Dotyk

Okładka książki Dotyk Dariusz Filar
Okładka książki Dotyk
Dariusz Filar Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Stało się jutro (tom 32) Seria: Stało się jutro fantasy, science fiction
Stało się jutro (tom 32)
Stało się jutro
Nasza Księgarnia
1989-01-01
1989-01-01
fantastyka science-fiction polska fantastyka opowiadania

Okładka książki Instar omnium Dariusz Filar, Gabriela Górska, Krzysztof Wiesław Malinowski, Wiktor Żwikiewicz
Instar omnium Dariusz Filar, Gabr...
Okładka książki Robot nr 3 Andrzej Czechowski, Maria Czudakowa, Adam Jaromin, Jan Kopczewski, Janusz A. Zajdel
Robot nr 3 Andrzej Czechowski,...
Okładka książki Gość z głębin Krzysztof Boruń, Konrad Fiałkowski, Ryszard Głowacki, Waldemar Łysiak, Aleksandra Mączka, Zbigniew Prostak, Krzysztof Rogoziński, Stefan Weinfeld, Adam Wiśniewski-Snerg, Janusz A. Zajdel, Wiktor Żwikiewicz
Gość z głębin Krzysztof Boruń, Ko...
Okładka książki Ludzie i gwiazdy Dmitrij Bilenkin, Kir Bułyczow, Czesław Chruszczewski, Vladimir Colin, József Cserna, Gyula Fekete, Konrad Fiałkowski, Gyula Hernádi, Ion Hobana, Jerzy Kaczmarek, Stanisław Lem, Josef Nesvadba, Rolf Schneider, Swetosław Sławczew, Arkadij Strugacki, Borys Strugacki, Aleksander Szalimow, Paweł Weżinow
Ludzie i gwiazdy Dmitrij Bilenkin, K...

Dość dziwna książka, średnio ciekawa i średnio dająca się lubić. Składa się na nią opowiadanie "Zaglądający przez szpary" i mikropowieść "Dotyk" - oba dające się gładko czytać, ale i oba oparte na niedorobionej koncepcji.

Opowiadanie jest - przynajmniej początkowo - rodzajem eseju o fikcyjnym obrazie średniowiecznym i jego twórcy, czerpiącym natchnienie z nieznanego źródła. Tekst został jednak podzielony na niezupełnie przystające do siebie segmenty, w dodatku bardziej urywające się niż kończące, jakby autorowi nie chciało się posiedzieć jeszcze kwadransa nad maszynopisem i zlepienia tego jako tako w jedną całość.

Z tytułowym "Dotykiem" jest podobny problem. W teorii odmalowuje ciekawą, choć karkołomną wizję przyszłości (nauka światowa doszła do ściany i Nobla przyznaje się wyłącznie literackiego, sztuka i muzyka doszły do ściany, wynalazków nowych praktycznie już nie ma, a do tego podzielono świat na trzy strefy, z enklawami odtwarzającymi epoki historyczne),tyle że narracja jest poprowadzona fatalnie. Młoda kobieta chce napisać książkę o pewnym artyście, który wprowadził tzw. tuszyzm (odbieranie bodźców przez dotyk - od francuskiego toucher),i rozmawia z kolejnymi osobami. Albo rozmyśla o artyście. Sęk w tym, że wszystko zostało podzielone na rozdziały niejako oddane rozmówcom - nawet tym niedoszłym. I często to rozmówcy coś tam sobie myślą o artyście, kobiecie lub... własnym życiu. Chwilami odnosi się wrażenie, że wycięcie kilku rozdziałów absolutnie nic by nie zmieniło w odbiorze tekstu i czytanie rozdętej historii jest tak naprawdę czynnością bezużyteczną. Bo niewiele w końcu z opowieści wynika, zwłaszcza wobec zaserwowanego czytelnikowi finału.

Przeczytać książkę więc można, zwłaszcza że jest napisana kulturalnym językiem i ma kilka ładnych pomysłów (i kilka niezrozumiałych, jak zupełnie przezroczyste stroje),ale nie ma co liczyć na przesadną czytelniczą satysfakcję...

• Mam
  • Science Fiction