Samotny seks. Kulturowa historia masturbacji

Tłumaczenie: Michał Paweł Markowski
Wydawnictwo: Universitas
Solitary sex : a cultural history of masturbation
83-242-0483-0
masturbacja, historia, psychika
Lugal

Książka Laqueura, historyka z Berkeley, to nie tylko rzetelna opowieść o historycznych zmianach w podejściu do problemu masturbacji - od Starego Testamentu po dzień dzisiejszy, czyli, jak głosi tytuł pierwszego rozdziału „Od Onanii do Internetu" - ale także, jak przystało na przedstawiciela nowej szkoły historycznej, opowieść z filo-zoficzną tezą. Inspirowany badaniami Michela Foucault, Laqueur ze szczególną podejrzliwością przygląda się epoce założycielskiej nowoczesności, czyli oświeceniu, by tam dojrzeć początki naszej zachodniej obsesji na punkcie masturbacji. Wbrew powszechnym przeświadczeniom, że największymi wrogami onanii są związani z religią konserwatyści, Laqueur dowodzi, że sarno pojęcie onanii zrodziło się z ducha sekularnego oświecenia i uzyskało rangę centralną za sprawą świeckich praktyk społecznych, które Foucault nazywał „technikami dyscyplinującymi". Datę narodzin zjawiska onanii Laqueur wyznacza na rok 1712, kiedy to anonimowy autor, powołujący się na medyczne odkrycia z ducha brytyjskiego oświecenia, ogłosił dzieło potępiające masturbację nie tylko jako „grzech", lecz przede wszystkim jako praktykę szkodliwą ze zdrowotnego punktu widzenia.

Arek | 2011-10-27
Przeczytana: 01 lipca 2009

Książka w ciekawy, pogłębiony i szeroki sposób opisująca zagadnienie onanizmu w kontekście kształtowania się i ewolucji nowoczesnej tożsamości. Momentami zabawna, czasami nazbyt odważnie łącząca zjawiska ze sobą powiązane w luźny sposób. Autor stara się tłumaczyć stosunek społeczeństw i przedstawicieli "wiedzy" do onanizmu, a także samego aktu masturbacji do rzeczywistości. Jednak czasami pewne tezy wydają się być mocno naciągane, ale związanie całej historii z tezami Foucaulta wydaje się trafne, choć może zbyt jednostronne.
Mimo paru niedociągnięć warto sięgnąć po książkę amerykańskiego seksuologa z prostego powodu: by zrozumieć dlaczego jedno z najbardziej podstawowych doświadczeń seksualnych człowieka, medycznie neutralne dla zdrowia i psychiki, na wieki stało się demonem i utrapieniem wychowawców, młodzieży i samotników. Przeczytać i wyzbyć się pozostałości niepotrzebnej pruderii.

trycha | 2014-10-23
Przeczytana: 20 października 2014

Zawsze zżera mnie zazdrość gdy spotykam się z wielkim talentem lub umiejętnością. Autor książki na pewno ma jedno, lub oba te przymioty.

Niezwykle wnikliwa i bogata analiza tematu nie pozwala na szybką lekturę. Każdy rozdział, bogaty w literaturę i przypisy, inspiruje do przemyśleń i swoich własnych, małych odkryć. Poza opowiedzeniem historii masturbacji, autor postawił sobie za cel udowodnienie tezy, którą tłumaczy tak wielkie napiętnowanie masturbacji, rozpoczęte w XVIII wieku. Niestety, z powodu ogromu materiału i ciekawych wątków, chyba mu się to nie udaje. Mam wrażenie, że wywód wymyka mu się spod kontroli, tracąc swój cel, przez co teza autora znajduje niewiele odniesień. Mimo wszystko książka zdecydowanie wartościowa i godna polecenia.

tazi | 2013-10-01
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 2011 rok

Napiszę krótko: bardzo wiele można z tej książki się nauczyć.

Andrzej | 2016-10-03
damiansosnowiec | 2016-09-18