Współczesne doktryny polityczne

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie

Jest to ambitna próba analizy wielu doktryn politycznych, różnych tak pod względem treści, filiacji filozoficznych, jak i związku z praktyką. Stanowi uzupełnienie skromnej bazy podręcznikowej do wykładanych w wyższych uczelniach podstaw nauk politycznych, a jednocześnie historii doktryn politycznych i prawnych jako dyscypliny naukowej najnowszymi poglądami na instytucje państwa i prawa.

źródło opisu: A. Pieniążek,

źródło okładki: Obwoluta, okładka, strona tytułowa Krzysztof Kurzątkowski

shudaizi | 2017-05-05
Przeczytana: luty 2017

Książka pierwotnie wydana za głębokiej komuny, ale wielokrotnie wznawiana i uaktualniana przez samego autora, także po 1989 roku. Dlatego wcale nie trzeba podchodzić do niej z rezerwą właściwą wydawanym w tamtych czasach książkom o treściach politycznych i historycznych.
Świetna synteza najważniejszych doktryn, poprowadzona w zadziwiająco jasny i bardzo ułożony sposób. Ceni się też przystępny język autora, pozbawiony akademickiego zadęcia; oraz jego neutralność w prezentowaniu niejednokrotnie kontrowersyjnych, czy wręcz chorych poglądów i doktryn.
Ze względu na oczywisty ogrom tematu, książka ta jest dla zainteresowanych raczej wstępem i wyznacznikiem kierunku dalszych poszukiwań, aniżeli pełnym kompendium wiedzy. Warto!

warszawianin26 | 2016-08-02

Jak na lata w których została wydana to napisana bardzo dobrze, zwięźle i w miarę obiektywnie.

byters | 2016-02-10
Ramerinda | 2015-10-14