Prijatelji
ridja

Zderzenie dwóch kultur - i dwóch orientacji - w bałkańskim kotle. Vladan Hadżislavkovic znajduje małego Kosowara Istrefa Veriego pod drzwiami domu swojej ciotki w Belgradzie. Vladan, wysoko urodzony Serb, homoseksualista, z czasem zrobi wszystko żeby zdobyć Istrefa - prezentuje mu swoje wdzięki pod niezapiętym szlafrokiem, proponuje wspólne kąpiele, pieszczoty. Istref już kiedyś widział swojego brata kochającego się z sąsiadem w górach; usłyszał wtedy, że to rozrywki zarezerwowane dla dorosłych mężczyzn. Teraz domyśla się, że Vladan proponuje mu takie właśnie rozrywki. Istref zdaje sobie jednak sprawę z tego, że woli kobiety. I taką znajduje, sprowadza "tę maciorę o kwaśnej waginalnej woni" - jak mówi Vladan - do jego domu, w którym mieszka.
Wtedy Vladan szaleje z zazdrości. Obaj mężczyźni muszą się rozstać. Heteroseksualisty z homoseksualistą nie da się pogodzić. Tak jak Serba z Kosowarem.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1988

Mario | 2016-01-31

Dłuuugo się czyta. Jest jak droga pod górę w głąb wspaniałego górskiego krajobrazu - pięknie, ale męcząco. Autor z upodobaniem używa niemalże barokowego języka, snuje karkołomne wywody, okrasza je piętrowymi metaforami, a czasem zasypuje czytelnika całym mnóstwem nieistotnych faktów (z historii Serbii - możliwe, że dla Serbów są one istotne, może nawet interesujące).
Oglądamy w tej powieści powojenny Belgrad, Jugosławię w momencie budowania komunistycznego państwa, rozpadu dawnej kultury i rodzenia się (przez wykonane siekierą cesarskie cięcie) kultury nowej, przez starą uznawanej za barbarię raczej niż za kulturę. Ten kontrast uosabiają dwaj tytułowi mężczyźni - wykształcony Europejczyk-Serb i "dziki" góral, rodem z albańskich plemion rządzących się własnymi wewnętrznymi prawami i własnej hołdujących logice. Widzimy, w jak różny sposób można przeżywać świat.
Jest jeszcze inna warstwa tej prozy - pytanie o to, czym jest dojrzałość, czym jest szczęście, jak wrażliwość i erudycja...

Dociekliwy_Kotek | 2011-05-17
Na półkach: Przeczytane, LGBT - G

O ile pamiętam, książka mocno mnie zmęczyła - bałkański tygiel kulturowy nie omija tej powieści, prawdopodobnie moja słaba znajomość regionu i kultury Bałkanów sprawiła, że umknęła mi część niuansów i smaczków, ale nużącej narracji nic nie usprawiedliwia, podobnie jak i kompletnie dla mnie niezrozumiałych zachować bohaterów.

Zacząłem i chyba będzie ciężko... Wg mnie język tłumaczenia doskonały, ale długie i zawikłane okresy zdaniowe i skomplikowane opisy kultury serbsko-albańskiej sprawiają, że czyta się pomału. Zobaczymy...

koszalekopalek | 2018-01-26
DominikMateuszL | 2018-01-14