Imperium znaków

L'empire des signes
83-89158-26-4
sztuka
Yanadis

Dlaczego Japonia? Dlatego, że jest to kraj pisma: z wszystkich krajów, które dane było poznać autorowi, Japonia jest tym, w którym praca znaku najbliższa jest jego przekonaniom, jego fantazmatom, lub, ujmując to inaczej, najdalsza jest od odrazy, niechęci i odrzucenia, jakie wzbudza w nim zachodnia semiokracja. Znak japoński jest solidny: cudownie określony, wyszykowany, wystawiony na pokaz, nigdy nie znaturalizowany lub zracjonalizowany.

źródło opisu: Wydawnictwo KR, 2004

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Herimahtar | 2015-02-17
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Japonia
Przeczytana: 17 lutego 2015

Nie, to nie jest książka dla pasjonatów Japonii. Albo inaczej - nie wystarczy interesować się szeroko pojętą Japonią, ażeby pojąć myślową przestrzeń Barthes'a (świeżo po lekturze mam wrażenie, że bez wiedzy filologicznej nie sprostałabym wymaganiom autora i nie byłabym w stanie docenić jego wrażliwości... Choć tutaj aż się prosi o odniesienie do eseju "Śmierć autora"). Może to tłumaczy zadziwiająco niską średnią ocen. Albowiem Barthes pełnymi garściami czerpiąc z teorii językoznawczych i literaturoznawczych odnosi się do otaczającej go rzeczywistości, zestawia sens i pustkę, w bardzo subtelny sposób pokazuje przy tym nieporównywalność systemu myślenia Wschodu i Zachodu. Dla mnie była to porywająca podróż.

Nonoutor | 2013-05-19
Na półkach: Przeczytane, Porażka
Przeczytana: 19 maja 2013

Po "Imperium znaków" sięgnąłem za namową Joanny Bator, a ściśle biorąc po lekturze jej "Japońskiego wachlarza", w którym autorka bardzo często odwoływała się do tej książki, jako jednej z najwybitniejszych pozycji literatury na temat Japonii.
Jednak to, co dla niej stanowiło jakieś niesamowite objawienie, dla mnie okazało się pokręconymi bredniami wybujałego umysłu intelektualisty. Nie żebym tym zdaniem atakował zapewne wysoki (i doceniony) intelekt autora, lecz bardziej sposób jego wyrazu, sposób przekazu jego myśli i koncepcji jakie autor w tej niewielkiej rozprawie chce zaprezentować czytelnikowi.
"Imperium znaku" nie jest książką na temat Japonii (w znaczeniu jej głębszego poznawania), lecz książką na temat wydumanych pseudo-koncepcji z pogranicza teorii kultury, języka, obyczajów i jeszcze paru całkiem rozbieżnych tematów. Czytanie (ze zrozumieniem) tak skomplikowanej lektury, staje się olbrzymim wyzwaniem dla przeciętnego "umysłu" (a sądzę, że również dla normalnej...

Asai | 2013-02-21

Chyba za wcześnie ją przeczytałam, zbyt wiele było niezrozumiałych fragmentów. Może, gdy będę wiedziała o czym Barthes pisze, zrozumiem.