Okładka książki Chata za wsią

Cyganka Aza, powieść ludowa
typ
papier
Barbara
6.5 (204 ocen i 17 opinii)

Opis książki

Tragiczne dzieje małżeństwa Cygana Tumrego i chłopki Motruny. Konsekwentna dyskryminacja dziewczyny przez rodzinę i całą społeczność wiejską doprowadza do skrajnej nędzy i samobójstwa Cygana. Dopiero córka Tumrych, Marysia znajduje swoje szczęście i miłość. Powieść odznacza się daleko posuniętym realizmem w odmalowaniu obyczaju cygańskiego i chłopskiego oraz mentalności chłopskiej.

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
andzia12 | 2013-06-17
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Kraszewski opisał zarówno piękne uczucie- smutne kończące się śsmiercia, jak i mniejszość cygańską. Zaprezetował mentalność społeczeństwa w stosunku do Romów(co ma oddźwięk, aż do naszych czasów).

ira | 2014-06-23
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niemożliwością było, żeby mi się nie spodobała taka powieść. :-)
Co prawda akcja, zwłaszcza w końcówce, przypomina wenezuelską telenowelę, ale i do tego miało się kiedyś słabość.
Smutna historia uczucia, o którym wątpię, czy było miłością, z cukierkowym happy endem w kolejnym pokoleniu.
W charakterze wisienki na torcie barwny język, malownicze, a nie nużące opisy i bogactwo charakterów ludzkich z Azą i Apraszem na czele.

jusia1986 | 2013-09-10
Przeczytana: 10 września 2013

"Chatę za wsią" poleciła mi moja mama. Czytała tę książkę po raz pierwszy jakieś 25 lat temu i poprosiła mnie, abym wypożyczyła ją ponownie. Gdy mama przeczytała "Chatę..." i ja postanowiłam po nią sięgnąć.

Nie było mi łatwo, gdyż ogólnie rzecz ujmując nie przepadam za starszą pisaniną. Ciężko mi było przebrnąć przez szereg opisów i słów, które nawiasem mówiąc czasem mnie drażniły. Sama akcja momentami była męcząco długa i bez sensu. Aczkolwiek w pewnym momencie, złapałam "bakcyla" i wreszcie zainteresowała mnie historia. Miało to miejsce, w momencie, gdy ojciec Marysi umarł. Nie żałowałam tej postaci, gdyż wydawała mi się być bardzo irytująca. Nie mogłam mu darować tego, że przez jego namiętności żona i córka musiały tyle wycierpieć.

Druga część książki, gdy Marysia została już sama - wydawała mi się być bardziej spójna i sympatyczna. I głównie, dzięki właśnie postaci Marysi zdecydowałam się na ocenę "dobrą". Końcówka była ładna :)

Kachusek | 2013-09-24
Przeczytana: 20 września 2013

Wspaniale napisana powieść o smutnym i trudnym temacie biedy i wygnania. A jednak kończąca się przepięknie.. łza się w oku kręci i serce ściska podczas czytania tej książki, ale warto..
Sięgam po kolejną powieść Kraszewskiego!

Anna | 2011-05-16
Przeczytana: 16 maja 2011

Po trudnej choć pięknej lekturze Newerlego, "Chata za wsią" Kraszewskiego była prawdziwym odpoczynkiem.Chociaż autor opowiada o ciężkim życiu, życiu na krawędzi głodu i w warunkach urągających człowiekowi, to jednak zakończenie jest dobre, dodające otuchy, jak to zwykle w bajkach bywa.Książkę tę można traktować w obecnych czasach jak bajkę, a i morał da się wyprowadzić, że pracowitość, dobre usposobienie i wiara we własne siły mogą cuda uczynić.Mistrzowskie pióro autora dopełniło reszty.I choć fabuła dzisiejszym czytelnikom może wydawać się naiwną, ja przeczytałam tę książkę z przyjemnością.

kryptonite | 2012-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2012

'Chata za wsią' była ponoć uważana za jedną z najlepszych powieści Kraszewskiego. Dla mnie uciążliwe były: męczący styl, męczące opisy i męczące czytanie. Pomysł pisarz miał dobry, jeszcze te słowa z języka Romów, wątek Marysi, ale całość niestety nie była taką, jaką się spodziewałam, z czego jest mi bardzo przykro.

Olga | 2014-07-26
Przeczytana: 24 lipca 2014

Bajka o sierotce Marysi... Warto sięgnąć po tą lekturę: piękny język i ciekawe tło społeczne, obyczajowe, historyczne; prosty morał, może naiwny, ale w trakcie lektury wiarygodny. Ta lektura pozostaje mi w myślach, analizuję słowa i zachowania bohaterów - to dobrze świadczy o powieści :)

nusia85 | 2013-01-04

Bardzo ciekawa książka, opowiadająca o życiu Cyganów, niesprawiedliwości społecznej, przesądach i uprzedzeniach dawnych czasów. Choć większa część książki jest smutna i ponura, zakończenie wynagradza smutki :)

Hatifnat | 2012-04-25

Piękna, lekko zakurzona powieść, o czasach,zwyczajach i miejscach, które minęły. Dla zainteresowanych polecam "Manru" Paderewskiego do posłuchania :)

babciastefcia | 2012-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2012

Piękny, poetycki język, wiadomo - stara książka. Ale fabuła...w związku z cyganami nastawiałam się na coś niezwykle barwnego, tajemniczego, porywającego a dostałam zwykłą, bardzo smutną historie o miłości. W dodatku miłości która nie przetrwała próby.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Waleria Komarowa
    29. rocznica
    urodzin
    Jestem Księżniczką. Zabiję, jeśli trzeba zabić. Ułaskawię, jeśli przekonasz, że warto.
  • Oksana Zabużko
    54. rocznica
    urodzin
    a to wszystko to kłamstwo, bo tak naprawdę nic nie mija - choćbyś nie wiem jak bardzo starała się zamaskować przeszłość, zawsze będzie ciemnieć od spodu, przez skórę lat, jak siny wylew...
  • Thomas H. Cook
    67. rocznica
    urodzin
    Jej usta pozostały zamknięte, jednak z jakiegoś powodu byłem pewien, że w ciszy słyszę jej głośny krzyk.
  • Grażyna Szapołowska
    61. rocznica
  • Mika Waltari
    106. rocznica
    urodzin
    I nie jest winą kobiety, gdy zwraca się ona ku innemu mężczyźnie, lecz jest to wina mężczyzny ponieważ nie potrafi dać jej tego czego potrzebuje.
  • William Golding
    103. rocznica
    urodzin
    Jak człowiek się kogoś boi, to go nienawidzi, ale nie może przestać o nim myśleć.
  • Tanith Lee
    67. rocznica
    urodzin
    Dobrze ułożona dama nigdy z niczego nie spada.
  • Wil Haygood
    60. rocznica
  • Italo Calvino
    29. rocznica
    śmierci
    ...kimże jest każdy z nas, jeśli nie wypadkową nabytych doświadczeń, informacji, lektur, wyobrażeń? Życie każdego człowieka jest encyklopedią, biblioteką, inwentarzem przedmiotów, zbiorem rozmaitych stylistyk, gdzie wszystko nieustannie może podlegać przemieszaniu i porządkowaniu na wszelkie możliwe... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku