Lubimyczytać.pl to:

Cyganka Aza, powieść ludowa
typ
papier
Barbara
6.43 (180 ocen i 13 opinii)

Opis książki

Tragiczne dzieje małżeństwa Cygana Tumrego i chłopki Motruny. Konsekwentna dyskryminacja dziewczyny przez rodzinę i całą społeczność wiejską doprowadza do skrajnej nędzy i samobójstwa Cygana. Dopiero córka Tumrych, Marysia znajduje swoje szczęście i miłość. Powieść odznacza się daleko posuniętym realizmem w odmalowaniu obyczaju cygańskiego i chłopskiego oraz mentalności chłopskiej.

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
jusia1986 | 2013-09-10
Przeczytana: 10 września 2013

"Chatę za wsią" poleciła mi moja mama. Czytała tę książkę po raz pierwszy jakieś 25 lat temu i poprosiła mnie, abym wypożyczyła ją ponownie. Gdy mama przeczytała "Chatę..." i ja postanowiłam po nią sięgnąć.

Nie było mi łatwo, gdyż ogólnie rzecz ujmując nie przepadam za starszą pisaniną. Ciężko mi było przebrnąć przez szereg opisów i słów, które nawiasem mówiąc czasem mnie drażniły. Sama akcja momentami była męcząco długa i bez sensu. Aczkolwiek w pewnym momencie, złapałam "bakcyla" i wreszcie zainteresowała mnie historia. Miało to miejsce, w momencie, gdy ojciec Marysi umarł. Nie żałowałam tej postaci, gdyż wydawała mi się być bardzo irytująca. Nie mogłam mu darować tego, że przez jego namiętności żona i córka musiały tyle wycierpieć.

Druga część książki, gdy Marysia została już sama - wydawała mi się być bardziej spójna i sympatyczna. I głównie, dzięki właśnie postaci Marysi zdecydowałam się na ocenę "dobrą". Końcówka była ładna :)

Kachusek | 2013-09-24
Przeczytana: 20 września 2013

Wspaniale napisana powieść o smutnym i trudnym temacie biedy i wygnania. A jednak kończąca się przepięknie.. łza się w oku kręci i serce ściska podczas czytania tej książki, ale warto..
Sięgam po kolejną powieść Kraszewskiego!

elen49 | 2011-05-16
Przeczytana: 16 maja 2011

Po trudnej choć pięknej lekturze Newerlego, "Chata za wsią" Kraszewskiego była prawdziwym odpoczynkiem.Chociaż autor opowiada o ciężkim życiu, życiu na krawędzi głodu i w warunkach urągających człowiekowi, to jednak zakończenie jest dobre, dodające otuchy, jak to zwykle w bajkach bywa.Książkę tę można traktować w obecnych czasach jak bajkę, a i morał da się wyprowadzić, że pracowitość, dobre usposobienie i wiara we własne siły mogą cuda uczynić.Mistrzowskie pióro autora dopełniło reszty.I choć fabuła dzisiejszym czytelnikom może wydawać się naiwną, ja przeczytałam tę książkę z przyjemnością.

kryptonite | 2012-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2012

'Chata za wsią' była ponoć uważana za jedną z najlepszych powieści Kraszewskiego. Dla mnie uciążliwe były: męczący styl, męczące opisy i męczące czytanie. Pomysł pisarz miał dobry, jeszcze te słowa z języka Romów, wątek Marysi, ale całość niestety nie była taką, jaką się spodziewałam, z czego jest mi bardzo przykro.

nusia85 | 2013-01-04

Bardzo ciekawa książka, opowiadająca o życiu Cyganów, niesprawiedliwości społecznej, przesądach i uprzedzeniach dawnych czasów. Choć większa część książki jest smutna i ponura, zakończenie wynagradza smutki :)

andzia12 | 2013-06-17
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Kraszewski opisał zarówno piękne uczucie- smutne kończące się śsmiercia, jak i mniejszość cygańską. Zaprezetował mentalność społeczeństwa w stosunku do Romów(co ma oddźwięk, aż do naszych czasów).

babciastefcia | 2012-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2012

Piękny, poetycki język, wiadomo - stara książka. Ale fabuła...w związku z cyganami nastawiałam się na coś niezwykle barwnego, tajemniczego, porywającego a dostałam zwykłą, bardzo smutną historie o miłości. W dodatku miłości która nie przetrwała próby.

Hatifnat | 2012-04-25

Piękna, lekko zakurzona powieść, o czasach,zwyczajach i miejscach, które minęły. Dla zainteresowanych polecam "Manru" Paderewskiego do posłuchania :)

Milijon | 2011-03-13

Piękna książka. Bardzo melancholijna. Polecam ją każdemu który lubi czasem popaść na chwilę refleksji.

ko-ko-sanka | 2011-11-17

"Chatę" czytałam dawno temu, jednak jej treści nie da się szybko zapomnieć. Książka godna polecenia :) nie tylko na zimowe, długie wieczory.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto