Drzewo życia. Ludowa wizja świata i człowieka

Okładka książki Drzewo życia. Ludowa wizja świata i człowieka Joanna Tomicka, Ryszard Tomicki
Okładka książki Drzewo życia. Ludowa wizja świata i człowieka
Joanna TomickaRyszard Tomicki Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1975-01-01
1975-01-01
kultura ludowa słowianie folklor

Okładka książki Muzeum Narodowe w Warszawie Grażyna Bastek, Ryszard Bobrow, Elżbieta Charazińska, Iwona Danielewicz, Witold Dobrowolski, Dorota Folga-Januszewska, Danuta Jackiewicz, Joanna Kilian, Małgorzata Kochanowska-Reiche, Ewa Micke-Broniarek, Bożena Mierzejewska, Katarzyna Nowakowska-Sito, Monika Ochnio, Joanna Popkowska, Andrzej Reiche, Aleksandra Sulikowska, Joanna Tomicka, Janina Wiercińska, Anna Żakiewicz, Krzysztof Załęski (historyk sztuki), Antoni Ziemba
Muzeum Narodow... Grażyna Bastek, Rys...

Wspaniała pozycja, która we wnikliwy i pełen zrozumienia sposób przedstawia wizję świata przejawianą przez słowiańskie społeczności wiejskie w czasach przed II wojną światową. Autorzy stworzyli łatwo przyswajalną książkę popularnonaukową, która syntetycznie, w bardzo przystępny sposób przedstawia temat przy użyciu różnego rodzaju wykresów i ilustracji.

Żałuję, że nie przeczytałem tej książki wcześniej - byłaby wspaniałą pomocą nie tylko przy pracach naukowych, ale również przy zrozumieniu tekstów kultury oraz zabytków i eksponatów muzealnych związanych z tym tematem.

Żałuję, że nie...

Książkę tą przeczytałem jako "materiał źródłowy" do studiów nad Mitologią Słowian, na który często powołują się inne opracowania. Niestety, jest to materiał trudny do przyswojenia. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że Tomiccy opisali stan wierzeń ludowych w XIX wieku. Oczywiście chodzi tu o zachowaną demonologię, o bóstwach słowiańskich, które uległy zapomnieniu we wcześniejszych czasach, tu nie poczytamy. Niestety autorów kompletnie nie interesowało, które z tych wierzeń są pochodzenia słowiańskiego, które chrześcijańskiego, które germańskiego, itd. Mamy wielki misz-masz, w którym tylko dobrze przygotowany czytelnik się odnajdzie. Nie polecam czytania nieprzygotowanym chyba, że komuś nie zależy na odróżnieniu wpływów słowiańskich od innych.
Plusem tej książki jest obszerne potraktowanie świąt ludowych: Gody, Zapusty, Śródpoście, Wielkanoc, Zielone Świątki/Stado, Sobótki. Ponadto, co również trudno znaleźć gdzie indziej, obszernie potraktowano symbolikę Księżyca, Wody, Ziemi. Wiele uwagi poświęcono problemowi Góry Kosmicznej (Drzewa Życia). To są plusy tej książki i rzeczy, których gdzie indziej tak opracowanych nie widziałem. Z wartościowych rzeczy jest tutaj też szeroka dyskusja kwestii rozróżnienia Żmijów i Płanetników (co stanowi konflikt między np. Gieysztorem i Szyjewskim).
Niestety też miałem problemy z lekturą z powodu stylu autorów, który sprawia, że czytelnik ma tendencję do prześlizgiwania się po tekście i nie zauważania niektórych istotnych momentów. Może to być plus dla kogoś, kto chce książkę szybko przeczytać, ale ja osobiście musiałem do niektórych akapitów wracać podczas lektury, żeby nic mi nie umknęło.
Poniżej odnośnik do moich notatek z Mitologii Słowian, uzupełnionych o materiał z tej książki:

Wspaniała książka na temat ludowej wizji świata i człowieka. Dobra na początek w tej dziedzinie. Swoiste kompendium podstawowej wiedzy ludowej, napisane jasno i klarownie :)

• Folklor
  • Słowiańszczyzna
  • Słowianie
  • Mitologia
  • Słowiańskie

Dodaj cytat z książki Drzewo życia. Ludowa wizja świata i człowieka