Donosy rzeczywistości

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
zbiór opowiadań/nowel
Aga

Niezwykle cenny zapis rzeczywistości podsłuchiwanej przez Białoszewskiego.

Spooky | 2015-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2015

Tego typu lektury zawsze skłaniają mnie do zadania sobie pytania "Czy to ze mną jest coś nie tak, czy też po prostu nie rozumiem, co autor miał na myśli?". "Donosy rzeczywistości", jak zresztą wskazuje piękny tytuł, to bardzo duży zbiór wszelkiego rodzaju anegdot, wypowiedzi, czy historyjek z otoczenia autora. Białoszewski afirmuje codzienność; pokazuje, że każda wypowiedź, pijaka, przechodnia, bliskich autora zasługuje na odnotowanie. Tak rozległy zbiór tekstów został napisany oszczędnym, behawioralnym językiem, co wymaga dużego zaangażowania czytelnika, a przy tym może stanowić doskonałą szkołę pisarstwa.
Jednak, przy jak największej chęci zrozumienia zamysłu autora, nie mogę napisać, że "Donosy" stanowiły dla mnie lekturę marzeń. Doceniam niezwykłą wrażliwość autora na codzienność, jego niezwykły słuch, lecz w większości, powiedzmy umownie, "historyjek" składających się na lekturę, nie zdaje to egzaminu. Owszem, podobają się zapisy rozmów z tramwaju, z poczekalni itd. (stanowią...

wicher_Lab | 2013-06-25

Odcedził Miron istotności codzienności, te prawdziwe, a do tego nie skłamał w nazywaniu. Nie sposób przecenić tego autora.

Piotr Prachnio | 2016-10-05
Przeczytana: 11 października 2016