Chata za wsią

Cyganka Aza, powieść ludowa
typ
papier
Barbara
6,62 (223 ocen i 20 opinii)

Opis książki

Tragiczne dzieje małżeństwa Cygana Tumrego i chłopki Motruny. Konsekwentna dyskryminacja dziewczyny przez rodzinę i całą społeczność wiejską doprowadza do skrajnej nędzy i samobójstwa Cygana. Dopiero córka Tumrych, Marysia znajduje swoje szczęście i miłość. Powieść odznacza się daleko posuniętym realizmem w odmalowaniu obyczaju cygańskiego i chłopskiego oraz mentalności chłopskiej.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
andzia12 | 2013-06-17
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Kraszewski opisał zarówno piękne uczucie- smutne kończące się śsmiercia, jak i mniejszość cygańską. Zaprezetował mentalność społeczeństwa w stosunku do Romów(co ma oddźwięk, aż do naszych czasów).

ira | 2014-06-23
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niemożliwością było, żeby mi się nie spodobała taka powieść. :-)
Co prawda akcja, zwłaszcza w końcówce, przypomina wenezuelską telenowelę, ale i do tego miało się kiedyś słabość.
Smutna historia uczucia, o którym wątpię, czy było miłością, z cukierkowym happy endem w kolejnym pokoleniu.
W charakterze wisienki na torcie barwny język, malownicze, a nie nużące opisy i bogactwo charakterów ludzkich z Azą i Apraszem na czele.

Magda | 2014-11-25

Och, jakie to naiwne i słodkie :(, cała cukiernia. Nie czytałam wcześniej Kraszewskiego i nie wiem czy jeszcze coś przeczytam. Ta książka to po prostu dobrze napisana bajka. Rozumiem , zawsze znajda się amatorzy takich historii, do mnie jednak ta sielanka nie przemawia.
Jedna z bardziej znanych pozycji tego autora mnie osobiście rozczarowała.

jusia1986 | 2013-09-10
Na półkach: Rok 2013, Przeczytane
Przeczytana: 10 września 2013

"Chatę za wsią" poleciła mi moja mama. Czytała tę książkę po raz pierwszy jakieś 25 lat temu i poprosiła mnie, abym wypożyczyła ją ponownie. Gdy mama przeczytała "Chatę..." i ja postanowiłam po nią sięgnąć.

Nie było mi łatwo, gdyż ogólnie rzecz ujmując nie przepadam za starszą pisaniną. Ciężko mi było przebrnąć przez szereg opisów i słów, które nawiasem mówiąc czasem mnie drażniły. Sama akcja momentami była męcząco długa i bez sensu. Aczkolwiek w pewnym momencie, złapałam "bakcyla" i wreszcie zainteresowała mnie historia. Miało to miejsce, w momencie, gdy ojciec Marysi umarł. Nie żałowałam tej postaci, gdyż wydawała mi się być bardzo irytująca. Nie mogłam mu darować tego, że przez jego namiętności żona i córka musiały tyle wycierpieć.

Druga część książki, gdy Marysia została już sama - wydawała mi się być bardziej spójna i sympatyczna. I głównie, dzięki właśnie postaci Marysi zdecydowałam się na ocenę "dobrą". Końcówka była ładna :)

Kachusek | 2013-09-24
Przeczytana: 20 września 2013

Wspaniale napisana powieść o smutnym i trudnym temacie biedy i wygnania. A jednak kończąca się przepięknie.. łza się w oku kręci i serce ściska podczas czytania tej książki, ale warto..
Sięgam po kolejną powieść Kraszewskiego!

kryptonite | 2012-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2012

'Chata za wsią' była ponoć uważana za jedną z najlepszych powieści Kraszewskiego. Dla mnie uciążliwe były: męczący styl, męczące opisy i męczące czytanie. Pomysł pisarz miał dobry, jeszcze te słowa z języka Romów, wątek Marysi, ale całość niestety nie była taką, jaką się spodziewałam, z czego jest mi bardzo przykro.

ewel70 | 2014-11-17
Przeczytana: 16 listopada 2014

Kraszewski piękną bajkę opowiedział! Przepełniona smutkiem, płaczem, przekleństwem i odrzuceniem. Cudnie opowiedziane, ckliwe momenty praktycznie do samego końca książki.

Poznajemy historię miłości Cygana Tumrego i wieśniaczki Motruny. Mężczyzna z początku jest silny, wytrwale dąży do celu jednak po przybyciu Cyganów zmienia się. Motruna jest wiecznie płaczącą nad biedą i nędzą kobietą. Nie czuje żadnej radości życia. Mieszkają wyklęci przez wieśniaków w chacie zbudowanej przez Tumrego niedaleko cmentarza.

Druga historia opowiada o wytrwałej, dzielnej, skromnej córce Cygana i wieśniaczki Motruny- Marysi. Zamieszkuje sama w lepiance i...świetnie daje sobie radę sama (mimo pomocy Sołoduchy i Rataja). Maryś jednak jest przeciwieństwem swoich rodziców- czerpie radość z życia, raduje ją każde stworzenie, które ją otacza.

Książka dużo wnosi- pokazuje jak traktowani są Cygani, jak potrafią się odsunąć najbliżsi (tylko przez wolę ojca Lepiuka) od siostry. I ta wszechobecna bieda, która...

