Galicja i Kraków pod panowaniem austriackim. Wybór pism

7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-7188-477-X
historia
Łukasz Kuć

Wybór pism żyjącego w XIX wieku historyka i publicysty, związanego z Hotelem Lambert i konserwatywnymi środowiskami galicyjskimi, twórcy krakowskiej szkoły historycznej, podejmującej polemikę z dominującym do połowy XIX wieku w polskiej historiografii stanowiskiem wyrażanym przez Joachima Lelewela i jego naśladowców.

Czyja wina?

„(...) jest coś pilniejszego dla nas niż pozbyć się niewoli – a tym jest pozbyć się wad narodowych i nierozumu, i jest coś naglejszego do pozyskania niż wolność – a tym jest cnoty i naukę pozyskać” – pisał ksiądz Kalinka w eseju „Przegrana Francji i przyszłość Europy”, i dodawał: „(...) nie mamy jeszcze w sobie koniecznych warunków do utworzenia państwa rządnego i krzepkiego”. Gorzkie te słowa napisał były uczestnik powstania 1848 roku, zwanego rabacją chłopską. Swą rewolucyjną młodość, zakończoną nieuchronną emigracją, rozliczył bezkompromisowo w słynnym dziele „Galicja i Kraków pod panowaniem austriackim”.

Tytułowa książka, z której otrzymaliśmy tu obszerny wybór, jest przenikliwą analizą podstępnych i pokrętnych mechanizmów administracyjnych i politycznych, jakimi posługiwały się c.k. władze zaborcze w celu rozbicia spójności narodowej i społecznej polskich obywateli Galicji. Obraz demoralizacji warstwy włościańskiej, konsekwentnie emancypowanej od związków z...

pippi | 2016-02-29
książek: 1958