Bóg na nieludzkiej ziemi

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
83-211-0294-8
historia
Łukasz Kuć

Bóg na nieludzkiej ziemi. Życie religijne w hitlerowskich obozach koncenracyjnych - Oświęcim, Majdanek, Stutthof jest efektem kilkuletnich studiów autora nad problematyką obozową. Nie trzeba udowadniać, jak ważną rolę odgrywała w życiu więźniów wiara, a także nie można w pełni poznać "czasu pogardy" bez zrozumienia wagi religii w ocaleniu ludzkiej twarzy. Walka o godność osoby ludzkiej i duchowy wymiar człowieka rozgrywała się w sferze wartości, zwłaszcza transcendentalnych. Moralne przesłanie zza drutów winno zobowiązywać pokolenia do życia godnego i rozumnego. Z oświęcimskiego cmentarzyska Jan Paweł II rzucił wyzwanie: Co jest wielkością człowieka naszych czasów - i co jest jego nędzą. Co jest jego klęską i co jest jego zwycięstwem. Książka niniejsza stanowi próbę odpowiedzi na te egzystencjalne pytania rzeczywistością epoki pieców

Mona | 2012-02-27
Nesejka | 2011-04-09