.
Wciąż jednak nie da się zatrzeć granicy między dwiema kulturami, Stevan nie rozumie emocjonalnego chłodu, powierzchowności i zbytniej powściągliwości swojej wybranki. W rozterkach pomaga mu listownie Rachel Alkalay - Żydówka sefardyjska pochodzenia serbskiego, która wyszła za mąż za kuzyna Elisabeth.
Związek Serba i Angielki wieńczy ślub i wspólny wyjazd do Belgradu, co stanowi dla młodej mężatki nie lada wyzwanie. Musi ona nie tylko walczyć o akceptację ze strony rodziny męża i równouprawnienie społeczne(w tamtych czasach słowo: tolerancja brzmiało jeszcze bardziej obco niż dziś), ale też zmagać się z nieznajomością języka, realiów społecznych, zwyczajów i norm towarzyskich w serbskim domu.

źródło opisu: http://pl.shvoong.com/books/novel-novella/1670859-ocevi-oci/

Marlena | 2013-04-17