Na krawędzi krateru

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04503-9
basiagie

Wspomnienia Michała Giedroycia to saga polskiej rodziny ziemiańskiej od końca XIX wieku po okres po II wojnie światowej. Los tej rodziny od zawsze wpisany był w świat wschodniej I Rzeczpospolitej, tej „właściwej”, Rzeczpospolitej Obojga Narodów, pamięć której autor wielokrotnie przywołuje. W pierwszej części, która opowiada o latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku, mamy zarówno...

W pierwszej części, która opowiada o latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku, mamy zarówno politykę, w którą zaangażowany był ojciec (m.in. senator), jak i codzienne życie ziemiaństwa – rauty, romanse, zajęcia matki zarządzającej gospodarstwem i problemy dorastających szlachcianek.

Druga część to dramatyczny koniec dawnego świata: wkroczenie Rosjan w 1939 roku, aresztowanie ojca (który, o czym rodzina dowie się po wojnie, zginie w 1941 r.) i wywózka pozostałych Giedroyciów – matki, dwóch córek i najmłodszego Michała – na Sybir. W obrazach łagrowej rzeczywistości skupia się na codzienności, na „normalności”. Po wielu dziesiątkach lat stara się zachować dziecięce spojrzenie.

Cześć trzecia jest najbardziej egzotyczna – opowiada o wędrówce rodziny śladami Andersa, o podróży przez Azję Środkową i pobycie na Bliskim Wschodzie, skąd Giedroyciowe w 1946 roku trafili do Anglii.

Książka ilustrowana zdjęciami z archiwum rodzinnego M. Giedroycia i opatrzona wstępem przez wybitnego historyka Normana Daviesa.

bandziol20 | 2014-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2014

Jest to książka jak dla mnie dość... ciężkawa i przydługa. Masa faktów, genealogia rodu, potężny opis życia w przedwojennym dworku, ciekawy opis przejścia całej syberyjskiej gehenny. Natomiast po wstąpieniu do Polskiej Szkoły Kadetów główny bohater robi na mnie takie mocno średnie-mdłe wrażenie, no gdzieś jeździ, coś zwiedza, gdzieś go wujek przygarnie i zapłaci za lody, i się pilnie uczy przedmiotów szkolnych na 5+. Ale żeby coś tam ciekawego w tym - to nic. Ot, takie zawieszenie. Oczywiście rozumiem rekomendację tej książki przez Normana Davisa, historyka, ale moim zdaniem chęć podzielenia się swoją niebywałą wiedzą historyczną zbyt często bierze górę nad samym opowiadaniem. Zatem mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej cegły.

| 2010-10-07

Muszę przyznać, że okres II Wojny Światowej jest tym czasem, który w historii powszechnej zawsze interesował mnie najbardziej. Przede wszystkim z tego powodu zdecydowałam się na przeczytanie książki Michała Giedroyć.

"Na krawędzi krateru" przedstawia nam wspomnienia autora, który na własnej skórze przeżył przymusową odyseję. Książka ukazuje nam piekło setek tysięcy zesłańców i uchodźców. Bardzo często byli oni bezdomni, a także niedożywieni. Czymś strasznym było czytać o tym, jak w tamtych czasach traktowani byli nasi rodacy.

W odróżnieniu od wielu lektur opowiadających o tym okresie historii, to ta napisana przez Michała Giedroyć wydaje się być najbardziej realistyczną. Bardzo często pamiętniki i inne pamiątkowe przedmioty ujawniane są przez rodziny osób przeżywających tragedię, które ze wszelkich sił starają się upamiętnić poszczególne zdarzenia. Tym razem jest zupełnie inaczej! Dodatkowym walorem "Na krawędzi krateru" są zamieszczone na poszczególnych stronach...

Mika | 2016-06-25
Bartosz | 2015-09-29