Dzieje i legendy Ajnów

religia
Iselor

źródło okładki: źródło własne

povc12 | 2017-10-02

Ajnowie to niezwykle ciekawy lud. Ta książka zawiera wiele mitów i legend tej społeczności i wiele informacji o kulturze. Nie wciąga mnie ona tak, jak kultura reszty Japonii i Azji Wschodniej, ale i tak jest ciekawa. Z pewnością jest warta przeczytania przez każdą osobę interesującą się kulturą i podaniami ludów pozaeuropejskich, zwłaszcza że ogólna dostępność informacji o kulturze Ajnów jest dużo mniejsza, niż ma to miejsce w przypadku np. Indian obu Ameryk, czy ludów afrykańskich.

Czytałem też pozostałe książki autora o kulturze Ajnów i ta jest najbardziej przystępna ze wszystkich moim zdaniem, i właśnie w tej jest największy nacisk na prezentację mitologii, podczas gdy w pozostałych dwóch autor koncentruje się na historii, kulturze i języku.

yukinoshiro | 2013-08-24
Na półkach: Przeczytane, Japonia

Bardzo fajna, historyczna książka, przybliżająca nam język, życie i historię pierwotnych Japończyków, jakimi byli Ajnowie. Dziś zostało już zaledwie kilku żyjących przedstawicieli, a język tego plemienia zupełnie wymarł. Nie brakuje także mitów i opowieści oraz ładnych zdjęć (choć w odcieniach czerni-bieli). Bardzo dobra książka dla osób nowych w temacie.

oris | 2017-03-14
ZENON BINIEK | 2016-08-07