O nowoczesności narodu: przypadek polski

Okładka książki O nowoczesności narodu: przypadek polski
Tomasz Kizwalter Wydawnictwo: Semper historia
331 str. 5 godz. 31 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Semper
Data wydania:
1999-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1999-01-01
Liczba stron:
331
Czas czytania
5 godz. 31 min.
Język:
polski
ISBN:
83-86951-60-5
Tagi:
nacjonalizm historia filozofia naród
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Uniwersytety. 700 lat sporów Tadeusz Cegielski, Tomasz Kizwalter, Adam Kożuchowski, Piotr Majewski, Kazimierz Puchowski, Radosław Rybkowski, Katarzyna Sarek, Krzysztof Stopka, Andrzej Szwarc, Barbara Tkaczow, Lech Trzcionkowski, Piotr Węcowski, Mateusz Wilk
Ocena 0,0
Uniwersytety. ... Tadeusz Cegielski, ...
Okładka książki Autonomia jednostki w Europie i w Polsce od XVII do XX wieku Maciej Janowski, Tomasz Kizwalter, Dariusz Kołodziejczyk, Wojciech Kriegseisen, Natalia Królikowska, Włodzimierz Mędrzecki
Ocena 7,0
Autonomia jedn... Maciej Janowski, To...
Okładka książki Mówią wieki. Antologia tekstów 1958–2007 Władysław Bartoszewski, Jan Baszkiewicz, Marian Biskup, Maria Bogucka, Jerzy Dowiat, Aleksander Gieysztor, Jerzy Głosik, Stefan Kieniewicz, Tomasz Kizwalter, Michał Kopczyński, Stefan Maria Kuczyński, Tadeusz Łepkowski, Paweł Machcewicz, Antoni Mączak, Marian Małowist, Stefan Meller, Andrzej Nadolski, Andrzej Nieuważny, Andrzej Paczkowski, Emanuel Rostworowski, Izabella Rusinowa, Henryk Samsonowicz, Jerzy Skowronek, Paweł Sowiński, Jacek Staszewski, Jerzy Strzelczyk, Anna Świderkówna, Andrzej Szwarc, Janusz Tazbir, Tadeusz Wasilewski, Marek Węcowski, Ewa Wipszycka, Waldemar Wojnar, Andrzej Wyczański, Andrzej Zahorski, Benedykt Zientara
Ocena 8,0
Mówią wieki. A... Władysław Bartoszew...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1016
53

Na półkach: , , ,

Prof. Kizwalter w swojej książce dowodzi, że o narodzie we współczesnym znaczeniu (wspólnota etniczno-językowa i kulturowa) możemy mówić dopiero od XIX wieku. Historyk bada też jak dziedzictwo Rzeczypospolitej wpłynęło na ukształtowanie się narodu polskiego.

Praca można rzec rewolucyjna. W końcu podręczniki dziejów każdego narodu zaczynają się od czasów wczesnego średniowiecza, polskie od Polan, niemieckie od Germanów, a francuskie od Gallów. Jednak czy dzisiejsze postrzeganie tysiącletniej ciągłości narodowej jest słuszne? Przecież jeszcze w dwieście pięćdziesiąt lat temu żadnemu szlachcicowi nie przyszłoby do głowy, żeby o chłopach mówić Polacy. Tak samo chłopi do co najmniej końca XIX wieku, a w pewnych regionach do połowy XX wieku mówili o sobie, że są "tutejsi", a nie żadni Polacy (nota bene na białoruskim Polesiu do dziś ludzie nie utożsamiają się z żadnym narodem i mówią o sobie "tutejsi"). Praca Kizwaltera jest więc pracą cenną, jedną z najważniejszych polskich prac o procesach narodotwórczych.

Prof. Kizwalter w swojej książce dowodzi, że o narodzie we współczesnym znaczeniu (wspólnota etniczno-językowa i kulturowa) możemy mówić dopiero od XIX wieku. Historyk bada też jak dziedzictwo Rzeczypospolitej wpłynęło na ukształtowanie się narodu polskiego.

Praca można rzec rewolucyjna. W końcu podręczniki dziejów każdego narodu zaczynają się od czasów wczesnego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    10
  • Przeczytane
    5
  • Historia
    2
  • Polska
    1
  • Historia nauki, kultury i religii
    1
  • Dzieje Polski
    1
  • Nowoczesność, ponowoczeność i modne bzdury
    1
  • historia
    1
  • Historia.1 Polityka
    1
  • XIX wiek
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki O nowoczesności narodu: przypadek polski


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne