Zrób sobie raj

Okładka książki Zrób sobie raj
Mariusz Szczygieł Wydawnictwo: Czarne reportaż
292 str. 4 godz. 52 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2010-10-20
Data 1. wyd. pol.:
2010-10-20
Liczba stron:
292
Czas czytania
4 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7536-223-7
Tagi:
reportaż Czechy

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (63) / 2023 Ingmar Bergman, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Anna S. Dębowska, Olga Drenda, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Agnieszka Jucewicz, Ignacy Karpowicz, Tymoteusz Karpowicz, Barbara Kingsolver, Joanna Kuciel-Frydryszak, Marc Levy, Renata Lis, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Edward Pasewicz, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Mariusz Szczygieł, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk, Małgorzata Żarów
Ocena 6,9
Książki. Magaz... Ingmar Bergman, Bis...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (57) / 2022 Jurij Andruchowycz, Katarzyna Boni, Anna Cieplak, Joanna Concejo, Anna S. Dębowska, Barbara Engelking, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Zygmunt Miłoszewski, Patryk Mogilnicki, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Vladimir Nabokov, Michał Nogaś, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Barbara Skarga, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Jarek Szubrycht, Olga Tokarczuk, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka
Ocena 6,9
Książki. Magaz... Jurij Andruchowycz,...
Okładka książki Janina Turek. Zapiski codzienne Jolanta Brach-Czaina, Ewa Janeczek, Monika Kozioł, Joanna Kubicka, Dominika Mucha, Anna Pekaniec, Maria Anna Potocka, Mariusz Szczygieł, Janina Turek
Ocena 7,0
Janina Turek. ... Jolanta Brach-Czain...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
3048 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
82
78

Na półkach:

Zróbmy sobie raj stadnie
„Zrób sobie raj” Mariusza Szczygła - recenzja i przepis na raj

Autor jest niepodważalnym znawcą czeskiej kultury, a jego książka przybliża czytelnikowi wiele jej aspektów. Dzięki morzu nawiązań, cytatów i odmalowanych osób jest świetnym punktem wyjścia do dalszej literatury i zgłębiania sztuki. Może nawet służyć jako przewodnik, dzięki któremu sami poznamy ten piękny kraj, dzieła jego mieszkańców i ich samych w sposób, w który to spotkanie przeżyjemy osobiście i głębiej, niż korzystając z typowych bez emocjonalnych i suchych przewodników, które z zamierzenia mają udzielać informacji praktycznych i historycznych, ale nie dadzą nam inspiracji do przeżycia takiej wizyty.

Z jednej strony jestem książką zachwycona, ale z drugiej rozczarowana. Chciałam ją przeczytać z dwóch powodów: bo jest o Czechach (moim drugim domu) i chciałam dowiedzieć się, jak zrobić sobie raj. O Czechach dowiedziałam się wiele (o Polakach też), ale o raju mniej. Książka choć napisana przez czechofila, jest prowadzona w duchu i klimacie mentalności polskiej. Więcej przy niej płakałam niż się śmiałam. Jest o religii, kościele, śmierci...choć zajmuje się nimi w duchu odrzucenia (poprzez śmiech, unikanie, niewrażliwość, obojętność), to jednak poświęca im ogrom uwagi. O raju jest tylko jeden krótki rozdział (KRAJ RAJ) i chociaż w innych rozdziałach wspomina o 'pohodie', która miała by być takim małym rajem czy sposobem na jego wytworzenie, to jest osiągana poprzez śmiech z problemów i praktyczne podejście do rzeczywistości. Śmiech z problemów spełnia ważną funkcję, ale z książki można jednak odnieść wrażenie, że w “czeskim raju według Szczygła” powoduje uciekanie od problemów a nie ich rozwiązywanie, natomiast praktyczne podejście uzyskuje kształty skrajnych postaw – jak niewyprawienie pogrzebu z powodu oszczędności. Czy tak zdaniem autora ma wyglądać raj?

Autor przedstawia pogląd, że Czesi to indywidualiści i intelektualiści, a ponieważ już we wstępnie książki pisze, że jest subiektywna, można zakładać, że to jego własny pogląd. Sam będąc świetnym intelektualistą czuje się w Czechach trochę jak w swojej wersji raju. Wolność w myśleniu, działaniu, wyrażaniu, odrzucenie skostniałych instytucji i konformizmu zaliczyłabym do cech również swojego raju. Dodałabym im jeszcze szczyptę polskiej stadności (o której pisze Szczygieł) – bo bez więzi z innymi nie można się dostać do raju, samotność człowiek to raczej jego piekło, oraz odwagi, to może moglibyśmy być trochę bliżej raju.

Jestem człowiekiem, „[...] który wciąż jest chronicznie niezadowolony z Polski, choć uważam, że moje niezadowolenie jest formą miłości do ojczyzny.” pisze o sobie Szczygieł. W stosunku do obydwu krai mogłabym wyrazić podobną opinie, a jednocześnie największą szanse na raj miałoby wybranie z obydwu niektórych ich lepszych elementów. W IX wieku Czesi i Polacy mówili jednym językiem, szkoda że się rozdzielili... Szczygieł dla Davida Černecho jako raj próbuje zaproponować Polskę, może był tu właśnie na ścieżce do raju zmiksowanego. Rozdział o Černym jest też jednym z lepszych i bardziej czeskich, bo nie jest o kościele.

Czy w raju byłaby tylko dusza czy tylko ciało? Czesi nie mają duszy, ale za to nie mają zahamowań w fizycznej miłości (według Szczygła) – w książce jest wiele ilustracji. Dodałabym jeszcze od Polakow trochę duchowości, ale tej śmiertelnej duszy, nie jakiejś co pójdzie do nieba, ale takiej, która na ziemi potrafi trochę odrywać się od świata materialnego. Czesi przedstawieni w książce Szczygła są zbyt dużymi materialistami i uziemiają co się da.

Książka jak najbardziej godna polecenia, pobudza, pokazuje, że można inaczej, wciąga i wzrusza. Jednak przepisu na raj ludzie muszą szukać dalej a przepis, jak Szczygła tak Czechów jest jeszcze daleki od doskonałości.

Zróbmy sobie raj stadnie
„Zrób sobie raj” Mariusza Szczygła - recenzja i przepis na raj

Autor jest niepodważalnym znawcą czeskiej kultury, a jego książka przybliża czytelnikowi wiele jej aspektów. Dzięki morzu nawiązań, cytatów i odmalowanych osób jest świetnym punktem wyjścia do dalszej literatury i zgłębiania sztuki. Może nawet służyć jako przewodnik, dzięki któremu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    5 294
  • Chcę przeczytać
    2 666
  • Posiadam
    1 131
  • Ulubione
    220
  • Reportaż
    116
  • Teraz czytam
    91
  • 2011
    42
  • 2012
    42
  • Chcę w prezencie
    41
  • Literatura faktu
    40

Cytaty

Więcej
Mariusz Szczygieł Zrób sobie raj Zobacz więcej
Mariusz Szczygieł Zrób sobie raj Zobacz więcej
Mariusz Szczygieł Zrób sobie raj Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także