Wielki skok

Seria: Biblioteka Kryminału Światowego
Wydawnictwo: Amax
The Big Knockover
dona

- Jesteśmy niemal na miejscu - szepnął. Jakiś mężczyzna wyskoczył z krzaków i złapał mnie za kark. Trzymałem obie ręce w kieszeniach płaszcza; w jednej ściskałem latarkę, a w drugiej rewolwer. Skierowałem lufę w stronę napastnika i pociągnąłem za spust. Zniszczyłem sobie płaszcz, który kosztował siedemdziesiąt pięć dolarów. Ale pozbyłem się mężczyzny, który trzymał mnie za kark. Miałem szczęście, bo drugi napastnik zaatakował mnie od tyłu. Usiłowałem mu się wywinąć, ale niezbyt skutecznie....

W książce znajdują się 3 opowiadania:
1. Wielki skok
2. 106.000 dolarów nagrody za...
3. Osmalona twarz

Biblioteka Kryminału Światowego, tom 10.

źródło opisu: Amax, 1992

źródło okładki: zdjęcie autorskie

geokuba | 2016-11-17
Przeczytana: 16 listopada 2016

WIELKI SKOK
Niezła sytuacja. Napad na dwa sąsiadujące ze sobą banki w liczbie 150 gangsterów. Na ulicy robi się jatka; parunastu policjantów zabitych, tak samo przypadkowych przechodniów, no i złodziei rzecz jasna. Continental Op ma zatem co robić, ponieważ firma ubezpieczająca banki jest klientem jego Kontynentalnej Agencji Detektywistycznej. Jak sam powiedział: „Przez najbliższe sześć godzin byłem bardziej zajęty niż małpa wyłapująca sobie pchły.”
Hammett potrafi wymyśleć taką intrygę i tak pokierować śledztwem, że nie ma się bladego pojęcia co się będzie dziać za najbliższym zakrętem. A dzieje się dużo, zwłaszcza w tekście, np.:
„Kiedy Szef mówił, że coś wygląda tak a nie inaczej, to zapewne tak właśnie było, ponieważ należał do tych ostrożnych osób, które widząc przez okno oberwanie chmury, mówią: „- Zdaje się, że pada”, ponieważ liczą się z możliwością, że ktoś może lać wodę z dachu.”
Albo:
„Pokój był ciemny jak perspektywy kariery uczciwego polityka.”
Czyta się...

jarkiz | 2015-10-25