Kino Dalekiego Wschodu

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
kashka

Kompendium wiedzy o najważniejszych azjatyckich kinematografiach: japońskiej, hongkońskiej, chińskiej, tajwańskiej, koreańskiej, tajlandzkiej i wietnamskiej. Autor przedstawia historię rozwoju sztuki filmowej w poszczególnych krajach, omawia główne nurty, tematy i typowe dla azjatyckiego kina gatunki – od wuxia pian po anime. Opisuje dorobek zarówno dawnych mistrzów i klasyków, takich jak Kenji Mizoguchi, King Hu, Huaiai Chen czy Im Kwon-taek, jak i współczesnych twórców: Takeshiego Kitano, Johna Woo, Wonga Kar-Waia, Zhanga Yimou, Edwarda Yanga, Hou Hsiao-hsiena, Kim Ki-duka, Tran Anh Hunga i wielu innych.

akane171 | 2014-01-04
Przeczytana: 2011 rok

Błąd na błędzie błędem pogania. Mam spore wątpliwości czy pan autor widział chociaż 1/10 filmów o których wspomina. Omijać.

fioletowe-serce | 2015-04-30

Od zawsze Daleki Wschód kojarzy mi się z czymś zamkniętym, z brakiem ludzkich odruchów, pracą, smutkiem i nieszczęściem. To pewnie przez dziwne dokumenty, na które niestety czasami trafiam. Poza tym oczywiście manga, która przez mojego nauczyciela grafik jest totalnie znienawidzona, i która chyba na zawsze zostanie mi w głowie jako coś najgorszego. Kojarzy mi się to również z dziewczynami-laleczkami, kolorem, strasznie dziwnymi ludźmi i niesamowicie nienaturalnym dla mnie dosłownie wszystkim.

Naturalnym odruchem było moje zdziwienie, kiedy zobaczyłam książkę poświęconą kinematografii, która rozwija się na tamtych terenach... bo jak to naprawdę to kino jest tak dobre?!

Możecie się teraz ze mnie śmiać, że taka kinomaniaczka, a tyle czasu żyłam w nieświadomości;) Co prawda jakiś czas temu zostałam zapoznana z reżyserem Kim Ki-Duk oraz jego obrazem Wiosna, lato, jesień, zima i wiosna , który doceniam, ale nie uważam go za swój ulubiony rodzaj kina.

Mimo wszystko zaparłam się i...

paire | 2016-07-28
Arek_Szpak | 2016-04-26