Drzewo życia. Ludowa wizja świata i człowieka

Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
kultura ludowa, słowianie, folklor
Natalia

Jak powstał świat i w jaki sposób istnieje? Jakie miejsce zajmuje w nim człowiek?
Te filozoficznej rangi problemy nurtowały także ludzi nie znających pojęcia "filozofia". Najlepszym tego przykładem jest wizja świata i człowieka istniejąca w kulturze ludowej, wśród tradycyjnych społeczności chłopskich. Ona właśnie będzie tematem tej książki.

źródło opisu: Wstęp książki (Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1975)

Aisling | 2018-11-13
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 13 listopada 2018

Jeśli szukać śladów dawnych wierzeń oraz czemu katolicyzm u dawnych ludów słowiańskich wygląda jak wygląda - dobrze jest się przyjrzeć kulturze ludowej. Książka pokazuje i nakreśla pewne problemy np. z jednej strony zwalczanie, a z drugiej kompromisy ze strony Kościoła. Niestety jednak w końcu Kościół coraz bardziej wygrywał, a sens się coraz to mocniej zacierał w powszechnej świadomości. Tych dawnych wpływów na chrześcijaństwo chcieli się pozbyć protestanci.
Dobra jest jako wstęp do dalszego zapoznawania się, bo tutaj jest tylko zarys człowieka i jego miejsca w wizji ludowej oraz parę odwołań do wierzeń np. nordyckich, mezopotamskich. Przystępnie napisana, ale dosyć krótka.

Przemek | 2015-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2015

Książkę tą przeczytałem jako "materiał źródłowy" do studiów nad Mitologią Słowian, na który często powołują się inne opracowania. Niestety, jest to materiał trudny do przyswojenia. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że Tomiccy opisali stan wierzeń ludowych w XIX wieku. Oczywiście chodzi tu o zachowaną demonologię, o bóstwach słowiańskich, które uległy zapomnieniu we wcześniejszych czasach, tu nie poczytamy. Niestety autorów kompletnie nie interesowało, które z tych wierzeń są pochodzenia słowiańskiego, które chrześcijańskiego, które germańskiego, itd. Mamy wielki misz-masz, w którym tylko dobrze przygotowany czytelnik się odnajdzie. Nie polecam czytania nieprzygotowanym chyba, że komuś nie zależy na odróżnieniu wpływów słowiańskich od innych.
Plusem tej książki jest obszerne potraktowanie świąt ludowych: Gody, Zapusty, Śródpoście, Wielkanoc, Zielone Świątki/Stado, Sobótki. Ponadto, co również trudno znaleźć gdzie indziej, obszernie potraktowano symbolikę Księżyca, Wody, Ziemi....

nat | 2011-10-11

Wspaniała książka na temat ludowej wizji świata i człowieka. Dobra na początek w tej dziedzinie. Swoiste kompendium podstawowej wiedzy ludowej, napisane jasno i klarownie :)

Straszydło-Dydłoń | 2017-02-19
Przeczytana: 15 czerwca 2004