Blokada Belgradu

Blokada 011
83-88238-63-9
literatura serbska, Belgrad
Martka

"Blokada Belgradu" opisuje losy Belgradu - który zdaniem autora jest metaforą całego kraju i narodu - w ciągu dwudziestu tygodni. Autor czyni to lekko, dowcipnie, niekiedy z ironią i pogodą ducha, mimo wcale niewesołego tematu. Wszystko, co tworzy, zaprawia swoistym humorem, w którym tkwi urok jego stylu.

PozaPsem | 2012-10-29
Przeczytana: sierpień 2012

W maju 1992 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na Jugosławię embargo, co miało zmusić Belgrad do wstrzymania pomocy udzielanej bośniackim Serbom. Co działo się dalej wszyscy wiemy, a jeśli ktoś nie wie, polecam wpisanie w wyszukiwarce haseł: "Srebrenica" czy "oblężenie Sarajewa".
Wydaje się, że nakładanie takich sankcji przez ONZ (które stało się bardzo popularną metodą pokojowego rozwiązywania konfliktów, poczynając od lat 90 tych), służy głównie temu, aby "zachód" mógł lepiej spać, bo na wschodzie w tym czasie bez zmian.

Nie można jednak powiedzieć, że nałożone przez ONZ sankcje nie przyniosły żadnych efektów, Momo Kapor napisał na przykład, na kanwie przeżyć związanych z embargiem, książkę.
"Blokada Belgradu" opowiada o pierwszych dwudziestu tygodniach blokady.
Jest to opis bardzo subiektywny, nie oczekujcie dziennikarskiej rzetelności.

"Nikt nie wie, skąd, jak i dlaczego w przeddzień Wielkiej Blokady niespodziewanie przybyło do Belgradu około dziesięciu orkiestr dętych ze...

Tina | 2015-01-19

„Uważam, że Serbowie są mistrzami świata w wytrzymaniu blokady!”.

Momo Kapor opisuje własne przeżycia i spostrzeżenia z okresu, kiedy na Belgrad została nałożona blokada przez państwa Europy Zachodniej. Obraz życia społeczeństwa w czasie konfliktu zbrojnego, w czasie blokady diametralnie różni się od świata ukazanego przez I. Andricia w Portrecie rodzinnym. Brak tutaj cierpienia i łez; książka napisana jest lekkim, chwilami groteskowym stylem. Nie brak w niej dowcipu i opisywania pewnych poważnych wydarzeń z przymrużeniem oka. Autor stara się uchwycić nie tyle ciemna stronę blokady, o ile jej plusy, dobre strony, które niespodziewanie bardzo łatwo czytelnik może odnaleźć w wielu fragmentach tekstu. Brak tutaj znudzenia życiem, brak zniechęcenia do świata i siebie samego - oto Belgrad - dumna stolica, mimo wiszącej na włosku wojny, mimo sankcji ze strony Zachodu, nie ugina się, nie zamiera, lecz żyje życiem jeszcze bardziej bujnym niż dotychczas. Widzimy tutaj ruch, niezliczone...

malwa2000 | 2017-04-18
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane