Dawno temu gdy byłam mała

Tłumaczenie: Irena Tuwim
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Long Ago When I Was Young
dona

Oddajemy do rąk czytelnika tom wspomnień z dzieciństwa znakomitej autorki angielskiej, niezmiernie cenionej w ojczyźnie i na szerokim świecie. U nas młodym czytelnikom najbardziej znany jest cykl jej powieści fantastycznych: "Pięcioro dzieci i coś", "Feniks i dywan", "Historia amuletu". "Dawno temu, gdy byłam mała" ukazuje się po stu latach od opisywanego w tej książce okresu. Mimo czasu, jaki dzieli nas od dzieciństwa Edith Nesbit (1858-1924), jej przeżycia - przeżycia wrażliwego, obdarzonego bogatą wyobraźnią dziecka - znajdą z pewnością żywy oddźwięk także i u współczesnego czytelnika. W krótkim słowie wstępnym autorka powiada, że nie dlatego napisała tę książkę, ponieważ jej dzieciństwo różniło się od innych albo żeby miała coś osobliwego do przekazania: pisze właśnie dlatego, że była takim samym dzieckiem jak inne, że jej marzenia były ich marzeniami, jej nadzieje i lęki - ich nadziejami i lękami. "Dawno temu, gdy byłam mała" to nie tylko książka dla dzieci - przeczytać ją powinni również dorośli, którzy często popełniają błędy wychowawcze, nie zauważając lub nie doceniając dziecięcych dramatów.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 1969

źródło okładki: www.wbibliotece.pl