Karolina

Kachusek | 2013-09-24
Przeczytana: 20 września 2013

Wspaniale napisana powieść o smutnym i trudnym temacie biedy i wygnania. A jednak kończąca się przepięknie.. łza się w oku kręci i serce ściska podczas czytania tej książki, ale warto..
Sięgam po kolejną powieść Kraszewskiego!

Kaśka | 2017-12-14

Książkę poleciła mi mama i to wiele lat temu :)
Autor opisał obraz nędzy, wyobcowania ale i siły, skromności oraz wytrwałej pracy pomimo nieustannie rzucanych kłód pod nogi.
Jedyne co mnie męczyło to język który chwilowo był niezrozumiały jednak książka jak najbardziej warta przeczytania - myślę ze mogła by nawet zostać wartościową lekturą szkolną.

andzia12 | 2013-06-17
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Kraszewski opisał zarówno piękne uczucie- smutne kończące się śsmiercia, jak i mniejszość cygańską. Zaprezetował mentalność społeczeństwa w stosunku do Romów(co ma oddźwięk, aż do naszych czasów).

Magda | 2014-11-25

Och, jakie to naiwne i słodkie :(, cała cukiernia. Nie czytałam wcześniej Kraszewskiego i nie wiem czy jeszcze coś przeczytam. Ta książka to po prostu dobrze napisana bajka. Rozumiem , zawsze znajda się amatorzy takich historii, do mnie jednak ta sielanka nie przemawia.
Jedna z bardziej znanych pozycji tego autora mnie osobiście rozczarowała.

gloria81 | 2014-10-04
Przeczytana: 04 października 2014

Po przeczytaniu zaledwie drugiej z wielu książek Kraszewskiego jednoznacznie stwierdzam, że uwielbiam tego pana! Z ogromną przyjemnością i ciekawością będę sięgać po kolejne jego dzieła.
Mistrzowsko narysowane postacie i ciekawa, bajkowa fabuła. Nawet nie zliczę ile razy w ciągu lektury pomyślałam "jak ten Kraszewski potrafi pięknie wszystko opisać i sformułować" Już się nie mogę doczekać czytania kolejnej jego publikacji.

ira | 2014-06-23
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niemożliwością było, żeby mi się nie spodobała taka powieść. :-)
Co prawda akcja, zwłaszcza w końcówce, przypomina wenezuelską telenowelę, ale i do tego miało się kiedyś słabość.
Smutna historia uczucia, o którym wątpię, czy było miłością, z cukierkowym happy endem w kolejnym pokoleniu.
W charakterze wisienki na torcie barwny język, malownicze, a nie nużące opisy i bogactwo charakterów ludzkich z Azą i Apraszem na czele.

jusia1986 | 2013-09-10
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 10 września 2013

"Chatę za wsią" poleciła mi moja mama. Czytała tę książkę po raz pierwszy jakieś 25 lat temu i poprosiła mnie, abym wypożyczyła ją ponownie. Gdy mama przeczytała "Chatę..." i ja postanowiłam po nią sięgnąć.

Nie było mi łatwo, gdyż ogólnie rzecz ujmując nie przepadam za starszą pisaniną. Ciężko mi było przebrnąć przez szereg opisów i słów, które nawiasem mówiąc czasem mnie drażniły. Sama akcja momentami była męcząco długa i bez sensu. Aczkolwiek w pewnym momencie, złapałam "bakcyla" i wreszcie zainteresowała mnie historia. Miało to miejsce, w momencie, gdy ojciec Marysi umarł. Nie żałowałam tej postaci, gdyż wydawała mi się być bardzo irytująca. Nie mogłam mu darować tego, że przez jego namiętności żona i córka musiały tyle wycierpieć.

Druga część książki, gdy Marysia została już sama - wydawała mi się być bardziej spójna i sympatyczna. I głównie, dzięki właśnie postaci Marysi zdecydowałam się na ocenę "dobrą". Końcówka była ładna :)

Efemeryda | 2017-09-26
Przeczytana: 26 września 2017

Kopciuszek poślubia księcia, zapada zasłona z napisem " I żyli długo i szczęśliwie". Czy rzeczywiście? Niestety powiedzenie "gdy codzienność wchodzi drzwiami to miłość ucieka oknem" jest jak najbardziej życiowo prawdziwa. Ale to nie jest romansidełko, to rzetelna powieść obyczajowa z oddaniem mentalności ludzkiej. Bezinteresowna zawiść, rasizm, dyskryminacja nadal są motorem działań wielu dobrych ludzi, będących w swoim prawie.

Maniek | 2017-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2017

Ta ówczesna fascynacja wsią jest dla nas skarbem. Bieda chłopów i Romów daje się nam we znaki z każdą stroną. Cierpienie i magia plotki, która dalej niestety jest powszechna na wsi, chociaż już bez takiej radykalności. Kraszewski pokazuje świetne porównanie nędzy ówczesnych Romów i chłopów. W końcu chłopi obawiali się Romów przez czary, złodziejstwo itp, a z kolei dwór gnębił chłopów jak się dało. Majstersztyk dla każdego fana kultury ludowej.

psoty | 2018-03-06
Przeczytana: 06 marca 2018

ta książka była w naszym domu od zawsze. nieruszana, przekładana z półki na półkę. do czasu kiedy przejrzałam wszystko co mamy i zgarnęłam ja do siebie.
kiedy zdybała mnie z nią mama od razu się zapytała,w którym momencie jestem. czytała, choć czyta baaaardzo rzadko. i przy okazji powiedziała, że kiedy babcia ją czytała to tak się wciągnęła, że krowy uciekły jej w żyto. i dostała potem oremus. skoro czytała ja moja ukochana babcia to i ja się przyłożyłam kiedy czekałam na paczkę z kolejnymi książkami. i było warto.

z początku ciężko jest przyzwyczaić się do języka. ale jak już wpadłam to był koniec. nie było pisania ze znajomymi, internetu. wciągnęła mimo smutnej pierw historii potem nieco pokrzepiającej.
zaznaczyłam wiele miejsc z opisami i mądrościami.
było miło. na pewno zajrzę jeszcze do jednej jego książki. i potem do następnej, następnej :)

ps. warto czytać zimą. kiedy tam jest piękne wsiowe lato.