Przebudowa i nowe myślenie dla naszego kraju i dla całego świata

Okładka książki Przebudowa i nowe myślenie dla naszego kraju i dla całego świata Michaił Gorbaczow
Michaił Gorbaczow Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Pierestrojka i nowoje myszlenije dla naszej strany i wsiego mira
Państwowy Instytut Wydawniczy
1988-01-01
1988-01-01
83-06-01760-9
Alina Kurkus, Jerzy Malczyk, Halina Mirska-Lasota, Igor Zakrzewski
polityka pierestrojka socjalizm

"Przebudowa" jest książką z gatunku polityczno-ideologicznego. Może miałaby z tego powodu niewielką wartość czytelniczą, gdyby nie fakt, że jest znakomitą ilustracją stopniowości ewolucji światopoglądu komunistycznego do socjaldemokratycznego na przełomie wieków. Sądzę, że Gorbaczow ma więcej zasług dla zapewnienia pokojowego rozpadu Bloku Wschodniego niż Jan Paweł II.

"Chcemy więcej socjalizmu i dlatego - więcej demokracji"

Przebudowa miała odrodzić ZSRR i wyrwać kraj ze stagnacji, która zaczęła się w drugiej połowie lat siedemdziesiątych. Odnowa społeczna, gospodarcza i polityczna miała nastąpić dzięki demokratyzacji i wyzwoleniu aktywności radzieckiego społeczeństwa. Celem było przezwyciężenie zastoju i przyspieszenie rozwoju, a skończyło się restauracją kapitalizmu i zlikwidowaniem ZSRR. Miało być więcej socjalizmu i radzieckiej demokracji, a wyszedł dziki kapitalizm i parlamentarna pseudodemokracja. Miała być przebudowa, a wyszło burzenie. Aparat partyjno-państwowy rozmontował ZSRR przy biernej postawie radzieckiego społeczeństwa.

"Chcemy więcej socjalizmu i dlatego - więcej demokracji"

Dokument historyczny. Przenosi w ostatni etap bytności Związku Radzieckiego. Gorbaczow przedstawia idee "pierestrojki". Polecam wszystkim, których interesuje historia ZSRR i historia idei, które doprowadziły do obecnego obrazu ideologicznego Europy wschodniej.

Propagandówka, ale można z niej wyciągnąć trochę informacji.

Propagandówka, ale można z niej wyciągnąć trochę informacji.

Gorbaczow! Zrobił pan kawał dobrej roboty.

Gorbaczow! Zrobił pan kawał dobrej roboty.

• Z pogranicza krytki
  • Wyprzedane - wymienione
  • Książki historyczno- polityczne
  • Polityka
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)

Dodaj cytat z książki Przebudowa i nowe myślenie dla naszego kraju i dla całego świata