Kochanek z północnych Chin

Wydawnictwo: W.A.B.
L'amant de la Chine du Nord
838555467X
monotema

Historia znana z książki "Kochanek", spisana przez autorkę na nowo w 1991 roku, na wieść o śmierci "Chińczyka".

Z przyjemnością zrecenzuję opowieść, która parę lat temu zafascynowała mnie i pozwoliła poznać miłość wychodzącą poza bariery uprzedzeń i stereotypów. Mamy do czynienia z mieszanką realnych zdarzeń i wyobraźni dziecka doświadczającego wyniszczającego uczucia. Wszystko dzieje się szybko i serca naszych bohaterów ożywają i umierają w jednej chwili.

Książka za którą się zabrałam nie jet pierwszą historią dojrzałego Chińczyka i młodziutkiej Francuzki, a jest nią powieść Marguerite Duras ''Kochanek''. Przerabiana przeze mnie historia to ten sam wątek spisany przez autorkę na nowo w 1991 roku na wieść o śmierci "Chińczyka".

Dla mnie ta opowieść jest piękna jak jej postacie. Serce biło mi równie mocno podczas lektury jak w momencie, gdy zobaczył ją stojącą na pomoście w zwiewnej białej sukience, czarnych pantoflach, filcowym kapeluszu i z przesadnie umalowanymi ustami.

Fabuła zaczyna się od poznania naszej bohaterki i jej życia w Indochinach lat 30. Piękna młodziutka dziewczyna...

Patrycja | 2014-05-07
Przeczytana: 07 maja 2014

Opowiadanie o wielkiej miłości i pasji nieznających granic. Historia romansu między dziewczyną (15 lat) i dojrzałym mężczyzną (27 lat), których dzieli każdy możliwy aspekt: wiek, status społeczny, rasa i pochodzenie. Ich relacja choć pełna miłości i namiętności jest skazana na niepowodzenia.

Choć historia opowiedziana jest dość chaotycznie wzbudza wiele emocji. Opowiadanie jest pełne erotyki, która jest szokująca, kiedy pomyśli się ile główna bohaterka ma lat.

Morrigan | 2012-05-12
Przeczytana: 12 maja 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka "Kochanek z północnych Chin" opowiada tą samą historię, którą autorka przedstawiła nam w "Kochanku", ale kładzie nacisk na relacje między bohaterką a Chińczykiem oraz bohaterką i Chińczykiem a ich rodzinami. Jest to powieść, która okazuje się być tak na prawdę scenariuszem filmowym. Obserwujemy zmianę sposoby narracji oraz wprowadzania dialogów w porównaniu do wcześniejszej powieści autorki. Rozdarcie bohaterki jest tutaj dużo bardziej widoczne i podkreślone; bohaterki, która szuka rozkoszy oraz pasji. Książka jest warta polecenia, zwłaszcza biorąc pod uwagę pogłębioną analizę postaci. Dla tych, którzy mieli jednak okazję przeczytać "Kochanka" ta druga powieść, która dotyka tego samego tematu, może być nużąca.

Boorija | 2017-01-15
Przeczytana: 2009 rok