Breslau 1945. Wspomnienia z oblężonego miasta

Okładka książki Breslau 1945. Wspomnienia z oblężonego miasta
Ernst Hornig Wydawnictwo: Via Nova biografia, autobiografia, pamiętnik
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Breslau 1945. Erlebnisse in der eingeschlossenen Stadt
Wydawnictwo:
Via Nova
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360544631
Tłumacz:
Viktor Grotowicz
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
17 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
178
178

Na półkach:

Książka Horniga to moja trzecia książką o oblężeniu Wrocławia w 1945 r., po Kronikach[…] ks. Peikerta i dwóch pozycjach Hugo Hartunga. „Wspomnienia z oblężonego miasta” uzupełniły moją wiedzę o obszary, o których, z racji położenia geograficznego i stacjonowania (Peikert – południe i Hartung – zachód) mniej było u obu wspomnianych autorów. Ernst Hornig był pastorem ewangelickim, stąd sporo w jego książce znajdziemy opisów trudności i „nadludzkiego w wysiłku” w niesieniu posługi i opieki nad członkami Kościoła i ludności Twierdzy, ale to również próba ukazania heroizmu duchownych i świeckich członków wspólnoty w czasie oblężenia Wrocławia przez Armię Radziecką.
Dla mnie, jako żywo zainteresowanego historią tamtego okresu mojego miasta czytelnika była to kopalnia ciekawostek i próba odtworzenia w wyobraźni tamtych strasznych dni. Jednakże szczególnie trudno czytało mi się fragmenty dotyczące bezsensownego niszczenia całych ulic i kwartałów Miasta przez cofający się w kierunku Starego Miasta Wehrmacht. Mój szczególny wewnętrzny opór budziły opisy heroizmu dobrych żołnierzy i członków Volkssturmu, których autor często gloryfikował ponad miarę. Trudno nie zauważyć, że obrona Wrocławia po lutym 1945 nie miała najmniejszego sensu (co autor przyznaje na końcu jakby bez przekonania – chyba bardziej dla „politycznej poprawności”), a fanatyzm obrońców doprowadził jedynie do cierpień ludności i obrócenia Miasta w ruiny. Irytowały mnie tragiczne opisy cierpień mieszkańców, którzy „biedni – nie wiedzieli” z jakiego powodu spotyka ich tak wiele zła od niedobrych żołnierzy radzieckich. Może efektem takiego pojmowania własnych czynów (społeczeństwa i żołnierzy niemieckich, w tym Waffen SS !) są współcześnie niby-pomyłki w rodzaju „polskie obozy koncentracyjne” i „nieludzkie wysiedlenia Niemców przez polską administrację cywilną w latach 40-tych”. Proszę o wybaczenie, ale ja tego nie kupuję, tzn. Niemców jako ofiar II wojny światowej. Dla mnie to próba wypaczania historia. Za te fragmenty książka ma u mnie spory minus.
Niezależnie od słów krytyki, moim zdaniem książka Horniga wnosi wiele istotnych i szczegółowych informacji do opisywanego tematu. Każdy zainteresowany historią Wrocławia powinien ją znać, by samemu wyrobić sobie opinię.

Książka Horniga to moja trzecia książką o oblężeniu Wrocławia w 1945 r., po Kronikach[…] ks. Peikerta i dwóch pozycjach Hugo Hartunga. „Wspomnienia z oblężonego miasta” uzupełniły moją wiedzę o obszary, o których, z racji położenia geograficznego i stacjonowania (Peikert – południe i Hartung – zachód) mniej było u obu wspomnianych autorów. Ernst Hornig był pastorem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    36
  • Przeczytane
    19
  • Posiadam
    8
  • Historia
    2
  • II wojna światowa
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Biblioteczka domowa
    1
  • Dolny Śląsk
    1
  • XX wiek
    1
  • POPULARNO-NAUKOWE
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Breslau 1945. Wspomnienia z oblężonego miasta


Podobne książki

Przeczytaj także