Języki świata i ich klasyfikowanie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
83-01-08163-5
joan-na

Elevander | 2017-05-23
Przeczytana: 23 maja 2017

Syntetyczne opracowanie językoznawcze, w którym Autor przedstawia dokładnie trzy systemy klasyfikowania języków: genetyczny, geograficzny oraz typologiczny. W wielu punktach mamy tu do czynienia z wyliczeniami rodzin języków i z ich drzewami genealogicznymi. Dzięki tej pracy można łatwo odnaleźć język (a może, jak proponuje Majewicz, etnolekt) i przyporządkować go do takiej, a nie innej grupy. Książka zawiera także bardzo obszerny aneks zawierający przykładowe teksty w dziesiątkach języków i alfabetów. Z pewnością jest to praca raczej do korzystania, a nie do czytania. Można się z niej dowiedzieć bardzo wiele o tym, jak różne i jak odmienne od siebie nawzajem są języki świata.

Tomasz Babnis

Oli_10 | 2014-02-03