Chata za wsią

Cyganka Aza, powieść ludowa
typ
papier
Barbara
6,62 (228 ocen i 20 opinii)

Opis książki

Tragiczne dzieje małżeństwa Cygana Tumrego i chłopki Motruny. Konsekwentna dyskryminacja dziewczyny przez rodzinę i całą społeczność wiejską doprowadza do skrajnej nędzy i samobójstwa Cygana. Dopiero córka Tumrych, Marysia znajduje swoje szczęście i miłość. Powieść odznacza się daleko posuniętym realizmem w odmalowaniu obyczaju cygańskiego i chłopskiego oraz mentalności chłopskiej.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
andzia12 | 2013-06-17
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Kraszewski opisał zarówno piękne uczucie- smutne kończące się śsmiercia, jak i mniejszość cygańską. Zaprezetował mentalność społeczeństwa w stosunku do Romów(co ma oddźwięk, aż do naszych czasów).

ira | 2014-06-23
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niemożliwością było, żeby mi się nie spodobała taka powieść. :-)
Co prawda akcja, zwłaszcza w końcówce, przypomina wenezuelską telenowelę, ale i do tego miało się kiedyś słabość.
Smutna historia uczucia, o którym wątpię, czy było miłością, z cukierkowym happy endem w kolejnym pokoleniu.
W charakterze wisienki na torcie barwny język, malownicze, a nie nużące opisy i bogactwo charakterów ludzkich z Azą i Apraszem na czele.

Magda | 2014-11-25

Och, jakie to naiwne i słodkie :(, cała cukiernia. Nie czytałam wcześniej Kraszewskiego i nie wiem czy jeszcze coś przeczytam. Ta książka to po prostu dobrze napisana bajka. Rozumiem , zawsze znajda się amatorzy takich historii, do mnie jednak ta sielanka nie przemawia.
Jedna z bardziej znanych pozycji tego autora mnie osobiście rozczarowała.

jusia1986 | 2013-09-10
Na półkach: Rok 2013, Przeczytane
Przeczytana: 10 września 2013

"Chatę za wsią" poleciła mi moja mama. Czytała tę książkę po raz pierwszy jakieś 25 lat temu i poprosiła mnie, abym wypożyczyła ją ponownie. Gdy mama przeczytała "Chatę..." i ja postanowiłam po nią sięgnąć.

Nie było mi łatwo, gdyż ogólnie rzecz ujmując nie przepadam za starszą pisaniną. Ciężko mi było przebrnąć przez szereg opisów i słów, które nawiasem mówiąc czasem mnie drażniły. Sama akcja momentami była męcząco długa i bez sensu. Aczkolwiek w pewnym momencie, złapałam "bakcyla" i wreszcie zainteresowała mnie historia. Miało to miejsce, w momencie, gdy ojciec Marysi umarł. Nie żałowałam tej postaci, gdyż wydawała mi się być bardzo irytująca. Nie mogłam mu darować tego, że przez jego namiętności żona i córka musiały tyle wycierpieć.

Druga część książki, gdy Marysia została już sama - wydawała mi się być bardziej spójna i sympatyczna. I głównie, dzięki właśnie postaci Marysi zdecydowałam się na ocenę "dobrą". Końcówka była ładna :)

kryptonite | 2012-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2012

'Chata za wsią' była ponoć uważana za jedną z najlepszych powieści Kraszewskiego. Dla mnie uciążliwe były: męczący styl, męczące opisy i męczące czytanie. Pomysł pisarz miał dobry, jeszcze te słowa z języka Romów, wątek Marysi, ale całość niestety nie była taką, jaką się spodziewałam, z czego jest mi bardzo przykro.

Kachusek | 2013-09-24
Przeczytana: 20 września 2013

Wspaniale napisana powieść o smutnym i trudnym temacie biedy i wygnania. A jednak kończąca się przepięknie.. łza się w oku kręci i serce ściska podczas czytania tej książki, ale warto..
Sięgam po kolejną powieść Kraszewskiego!

gloria81 | 2014-10-04
Przeczytana: 04 października 2014

Po przeczytaniu zaledwie drugiej z wielu książek Kraszewskiego jednoznacznie stwierdzam, że uwielbiam tego pana! Z ogromną przyjemnością i ciekawością będę sięgać po kolejne jego dzieła.
Mistrzowsko narysowane postacie i ciekawa, bajkowa fabuła. Nawet nie zliczę ile razy w ciągu lektury pomyślałam "jak ten Kraszewski potrafi pięknie wszystko opisać i sformułować" Już się nie mogę doczekać czytania kolejnej jego publikacji.

ewel70 | 2014-11-17
Przeczytana: 16 listopada 2014

Kraszewski piękną bajkę opowiedział! Przepełniona smutkiem, płaczem, przekleństwem i odrzuceniem. Cudnie opowiedziane, ckliwe momenty praktycznie do samego końca książki.

Poznajemy historię miłości Cygana Tumrego i wieśniaczki Motruny. Mężczyzna z początku jest silny, wytrwale dąży do celu jednak po przybyciu Cyganów zmienia się. Motruna jest wiecznie płaczącą nad biedą i nędzą kobietą. Nie czuje żadnej radości życia. Mieszkają wyklęci przez wieśniaków w chacie zbudowanej przez Tumrego niedaleko cmentarza.

Druga historia opowiada o wytrwałej, dzielnej, skromnej córce Cygana i wieśniaczki Motruny- Marysi. Zamieszkuje sama w lepiance i...świetnie daje sobie radę sama (mimo pomocy Sołoduchy i Rataja). Maryś jednak jest przeciwieństwem swoich rodziców- czerpie radość z życia, raduje ją każde stworzenie, które ją otacza.

Książka dużo wnosi- pokazuje jak traktowani są Cygani, jak potrafią się odsunąć najbliżsi (tylko przez wolę ojca Lepiuka) od siostry. I ta wszechobecna bieda, która...

Anna | 2011-05-16
Przeczytana: 16 maja 2011

Po trudnej choć pięknej lekturze Newerlego, "Chata za wsią" Kraszewskiego była prawdziwym odpoczynkiem.Chociaż autor opowiada o ciężkim życiu, życiu na krawędzi głodu i w warunkach urągających człowiekowi, to jednak zakończenie jest dobre, dodające otuchy, jak to zwykle w bajkach bywa.Książkę tę można traktować w obecnych czasach jak bajkę, a i morał da się wyprowadzić, że pracowitość, dobre usposobienie i wiara we własne siły mogą cuda uczynić.Mistrzowskie pióro autora dopełniło reszty.I choć fabuła dzisiejszym czytelnikom może wydawać się naiwną, ja przeczytałam tę książkę z przyjemnością.

Olga | 2014-07-26
Przeczytana: 24 lipca 2014

Bajka o sierotce Marysi... Warto sięgnąć po tą lekturę: piękny język i ciekawe tło społeczne, obyczajowe, historyczne; prosty morał, może naiwny, ale w trakcie lektury wiarygodny. Ta lektura pozostaje mi w myślach, analizuję słowa i zachowania bohaterów - to dobrze świadczy o powieści :)

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Sharon Bolton
    55. rocznica
    urodzin
    I czy to nie idiotyczne, czuć złość i zazdrość, że ktoś oderwał od niej jego uwagę, choć w ogóle tej uwagi nie chciała?
  • Agata Tuszyńska
    58. rocznica
    urodzin
    Bo czym jest zawiść?Rozgrzaną zazdrością.Niemożnością przebaczenia innym powodzenia i sukcesu.Spełnieni budzą niechęć,nienawiść nawet,jakby odbierali coś tym,którzy są jeszcze w drodze.Jakby nie było dość miejsca na świecie dla kilku gwiazd.Jakby istniał tylko jeden szczyt,ten,który właśnie został z... pokaż więcej
  • Harlan Ellison
    81. rocznica
  • Dashiell Hammett
    121. rocznica
    urodzin
    Nie ufam ludziom, którzy krzyczą: "Dosyć, dosyć", gdy im się nalewa. Jeżeli ktoś musi uważać, aby nie wypić za dużo, to znaczy, że kiedy wypije, nie ufa nawet samemu sobie.
  • Antoni Ferdynand Ossendowski
    139. rocznica
    urodzin
    Myślałem, że pan dąży do rewolucji, aby wstrząsnąć zmaterializowanym, mieszczańskim światem i utorować drogę dla ducha... Tak myślałem... Tymczasem pan marzy o bandytyzmie na wszechświatową skalę. To straszne!
  • Louis-Ferdinand Céline
    121. rocznica
    urodzin
    Zdecydowana większość ludzi umiera dopiero w ostatniej chwili; inni z kolei zabierają się do tego już dwadzieścia lat wcześniej, a czasami to nawet jeszcze wcześniej. I to oni właśnie są najbardziej nieszczęśliwymi ludźmi na ziemi.
  • Jamie Oliver
    40. rocznica
  • Bohdan Arct
    101. rocznica
  • Stepan Chapman
    64. rocznica
    urodzin
    Na czym to ja...? A tak, kręgielnia. Połknęłam tatę. Moje nerwy wyszły mi przez skórę.
  • Philip Kotler
    84. rocznica
  • John Barth
    85. rocznica
    urodzin
    Miałem kiedyś sen, w którym koniecznie chciałem po znać prognozę pogody na następny dzień. Zajrzałem do gazet, lecz działu z doniesieniami o pogodzie nie znalazłem na zwykłym miejscu. Włączyłem radio, lecz w wiadomościach nie było słowa o prognozie pogody. Zadzwoniłem do pogodynki akcja snu działa s... pokaż więcej
  • Lawrence M. Krauss
    61. rocznica
  • John Cheever
    103. rocznica
  • Hanna Ożogowska
    20. rocznica
    śmierci
    - Marcin, ale ja nie umiem tańczyć! - zwierzał się w chwilę potem Kostek.
    - Ja też, ale to nic trudnego: zwyczajnie stoisz i kiwasz się, a dziewczyna cię obskakuje. Potem ona stoi i kiwa się, a ty ją obskakujesz, a potem oboje kiwacie się i obskakujecie. Filozofia?...
  • Mary Virginia Carey
    21. rocznica