Okładka książki Chata za wsią

Cyganka Aza, powieść ludowa
typ
papier
Barbara
6.49 (202 ocen i 17 opinii)

Opis książki

Tragiczne dzieje małżeństwa Cygana Tumrego i chłopki Motruny. Konsekwentna dyskryminacja dziewczyny przez rodzinę i całą społeczność wiejską doprowadza do skrajnej nędzy i samobójstwa Cygana. Dopiero córka Tumrych, Marysia znajduje swoje szczęście i miłość. Powieść odznacza się daleko posuniętym realizmem w odmalowaniu obyczaju cygańskiego i chłopskiego oraz mentalności chłopskiej.

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
andzia12 | 2013-06-17
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Kraszewski opisał zarówno piękne uczucie- smutne kończące się śsmiercia, jak i mniejszość cygańską. Zaprezetował mentalność społeczeństwa w stosunku do Romów(co ma oddźwięk, aż do naszych czasów).

ira | 2014-06-23
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niemożliwością było, żeby mi się nie spodobała taka powieść. :-)
Co prawda akcja, zwłaszcza w końcówce, przypomina wenezuelską telenowelę, ale i do tego miało się kiedyś słabość.
Smutna historia uczucia, o którym wątpię, czy było miłością, z cukierkowym happy endem w kolejnym pokoleniu.
W charakterze wisienki na torcie barwny język, malownicze, a nie nużące opisy i bogactwo charakterów ludzkich z Azą i Apraszem na czele.

jusia1986 | 2013-09-10
Przeczytana: 10 września 2013

"Chatę za wsią" poleciła mi moja mama. Czytała tę książkę po raz pierwszy jakieś 25 lat temu i poprosiła mnie, abym wypożyczyła ją ponownie. Gdy mama przeczytała "Chatę..." i ja postanowiłam po nią sięgnąć.

Nie było mi łatwo, gdyż ogólnie rzecz ujmując nie przepadam za starszą pisaniną. Ciężko mi było przebrnąć przez szereg opisów i słów, które nawiasem mówiąc czasem mnie drażniły. Sama akcja momentami była męcząco długa i bez sensu. Aczkolwiek w pewnym momencie, złapałam "bakcyla" i wreszcie zainteresowała mnie historia. Miało to miejsce, w momencie, gdy ojciec Marysi umarł. Nie żałowałam tej postaci, gdyż wydawała mi się być bardzo irytująca. Nie mogłam mu darować tego, że przez jego namiętności żona i córka musiały tyle wycierpieć.

Druga część książki, gdy Marysia została już sama - wydawała mi się być bardziej spójna i sympatyczna. I głównie, dzięki właśnie postaci Marysi zdecydowałam się na ocenę "dobrą". Końcówka była ładna :)

Kachusek | 2013-09-24
Przeczytana: 20 września 2013

Wspaniale napisana powieść o smutnym i trudnym temacie biedy i wygnania. A jednak kończąca się przepięknie.. łza się w oku kręci i serce ściska podczas czytania tej książki, ale warto..
Sięgam po kolejną powieść Kraszewskiego!

Anna | 2011-05-16
Przeczytana: 16 maja 2011

Po trudnej choć pięknej lekturze Newerlego, "Chata za wsią" Kraszewskiego była prawdziwym odpoczynkiem.Chociaż autor opowiada o ciężkim życiu, życiu na krawędzi głodu i w warunkach urągających człowiekowi, to jednak zakończenie jest dobre, dodające otuchy, jak to zwykle w bajkach bywa.Książkę tę można traktować w obecnych czasach jak bajkę, a i morał da się wyprowadzić, że pracowitość, dobre usposobienie i wiara we własne siły mogą cuda uczynić.Mistrzowskie pióro autora dopełniło reszty.I choć fabuła dzisiejszym czytelnikom może wydawać się naiwną, ja przeczytałam tę książkę z przyjemnością.

kryptonite | 2012-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2012

'Chata za wsią' była ponoć uważana za jedną z najlepszych powieści Kraszewskiego. Dla mnie uciążliwe były: męczący styl, męczące opisy i męczące czytanie. Pomysł pisarz miał dobry, jeszcze te słowa z języka Romów, wątek Marysi, ale całość niestety nie była taką, jaką się spodziewałam, z czego jest mi bardzo przykro.

Olga | 2014-07-26
Przeczytana: 24 lipca 2014

Bajka o sierotce Marysi... Warto sięgnąć po tą lekturę: piękny język i ciekawe tło społeczne, obyczajowe, historyczne; prosty morał, może naiwny, ale w trakcie lektury wiarygodny. Ta lektura pozostaje mi w myślach, analizuję słowa i zachowania bohaterów - to dobrze świadczy o powieści :)

nusia85 | 2013-01-04

Bardzo ciekawa książka, opowiadająca o życiu Cyganów, niesprawiedliwości społecznej, przesądach i uprzedzeniach dawnych czasów. Choć większa część książki jest smutna i ponura, zakończenie wynagradza smutki :)

Hatifnat | 2012-04-25

Piękna, lekko zakurzona powieść, o czasach,zwyczajach i miejscach, które minęły. Dla zainteresowanych polecam "Manru" Paderewskiego do posłuchania :)

babciastefcia | 2012-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2012

Piękny, poetycki język, wiadomo - stara książka. Ale fabuła...w związku z cyganami nastawiałam się na coś niezwykle barwnego, tajemniczego, porywającego a dostałam zwykłą, bardzo smutną historie o miłości. W dodatku miłości która nie przetrwała próby.

Załóż konto za darmo!

161. rocznica
  • Marina Mayoral
    72. rocznica
    urodzin
    A tata wyjął z plecaka książkę i rzekł:
    - Poznacie tam na pewno wielu przyjaciół, ale i tak chciałbym wam to dać, bo przecież wiecie, że książka jest...
    - Przyjacielem na całe życie! - wyrecytowały chórem dziewczynki.
  • Scott Spencer
    69. rocznica
    urodzin
    Listy były jedynym namacalnym dowodem, dowodem tego, że kiedyś skrzydła wyrastały mi z serca. Znałem inny świat, świat, który nie ma nazwy. Bo takie słowa jak oczarowanie czy rozkosz są zbyt proste, zbyt banalne, nie potrafią go określić. Nic o tym wiecie nie mogę powiedzieć oprócz tego, że go znałe... pokaż więcej
  • Victoria Holt
    108. rocznica
    urodzin
    ...życie bywa najeżone pułapkami, ale gdy ktoś ich bez przerwy wypatruje, może przeoczyć błogosławieństwa, jakich los także nam nie skąpi.
  • Edgar Rice Burroughs
    139. rocznica
  • Timothy Zahn
    63. rocznica
    urodzin
    Wzruszyła ramionami, a jej ognistorude włosy zamigotały w blasku światła.
  • Andriej Płatonow
    115. rocznica
    urodzin
    Woszczew (...) położył się na brzuchu by usnąć i rozstać się ze sobą samym. Ale sen wymaga umysłu spokojnego, ufnego w życie, zdolnego wybaczyć przeżyty ból.
  • A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada
    118. rocznica
    urodzin
    Ode Mnie, który przebywam w każdym sercu, pochodzi pamięć, wiedza i zapomnienie.
  • François Mauriac
    44. rocznica
    śmierci
    (...) jest taki rodzaj głupoty wobec którego czuję się zupełnie bezsilny. Można bez trudu dotrzeć do ludzkiej duszy przez zbrodnię, poprzez najsmutniejsze występki, ale nie można się przedrzeć przez pospolitość.

Znajdź nas na Facebooku