Przebudowa i nowe myślenie dla naszego kraju i dla całego świata

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Pierestrojka i nowoje myszlenije dla naszej strany i wsiego mira
83-06-01760-9
polityka, pierestrojka, socjalizm
szajbus

Przebudowa znajduje sie w centrum życia duchowego naszego społeczeństwa. Jest to w pełni naturalne - wszak chodzi o losy kraju. Zmiany, które niesie za sobą, dotyczy wszystkich ludzi radzieckich, obejmują najbardziej palące kwestie. Wszyscy interesują się odpowiedzią na pytanie: w jakim społeczeństwie będziemy żyć, i to nie tylko my, ale także nasze dzieci i wnuki?

Bartek | 2014-12-07

"Chcemy więcej socjalizmu i dlatego - więcej demokracji"

Przebudowa miała odrodzić ZSRR i wyrwać kraj ze stagnacji, która zaczęła się w drugiej połowie lat siedemdziesiątych. Odnowa społeczna, gospodarcza i polityczna miała nastąpić dzięki demokratyzacji i wyzwoleniu aktywności radzieckiego społeczeństwa. Celem było przezwyciężenie zastoju i przyspieszenie rozwoju, a skończyło się restauracją kapitalizmu i zlikwidowaniem ZSRR. Miało być więcej socjalizmu i radzieckiej demokracji, a wyszedł dziki kapitalizm i parlamentarna pseudodemokracja. Miała być przebudowa, a wyszło burzenie. Aparat partyjno-państwowy rozmontował ZSRR przy biernej postawie radzieckiego społeczeństwa.

natalis | 2010-09-05
Przeczytana: sierpień 2010

Dokument historyczny. Przenosi w ostatni etap bytności Związku Radzieckiego. Gorbaczow przedstawia idee "pierestrojki". Polecam wszystkim, których interesuje historia ZSRR i historia idei, które doprowadziły do obecnego obrazu ideologicznego Europy wschodniej.

Paulina Grządka | 2015-07-07
Antrykot | 2015-01-18