Bóg na nieludzkiej ziemi

4 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-211-0294-8
historia
Łukasz Kuć

Bóg na nieludzkiej ziemi. Życie religijne w hitlerowskich obozach koncenracyjnych - Oświęcim, Majdanek, Stutthof jest efektem kilkuletnich studiów autora nad problematyką obozową. Nie trzeba udowadniać, jak ważną rolę odgrywała w życiu więźniów wiara, a także nie można w pełni poznać "czasu pogardy" bez zrozumienia wagi religii w ocaleniu ludzkiej twarzy. Walka o godność osoby ludzkiej i duchowy wymiar człowieka rozgrywała się w sferze wartości, zwłaszcza transcendentalnych. Moralne przesłanie zza drutów winno zobowiązywać pokolenia do życia godnego i rozumnego. Z oświęcimskiego cmentarzyska Jan Paweł II rzucił wyzwanie: Co jest wielkością człowieka naszych czasów - i co jest jego nędzą. Co jest jego klęską i co jest jego zwycięstwem. Książka niniejsza stanowi próbę odpowiedzi na te egzystencjalne pytania rzeczywistością epoki pieców

Skaz | 2017-05-01
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Temat bez wątpienia wart opracowania, ale w trakcie czytania tej książki towarzyszyło mi wrażenie jakiejś przygodności przytaczanych przykładów, opierania się na argumentach anegdotycznych – chociaż zdaję sobie sprawę, że materiał źródłowy w dużej mierze zaginął bądź został zniszczony – w rezultacie publikacja nieco chaotyczna i powierzchowna, ale nawet stąd da się wyłuskać to i owo. Słaba redakcja.

Mona | 2012-02-27
Nesejka | 2011-04-09