Przez góry Montany

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Doktor Jan i Karol Gordon". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
western, Dziki Zachód, Indianie
przygodowa
Paweł

Główny wątek powieści stanowią losy Piotra Carr'a. Podczas swojej wyprawy do Montany bierze udział w ujęciu oszusta. Wtedy to w jego ręce wpada mapa prowadząca do Złotej Doliny. Po drodze spotyka zaprzyjaźnionego Indiańskiego wojownika. W drodze powrotnej, Carr zostaje napadnięty i uwięziony. Okazuje się jednak, że wódz wrogiego plemienia zawdzięcza Piotrowi życie.

Galfryd | 2015-10-03
Przeczytana: 02 października 2015

Przygody eksplorera Piotra (Petera) Carra w Montanie. Bohater najpierw bierze udział w pojmaniu zbiegłego przestępcy, następnie odnajduje Dolinę Złota, zostaje pojmany przez Indian (jeden z Indian okazuje się... Szkotem ! Tu już Wernic pojechał :-p), potem zostaje uwolniony, ponownie znajduje żyłę złota (na Wernicowym Dzikim Zachodzie złoto leży praktycznie wszędzie), choruje, zdrowieje, i, ostatecznie, wraca do cywilizacji (Milwaukee).
Dość przeciętna pozycja w cyklu wernicowskim - na dodatek taki w sumie standalone - ani Karola Gordona, ani Doktora Jana w powieści nie ma.
Tempo akcji żwawe, czyta się, jak to Wernica, dobrze, ale w sumie fabuła letnia, pełna drastycznych nieprawdopodobieństw i nienadzwyczajnie wciągająca, bohater też przeciętny. Ponownie, jak to się w Wernicowym cyklu zdarza, niektóre wątki fabularne urywają się ni stąd ni zowąd, nie znajdując żadnego zwieńczenia w akcji powieści.
Jest w powieści, klasycznie, tajemnicza mapa, doliny pełne złota i dobrzy Indianie -...

JanSDMF | 2011-07-28

PIĘKNA, REWELACYJNA POWIEŚĆ! Naprawdę świetnie się to czyta, jako fan westernów, ta książka jest dla mnie miodem.

Kawolszka | 2015-04-30

Dzisiaj już chyba niemal zapomniany nurt "polskiego westernu". Moim zdaniem, mimo pewnych naiwności, dobra pozycja dla młodzieży... Ale chyba dla tej po czterdziestce!

nadbor | 2018-08-16
Przeczytana: 1976 rok