historyczna
czytelnik

Biografia pierwszego Króla Polski. Okres rządów Bolesława Chrobrego (992-1025) to czasy centralizacji państwa, jego rozwoju gospodarczego i demograficznego oraz aktywnej polityki zagranicznej. Wyrazem umacniania się państwa polskiego za rządów Bolesława Chrobrego było stworzenie samodzielnej organizacji kościelnej (999-1000) oraz koronacja Bolesława na króla Polski.

| 2013-05-02

Tytułem wstępu. Praca prof. Feliksa Grabskiego, o pierwszym historycznym królu Polski Bolesławie I Chrobrym, akcentuje głównie na wojny polsko-niemieckie, toczone w latach 1002-1018. Na tym polu, autor, stezauryzował multum faktów, które zostały przezeń klarownie skompilowane, tworząc dość spójny obraz walnych potyczek. Możemy wnosić, iż jest to nadrzędna pozycja, w powyższym kontekście.

Przejdźmyż teraz do słabszych działów monografii. Otóż mam tutaj na myśli przede wszystkim kwestię zjazdu gnieźnieńskiego. Wżdy trzeba pamiętać, że opracowanie jest już dość sędziwe wiekiem (1964), i wiedza dzisiejszych badaczy odbiega zasadniczo. Dlatego, celem uzupełniania wiadomości w tym obszarze, siliłbym się na nowszą literaturę, choćby prof. Urbańczyka tudzież dr Dariusza Sikorskiego.

Wszelako nie uważam tego opracowania za archaiczne. Mimo kilku nadwątlonych wątków, praca spełniła swój docelowy cel, czyli dosadnie ukazała osobę Bolesława Chrobrego, w roli politycznego taktyka. Nadto dość...

Paweł Rejdak | 2016-03-16
rybka | 2016-01-28