Północne sąsiedztwo. Historia krajów i narodów Morza Bałtyckiego

Tłumaczenie: Eugeniusz Możejko
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Northern shores. A history of the Baltic Sea and its peoples
historyczna

Region Morza Bałtyckiego, gdzie krzyżował się wpływy różnych ludów - Germanów, Ugrofinów, Słowian i Bałtów, odegrał ważną rolkę w dziejach Europy. W książce będącej syntezą dziejów krajów i narodów Morza Bałtyckiego od pierwszych wspólnot plemiennych do czasów współczesnych autor przedstawia najważniejsze przemiany polityczne, społeczne i gospodarcze w regionie. Opisuje rodzenie się wspólnot narodowych, powstanie państw, ich rozkwit i upadek, podboje wikingów i krucjaty rycerzy niemieckich kolonizujących wschodnie wybrzeża Bałtyku, rozwój metropolii handlowych i ekspansję Hanzy, okresy prosperity i spadku znaczenia. Książka jest fascynującą opowieścią o morzu śródziemnym Europy Północnej i panoramą losów narodów zamieszkujących jego wybrzeża, przedstawioną z rozmachem i wnikliwością.

Z ambitnego zadania, przedstawienia losów krajów i narodów leżących w basenie Morza Bałtyckiego, autor wywiązał się znakomicie. Powstało dzieło ukazujące bogactwo i różnorodność wyodrębniającego się regionu, który zaważył na rozwoju całej cywilizacji europejskiej. Szeroka perspektywa badawcza, uwzględnia nie tylko historię i politykę, ale także kulturę, uwarunkowania geograficzne, klimatyczne, a nawet geologiczne.

źródło opisu: Książka i Wiedza, 2008

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Zapiskispodpoduszki | 2014-02-03
Przeczytana: 12 czerwca 2013

Oto mijamy legendarne zamki Helsingør i Halsingborg strzegące dostępu do Morza Bałtyckiego. Tutaj cieśnina Sund ma zaledwie 4 km szerokości. Nikt nie przemknie się niespostrzeżony. To wejście do regionu, gdzie od wieków krzyżowały się drogi i wpływy Germanów, Słowian, Bałtów, Ugrofinów i wielu innych ludów. Do regionu, który uważany jest za Morze Śródziemne środkowo-wschodniej i północnej Europy i który odegrał ważną rolę, i nadal ją odgrywa, w historii całej Europy. Dziś wielkie promy i wysokie kontenerowce krzyżują swoje drogi kursując między miastami o dumnej przeszłości, a zachwyceni podróżni podziwiają legendarne zamki, urzekające pałace, zaglądają w okna domów, które przesycone są historią i podążają ścieżkami wydeptanymi wieki temu.
Bałtyk był zawsze czymś więcej niż tylko zaściankiem Europy. W czasach średniowiecza obszar ten był ważnym terenem handlowym, siedzibą prężnie rozwijającej się Hanzy. Był świadkiem zmagań o wpływy, prób stworzenia jednego wielkiego imperium nad...

olo | 2016-03-21
Przeczytana: 21 marca 2016

O zimnym Bałtyku można napisać równie pasjonującą książkę jak o gorącym Morzu Śródziemnym. Dobrze się czyta. PS. Porównanie Jaruzela z Piłsudskim zdecydowanie mi nie pasuje. Tylko tutaj zabrakło autorowi wyczucia.

archiwista_cyklista | 2013-09-23
Przeczytana: 2013 rok

Bardzo dobra książka o historii krajów nadbałtyckich. Inne spojrzenie na historię Europy.

Krzysiek | 2015-06-07
Na półkach: Historia, Przeczytane