Ela. Dziewczyna, która przeszła piekło

publicznego „Red Bird”, jednak ponownie trafia w ręce sutenera. Podczas
kolejnej ucieczki, bez paszportu i pieniędzy trafia do Domu Opieki
nad Kobietami. Staje się światkiem koronnym na procesie swoich
prześladowców

Handel ludzmi we współczesnym świecie przybiera znamię okrucieństwa. Milczenie jest często jedynym rozwiązaniem. Ofiary noszą tę traumę przez lata, bojąc się ujawnić wstydliwe fakty. Nie jest łatwo wybrnąć ze wspomnień, które bolą. Sprawcy często nie ponoszą żadnych związanych ,z tym konsekwencji. Lecz kto ma odwagę się przyznać ten, będzie umiał stawić czoło rzeczywistości. Tak było w przypadku głównej postaci. Towarzyszy jej osoba próbująca cho w niewielkim stopniu, podnieść na duchu. Każdy bez względu na to kim jest,skąd się wywodzi powinien pozostać człowiekiem. Jednak nie wszyscy szanują jego prawa.

Niestety książka nie zrobiła na mnie wrażenia ? Może i dziewczyna (Ela)miała i piekło ? Jakoś mnie nie przekonała do tego ? Może opowiadając wszystko w sądzie była bardziej wiarygodna ? Jak dla mnie to książka powinna przynajmniej po przeczytaniu wzbudzać jakieś emocje pozytywne lub nie ? Ogólnie mi nie przypadła do gustu ?

Dla mnie dosyć nudna. Owszem,całą książka pokazuje jak niektóre kobiety są zmuszane do nierządu i bardzo współczuje dziewczynie która to przeszła. Ale jednak książka mnie nie zainteresowała za bardzo.

Opowieść dziewczyny, która po wyjeździe do Niemiec trafia w ręce przestępców. Zmuszana jest do prostytucji groźbą gwałtu i śmierci. Kilkakrotnie ucieka, trafia jednak ponownie w ręce sutenera. Bez paszportu i pieniędzy udaje jej się w końcu trafić do domu opieki nad kobietami. Staje się też świadkiem koronnym na procesie swoich prześladowców.

Młodziutka, piękna, zakochana i pełna marzeń dziewczyna opuszcza, wraz ze swym ukochanym, rodzinną Jałtę by rozpocząć upragnione nowe życie. Początkowo wiedzie życie księżniczki, lecz sen ten szybko się kończy, a raczej zamienia w koszmar. W ciągu jednego dnia ukochany wyjeżdża w interesach, a ona zostaje zgwałcona i zmuszona do świadczenia usług seksualnych w ,,barze", który sama pomagała stworzyć. Niemcy, kraj jej marzeń staje się piekłem.
Publikacja ta, to relacja dziennikarki ze spotkań z Elą / pseudonim nadany przez autorkę/. Podczas dwóch lat, spędzonych w towarzystwie ofiary, Nina starała się zebrać materiał do niniejszej książki, aby ukazać czytelnikom oblicze haniebnego procederu handlu kobietami a przede wszystkim jego tragiczne skutki dla psychiki wykorzystywanych kobiet.
Przebywając w piekle Ela miała tylko dwa wyjścia. Pierwsze to poddać się, czyli biernie znosić wszystko co niósł ze sobą każdy spędzony tam dzień, bądź popełnić samobójstwo. Drugie - walczyć o swoją godność, nie dając satysfakcji oprawcom z pokonania kolejnej słabej istoty. Jak się domyślacie wybrała to drugie wyjście. Udało jej się, ale uwolnienie się z piekła, to tylko początek zmagań. Fizycznie była wolna, ale jej psychika ciągle tkwiła w ,,Red Bird". Jak trudno jest zacząć na nowo żyć, kiedy jest się naznaczonym takim piętnem, możecie przeczytać w niniejszej książce. Polecam.

Historie pisane przez samo życie trudno ocenić. Dla mnie taka właśnie jest ta książka. Można powiedzieć, że bohaterka zachowuje się irracjonalnie w niektórych sytuacjach, ale trudno zrozumieć postępowanie człowieka zastraszonego, żyjącego pod presją. Wydaje nam się, że my postąpilibyśmy inaczej, jednak zaskakiwani przez życie, równie często nie potrafimy wyjaśnić naszego zachowania.

rewelacyjna, wciągająca książka, napisana bardzo przystępnym językiem, warto przeczytać

dobra i smutna ksiazka :(

dobra i smutna ksiazka :(