Źródła narodowości: powstanie i rozwój polskiej świadomości w II połowie XIX i na początku XX wieku

Seria: Monografie FNP
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
nacjonalizm, historia, filozofia, naród
historia

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o istotę polskiej świadomości narodowej autor zabiera nas w pasjonującą intelektualną podróż. W jej trakcie poznajemy młodzieńcze fascynacje rówieśników Fryderyka Nietzschego, jesteśmy świadkami powstania sztuki polskiej, uczestniczymy w narodzinach narodowych herosów, obserwujemy życie pierwszych Polaków, a wszystko po to, by dotrzeć do źródeł polskości. Praca śmiało łączy różne dyscypliny, historię z literaturą, socjologię z historią sztuki. Autor pewnie prowadzi czytelnika przez labirynt, z którego wyłoniła się nowoczesna idea polskości. W ujęciu Nikodema Bończa Tomaszewskiego odkrywanie świadomości narodowej staje się poszukiwaniem źródeł nowoczesności z jej centralnym pytaniem o miejsce i rolę człowieka jako „podmiotu”, dlatego książkę należy uznać za środkowoeuropejską odpowiedź na prace Pierre’a Bourdieu i Charlesa Taylora.

Wilczek | 2010-07-16
Na półkach: Chcę mieć, Przeczytane