Luzytanie

Tłumaczenie: Ireneusz Kania
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Najcelniejszych Utworów Literatury Europejskiej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Os Lusíadas
83-08-02416-5
gosieq

Bohaterami są Luzytanie, czyli Portugalczycy - potomkowie legendarnego Luza, a w szczególności żeglarze, rycerze-zdobywcy i królowie portugalscy, odkrywający nieznane ziemie z myślą o szerzeniu wiary chrześcijańskiej. Motywem głównym utworu jest morska wyprawa Vasco da Gamy do Indii w 1497 roku. Jako poemat o miłości ojczyzny dzieło Camőesa bliskie było sercom Polaków w epoce romantyzmu, a echa jego twórczości znaleźć można u najwybitniejszych poetów polskich tego okresu - Mickiewicza, Słowackiego, Norwida. Camőes tworzył również lirykę, o badzo ponadczasowym charakterze, z której wyziera człowiek pełen nader współczesnych rozterek i zwątpień.

źródło opisu: http://www.portugalia-online.net/index.php?option=...(?)

Flack | 2013-10-09
Przeczytana: 09 października 2013

Epos narodowy Portugalczyków jest tym, czym Eneida dla Rzymian, na której zresztą był wzorowany.
Opowiada historię podróży Vasco da Gamy do Indii w fascynujący sposób przedstawiając dotychczasową oraz późniejszą historię Portugalii.

Warto sięgnąć po tę książkę, chcąc zagłębić się w luzofońską kulturę, zwłaszcza że odwołania do Camõesa spotkamy również i u polskich pisarzy (jak Cyprian Kamil Norwid).

corbeau | 2016-07-01
matrrryca | 2015-03-09