Na szczytach Himalajów

Wydawnictwo: Sport i Turystyka

Od autorów: [...] Historia wielkich podbojów najwyższych gór naszego globu ma swoich bohaterów wśród wielu narodów. Niech więc nam wybaczą czytelnicy spodziewający się jakiegoś szczególnego potraktowania polskich osiągnięć. Celem naszym było jednak ukazanie całości przebiegu eksploracji i sportowego zdobywania gór najwyższych - - Himalajów i Karakorum , bez wyróżniania ponad stosowną miarę...

Od autorów:

[...] Historia wielkich podbojów najwyższych gór naszego globu ma swoich bohaterów wśród wielu narodów. Niech więc nam wybaczą czytelnicy spodziewający się jakiegoś szczególnego potraktowania polskich osiągnięć. Celem naszym było jednak ukazanie całości przebiegu eksploracji i sportowego zdobywania gór najwyższych - - Himalajów i Karakorum , bez wyróżniania ponad stosowną miarę wkładu przedstawicieli któregokolwiek z narodów.

Sukcesy polskiego alpinizmu są tematem innych opracowań, jak np. wychodzącej od 1959 roku serii „W skałach i lodach świata", czy najnowszej monografii „W górach wysokich" — obu pod redakcją dr Kazimierza Saysse-Tobiczyka. Czy udało nam się wypełnić nasze zamierzenia? Chyba niecałkowicie. Mogliśmy być tylko na tyle obiektywni, na ile w ogóle pozwala nasza przynależność narodowa.

[Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1983]

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!