Geralt, czarownice i wampir. Recykling kulturowy Andrzeja Sapkowskiego

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Sapkowski, teoria literatury
Lisek_1986

To pierwsze tak obszerne opracowanie twórczości Andrzeja Sapkowskiego. Poprzez portrety Geralta, czarodziejek, kapłanek, wampira Regisa i innych mieszkańców fantastycznego świata autorka przedstawia źródła i ewolucję wizerunków bohaterów fantasy. Zestawiając opowiadania i Sagę o wiedźminie Sapkowskiego ze współczesnymi opowieściami o superbohaterach, czarownicach i następcach hrabiego Draculi, pokazuje, jak wpisują się one w obecny dyskurs o "potworze". Na podstawie analizy struktury fabularnej opowieści o wiedźminie autorka ukazuje także, w jaki sposób pisarze fantasy wykorzystują struktury mitów, a tworzone przez nich opowieści przejmują funkcje mitów, stając się ich współczesnymi odpowiednikami.

golebiowska | 2012-03-25
Przeczytana: kwiecień 2011

Dość ciekawe uzupełnienie wiadomości o mitach o legendach, nie wnosi jednak niczego zaskakującego do wiedzy czytelnika.

Luna | 2013-10-01
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Solidne opracowanie, ale właściwie w większości o oczywistościach. Tym niemniej dobrze, że ktoś zebrał to w jedno.

Mit | 2012-11-03

Całkiem ciekawy czasem ogląd na to, skąd się co wzięło, jednakże niezbyt zaskakująca. Dodatkowo, momentami miałam wrażenie, że autorka czytała książkę trochę inną, więc cóż... Stanowczy minus za streszczanie treści i sporo zdań, które oparte raczej na oczywistościach i wnoszą niezbyt wiele, oraz za streszczanie. Jednakże - momentami przydatna. No i bibliografia!!!

Mallwa | 2011-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2011

Czekałam z niecierpliwością na tę książkę, która niestety okazała się niewypałem.

Marta Ciesielska | 2012-05-22
Przeczytana: 20 maja 2012

Bardzo dobra praca badawcza porządkująca wiele wątków ze świata Wiedźmina. Momentami trochę oczywista, wręcz trywialna, ale nadal - ciekawie i przyjemnie się ją czyta. Polecam nawet tym, którzy z literaturoznawstwem nie są za pan brat, natomiast z twórczością Andrzeja Sapkowskiego już tak.

Antek Czerwiński | 2013-04-12
Przeczytana: 2008 rok

Warte polecenia wszystkim fanom poszukującym drugiego dna w książkach Sapkowskiego - niestety, ponad połowa publikacji jest poświęcona wyłącznie legendom arturiańskim, a ta dotycząca wiedżminlandii pozostawia pewien niedosyt...

Degnir | 2014-05-21

Kupiona i przeczytana przy okazji prezentacji maturalnej.
Niestety, sporo tam banałów, autorka nie raz myli nazwy własne, czy przeinacza. Niewarta swoich pieniędzy, bo ilość ciekawych rzeczy jest tam znikoma.

Kate | 2013-05-11
Przeczytana: 06 kwietnia 2013

Dobrze napisana, trochę chaotyczna.

Laava | 2018-01-14