Anna | 2011-05-16
Przeczytana: 16 maja 2011

Po trudnej choć pięknej lekturze Newerlego, "Chata za wsią" Kraszewskiego była prawdziwym odpoczynkiem.Chociaż autor opowiada o ciężkim życiu, życiu na krawędzi głodu i w warunkach urągających człowiekowi, to jednak zakończenie jest dobre, dodające otuchy, jak to zwykle w bajkach bywa.Książkę tę można traktować w obecnych czasach jak bajkę, a i morał da się wyprowadzić, że pracowitość, dobre usposobienie i wiara we własne siły mogą cuda uczynić.Mistrzowskie pióro autora dopełniło reszty.I choć fabuła dzisiejszym czytelnikom może wydawać się naiwną, ja przeczytałam tę książkę z przyjemnością.

gloria81 | 2014-10-04
Przeczytana: 04 października 2014

Po przeczytaniu zaledwie drugiej z wielu książek Kraszewskiego jednoznacznie stwierdzam, że uwielbiam tego pana! Z ogromną przyjemnością i ciekawością będę sięgać po kolejne jego dzieła.
Mistrzowsko narysowane postacie i ciekawa, bajkowa fabuła. Nawet nie zliczę ile razy w ciągu lektury pomyślałam "jak ten Kraszewski potrafi pięknie wszystko opisać i sformułować" Już się nie mogę doczekać czytania kolejnej jego publikacji.

Olga | 2014-07-26
Przeczytana: 24 lipca 2014

Bajka o sierotce Marysi... Warto sięgnąć po tą lekturę: piękny język i ciekawe tło społeczne, obyczajowe, historyczne; prosty morał, może naiwny, ale w trakcie lektury wiarygodny. Ta lektura pozostaje mi w myślach, analizuję słowa i zachowania bohaterów - to dobrze świadczy o powieści :)

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • John Fowles
    89. rocznica
    urodzin
    Tak zwani ludzie inteligentni dzielą się na trzy kategorie. Do pierwszej należą osobnicy naprawdę wybitni, zatem kiedy się ich nazywa inteligentnymi, nie jest to niczym więcej niż stwierdzeniem faktu; do drugiej - ludzie wystarczająco inteligentni, żeby wiedzieć, iż się im schlebia; do trzeciej ci,... pokaż więcej
  • Agata Mańczyk
    38. rocznica
    urodzin
    Jeśli kiedyś jakiś mężczyzna rozśmieszy Cię w chwili, gdy będziesz przerażona albo zrozpaczona, nie pozwól mu odejść.
  • Krystyna Nepomucka
    95. rocznica
    urodzin
    (...) bardzo nie lubię pakowania, bo wtedy wydaje mi się, że naruszam jakiś ład rzeczy - wynosi się z sobą jakąś cząstkę domu na zewnątrz i nigdy już ona nie powróci. A zatem każde pakowanie zubaża o coś dom. O co, tego nie wiem, bo przecież wszystkie zebrane przedmioty przywozi się z powrotem, a je... pokaż więcej
  • Michal Viewegh
    53. rocznica
    urodzin
    Idealny mężczyzna nie istnieje! Idealny mężczyzna jest wirusem atakującym kobiecy rozsądek...
  • René Descartes
    419. rocznica
    urodzin
    Zdrowy rozum jest to rzecz, ze wszystkich na świecie najlepiej podzielona, każdy bowiem sądzi, iż jest w nią tak dobrze zaopatrzony, iż nawet ci, których we wszystkim innym najtrudniej jest zadowolić, nie zwykli pragnąć go więcej, niż posiadają.
  • Ian McDonald
    55. rocznica
    urodzin
    Są tylko dwa odkrycia na tyle przerażające, że po ich uświadomieniu cały świat zmienia się nie do poznania. Pierwsze, że twoi rodzice są śmiertelni. Drugie, że twoi rodzice są istotami seksualnymi.
  • John Jakes
    83. rocznica
    urodzin
    Jak to możliwe, że jest konieczne, aby jedna istota ludzka sprawiała ból drugiej? Jeżeli zmusza do tego system, to znaczy, że ów system nie jest właściwy.
  • Jamie Reidy
    67. rocznica
  • Charlotte Brontë
    160. rocznica
    śmierci
    Jest ci zimno, ponieważ jesteś sama; żadne zetknięcie nie krzesze z ciebie tego ognia, który jest w tobie. Jest ci niedobrze, ponieważ najlepsze z uczuć, danych człowiekowi, najwyższe i najsłodsze, trzyma się z dala od ciebie. Jesteś niemądra, ponieważ jakkolwiek cierpisz, nie chcesz przyznać skinie... pokaż więcej
  • Anne Frank
    70. rocznica
    śmierci
    Człowiek może być samotny mimo miłości wielu, bo dla nikogo nie jest przecież tym "najukochańszym".
  • Ota Pavel
    42. rocznica
    śmierci
    Najwspanialsi ludzie są zawsze najskromniejsi. Jedynie głupcy i ubodzy duchem czują potrzebę mówienia o sobie, żeby urosnąć we własnych oczach.
  • Michael Cox
    6. rocznica
    śmierci
    Banałem jest mówić o złamanym sercu. Serca nie ulegają złamaniu - serca nadal biją, krew nadal krąży, nawet w pełne goryczy dni po zdradzie. Coś jednak zostaje złamane, gdy człowiek cierpi ból niedający się wyrazić słowami, ulega bowiem wtedy zburzeniu związek [...] tego człowieka ze światłem, n... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku