Wykłady z grawitacji

Tłumaczenie: Jerzy Kowalski-Glikman
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Feynmana wykłady z fizyki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
6 (6 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Lectures on gravity
83-7469-373-8
fizyka, wykład
camillejr

Książka niniejsza stanowi zapis owianych legendą wykładów, które Richard Feynman wygłosił w California Institute of Technology w roku akademickim 1962/63. Celem autora było omówienie fundamentalnych aspektów klasycznej teorii grawitacji Einsteina w języku pozwalającym - jak się Feynmanowi wówczas wydawało - na stosunkowo proste przejście do sformułowania teorii kwantowej grawitacji. I choć cel ten nie został osiągnięty, ani przez autora, ani przez pokolenia fizyków pracujących nad tym problemem po dzień dzisiejszy, wykłady Feynmana stanowią znakomite źródło wiedzy na temat relatywistycznej teorii grawitacji. Książka jest też zapisem oryginalnych i głębokich idei, fizycznych i filozoficznych, jednego z największych fizyków XX wieku.

[Prószyński i S-ka, 2006]

daniel90 | 2014-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2014

Dobrnąłem do czwartego rozdziału i dalej dałem spokój póki co.

To jest dziwna książka, bo niby naukowa, a wiemy, że propozycja feynmanowskiego modelu grawitacji nie działa. Dziwna i trudna, na pewno nie popularno-naukowa.

Trzeba dosyć dobrze znać OTW i QFT, żeby próbować przez nią przechodzić. Mam nadzieję, że kiedyś będę mógł do niej wrócić i ją dokończyć.

Anvariel | 2011-08-23
Przeczytana: 19 sierpnia 2011

Książka ciekawa, zawierająca sporo interesujących informacji, ale strasznie ciężka od czytania, głównie ze względu na gigantyczną ilość wzorów (czego w sumie można się było spodziewać po wykładach o takiej tematyce).

Rege | 2014-12-29
LuckyLuc | 2012-07-17